The A - To - Z of Hinduism

The A - To - Z of Hinduism
angielski
Tamanna

Tamanna | 2017-09-07

Teraz nie jestem już pewna, na której ze stacji kolejowych Indii wypatrzyłam podczas ostatniej podróży tę książkę. Może to było w Bhubaneshvarze. Może w Waranasi. Stała za szybą kiosku gotowa do podróży do Polski. Czytałam ją tak, jak lubię. Skacząc po hasłach. Z przyjemnością odnajdując wiele już znanych mi, z ciekawością trafiając na to, co nowe. Oczywiście pewnych haseł brakuje, inne pewne można by rozbudować, niemniej książka Bruce'a M. Sullivana

w formie, którą lubię, jasno i barwnie przedstawia podstawowe hasła hinduizmu: idee, bogów, pojęcia filozofio-religii, postacie reformatorów, świętych, indologów, miejsca pielgrzymek itd

Poniżej wybór z haseł:

A

ARDHANARIŚVARA
- Śiwa przedstawiany w postaci pół kobiecej (z lewej strony) pół męskiej (z prawej), symbolizuje zjednoczenie boga Śiwy z boginią Śakti i jedność przeciwieństw, przekraczanie różnic i to, że Absolut zawiera w sobie i kobiecość i męskość.

B

BRAHMO SAMAJ (BRAHMO SAMADŹ)
- ruch reformatorski założony...

Na półkach