Lecz jako tyran zostanie opuszczony. Niderlandzka myśl polityczna w drugiej połowie XVI wieku

Seria: Pragmateia
Wydawnictwo: Historia Iagellonica
historia
Elevander

Druga połowa XVI wieku należy do momentów przełomowych w historii Niderlandów. W okresie pojawienia się wyznań reformowanych, nasilającej się inkwizycji i pod twardymi rządami kolejnych namiestników, dynamicznej ewolucji podlegała tamtejsza myśl polityczna. Drogę, jaką przebyła ona od średniowiecznej ideologii stanowo-monarchicznej po nowożytne koncepcje republikańskie, odzwierciedlają teksty publicystyczne i popularne druki ulotne. Na ich podstawie Autor omawia i odtwarza dyskusję polityczną toczoną w Krajach Nizinnych podczas pierwszej fazy wojny osiemdziesięcioletniej, która doprowadziła do detronizacji Filipa II i powstania Republiki Zjednoczonych Prowincji, potocznie zwanej Holandią.

źródło opisu: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=14&p2=20&o=224

źródło okładki: http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=14&p2=20&o=224