India vs Pakistan

Wydawnictwo: juggernaut
0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
India vs Pakistan. Why Can't We Just Be Friends?
9788193237250
angielski
Tamanna

Tamanna | 2017-04-29

Najcięższe w moim bagażu indyjskim są książki. Zaczynam je kupować już w pierwszych dniach podróży. Na kalkuckich ulicznych stoiskach, noszone w koszach po pociągach, na dworcach kolei i lotnisk. Tę kupiłam kończąc już podróż, na lotnisku w Mumbaju.
Zachęcona pytaniem "dlaczego Pakistan i Indie nie mogą być przyjaciółmi". Zaciekawiona hasłami na okładce: Kaszmir, terroryzm, bomba nuklearna. W tych hasłach stereotyp relacji między Pakistanem a Indiami.
Pięć i pół tysiąca lat temu w Dolinie rzeki Indus zaczęła się rozwijać cywilizacja, która dała początek Indiom. 70 lat temu w czas uwalniania się z dwusetletniej niewoli brytyjskiej z Indii wyodrębniono muzułmański Pakistan. Zgodnie z teorią "dwóch wyznań dwóch - narodów" rozerwano (przy walnym udziale Brytyjczyków) Indie na 3 części. Na wschodzie z podzielonej indyjskiej krainy Bengal powstał Pakistan Wschodni, na zachodzie m.in. z podzielonego Pendżabu powstał Pakistan Zachodni. Wielotysięczna cywilizacja nad Indusem okazała się...

Na półkach