Kura i zaklinacz deszczu

Wydawnictwo: Muza
8 (9 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
malena

Przejmująca opowieść o dwojgu ludziach, ale przede wszystkim historia o okrucieństwie i nietolerancji, o wykorzystywaniu innych, o handlu żywym towarem i o braku miłości w rodzinie. Luba od dzieciństwa wie, że jej ciało nie jest jej własnością. Do bicia przyzwyczaiła się już dawno, na Ukrainie. Reszty tego, co ją spotkało, nie może sobie przypomnieć. Najpierw biła babka, później matka,...

Luba od dzieciństwa wie, że jej ciało nie jest jej własnością. Do bicia przyzwyczaiła się już dawno, na Ukrainie. Reszty tego, co ją spotkało, nie może sobie przypomnieć. Najpierw biła babka, później matka, która zabrała Lubie męża i dziecko, następnie Cyryl, po którym zostały lata bez wspomnień. Teraz dziewczyna ma szansę zacząć wszystko od nowa. Od przeszłości jednak nie sposób uciec. Którejś nocy powróci krzyk, a wraz z nim okrutna, wypierana przez lata prawda. Kim jest mężczyzna, który codziennie przebrany za inną osobę wyznacza sobie wciąż nowe trasy wędrówek? Czy tożsamość człowieka jest przypisana do jednego ciała. Jak wielka jest siła pozwalająca wyjść z traumy?

Powieść Anny Janyskiej traktuje o duszy i ciele. Bohaterowie zanurzeni w magicznym cyklu natury wierzą, że ochroni ich ludowa mądrość, jednak dążąc do szczęścia, sami z niej rezygnują, a wtedy zdani są już tylko na siebie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

korcia | 2017-09-26
Przeczytana: 02 września 2017

Anna Janyska to doświadczona pisarka i to czuć w trakcie tej lektury. Widać, że sprawnie posługuje się słowem pisanym, bawi się nim, eksperymentuje, zbierając nas w niecodzienną literacką podróż, w której wszystko jest możliwe, która nie oszczędza bohaterów ani czytelników. To trudna powieść, dająca do myślenia, momentami wzruszająca, ale też bardzo wciągająca, chociaż wymagająca skupienia. Ma niepowtarzalny klimat, intrygujący tytuł i nie mniej ciekawą okładkę. Jestem zauroczona.

Matylda Saresta | 2017-07-16

Dwie historie.
Jedna mnie nie urzekła za bardzo (ta o zaklinaczu deszczu), ale druga, a właściwie pierwsza, o "kurze" - jest rewelacyjna.

Narracja jest ciut wymagająca, trzeba czytać w skupieniu, ale warto!

Realizm i ujmująca szczerość - polecam!

Soleilka | 2017-10-30
Przeczytana: 17 października 2017

ANNA JANYSKA - KURA I ZAKLINACZ DESZCZU.

Kupiłam ją całkowicie przypadkiem, tylko i wyłącznie dlatego,że spodobała mi się jej okładka. Nie wiedziałam natomiast czego spodziewać się po samej lekturze.

Okazała się być wymagająca, ciężka i szokująca.

Książka ta to opowieść dwojga ludzi - kury, czyli Luby, która stała się żywym towarem, sprzedana do burdelu musiała uciekać przed swoimi oprawcami, w tym własną rodziną oraz historia Zaklinacza deszczu, którym okazuje się tajemniczy mężczyzna, którego poznajemy na kartach tej książki.

Historia Kury wciąga od pierwszych stron, jest szokująca. Tyle zła od najmłodszych lat w życiu tej kobiety po prostu wstrząsa. Natomiast Zaklinacz deszczu..
Na początku mnie denerwował. Nie lubiłam stron, które opisywały jego dziwny stan, manię i nerwicę natręctw. Ale im dalej czytałam, tym bardziej wchodziłam w historię obojga. Mam wrażenie, że powoli dojrzewałam do niej...
Lektura ta była trudna emocjonalnie, jednakże okazała się być bardzo...

Haniapa | 2017-08-15

Anna Janyska to dla mnie ewenement wśród polskich pisarzy. Takich autorów już nie ma. Wgryza się w naszą duszę i serce. Długo nie można zapomnieć o jej bohaterach. Historie są wzruszające, z życia wzięte. Wiele razy płakałam przy tej książce,mocno ją przeżyłam.

Poznajemy dwoje bohaterów-skrzywdzoną przez matkę i alfonsa Ukrainkę i tajemniczego mężczyznę, którego losy odkrywamy strona po stronie, przez całą książkę. Akcja dzieje się w Polsce, na Ukrainie i oczywiście w ukochanym kraju autorki - w Czechach. Wiele razy leciały mi łzy,tak działa ta książka.
Do tej pory nie jestem w stanie powiedzieć, która książka Janyski jest lepsza. Poprzednia "To nie opowieść dla młodych ludzi" czy jednak ta. Obie są fantastyczne, niesamowicie skonstruowani bohaterzy, ciekawe dialogi i zaskakujące zakończenie.Oczywiście wspaniała polszczyzna i ciekawa okładka biało-czarna. Polecam gorąco tę książkę, jeśli chcesz przeżyć głęboką duchowa wędrówkę.

Zicocu | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017