Rejwach

Okładka książki Rejwach
Mikołaj Grynberg Wydawnictwo: Nisza literatura piękna
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Nisza
Data wydania:
2017-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2017-04-10
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362795505
Tagi:
historie ludzkie Żydzi Żydzi w Polsce antysemityzm
Inne
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Ocena 7,4
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
639 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1102
404

Na półkach: , ,

Czytałam „Oskarżam Auschwitz” i „Księgę Wyjścia”. W takie lektury wchodzi się z ciężkim sercem, a wychodzi z nieutulonym żalem. W związku z tym myślałam, że jestem przygotowana na „Rejwach.”

Ależ naiwne było moje czytelnicze serce. Czy można autentycznie, fizycznie osłabić serce nadmiarem emocji? Jeśli tak, to całkiem możliwe, że zanim dotrwam do ostatniej strony, to zejdę na zawał.

Czasami nie lubię ludzi. Wstyd mi za nich i za historię. Empatia nie ogarnia pojemności chłonnej nienawiści, która zwraca człowieka przeciw człowiekowi, czy to ze względu na jego wyznanie, kolor skóry, pochodzenie czy za to, kogo kocha.

Mikołaj Grynberg skondensował w najbardziej obszerny i dotkliwy sposób traumę Żydów, wpisując ją w nieustannie skomplikowane relacje polsko-żydowskie, uśpiony antysemityzm, niedającą się wyplenić kulturę strachu oraz życie przeżywane w zaprzeczeniu i ukrywaniu własnego pochodzenia.

Matka zaprowadzająca córkę na cmentarz żydowski co sprawi, że dopiero nauczy się bycia córką dla swojej matki. Ojciec wyznający po latach przy wigilijnym stole, że chciał zabić siebie i swoje dzieci. Babcia oświadczająca na łożu śmierci, że jest Żydówką:

„Historię rodziny zaczyna opowiadać. O tych pana gettach, obozach, Auschwitzach, siostrach, braciach, gazie i całej reszcie. (...)I powiem panu, że nie było jak w żydowskim dowcipie. Następnego dnia umarła nasza babcia nie-Żydówka całe życie. A kto został? Jej córka Żydówka i jej wnuki Żydzi, tak? (...) Przyjechałem tutaj, żeby w imieniu całej rodziny panu podziękować za ten strach. Do kogo miałem iść, do księdza proboszcza? Pana historie, pan sobie z nimi radź. Idę, bo mi pociąg ucieknie.”

W chwili, gdy piszę te słowa piórem w swoim notesie, rozbolała mnie głowa. Wierzę, że ze złości i z wewnętrznego braku przyzwolenia na nienawiść. Czy chcesz jeszcze kiedyś, kogoś wyzwać od „Żydka, śmierdzącego Żydka”? Wstydź się.

Jednocześnie przypomniała mi się mała książeczka wielkich treści „Czym było Auschwitz. Rozmowy z moją córką”, w której francuska historyczka, potomkini polskich Żydów zamordowanych w Oświęcimiu, odpowiada na pytania trzynastoletniej córki: „Dlaczego Berthe ma na ręce wytatuowany numer? Co to jest obława? Czy to bolało?”

„Rejwach” dla mnie to też rzecz o niemożności opowiadania.

„Teść dalej ma smutne oczy i chodzi w starych ubraniach, a ja nie wiem, jak to wszystko opowiedzieć jego wnukom.”

Niemożność opowiadania o ocalałych od Zagłady, ale uśmierconych w słowach i opowieściach swoich traum, o tych którym odebrano język. Obyśmy tą książką nauczyli się „opowiadać wszystko”.

Czytajcie „Rejwach”. Wszyscy.

Czytałam „Oskarżam Auschwitz” i „Księgę Wyjścia”. W takie lektury wchodzi się z ciężkim sercem, a wychodzi z nieutulonym żalem. W związku z tym myślałam, że jestem przygotowana na „Rejwach.”

Ależ naiwne było moje czytelnicze serce. Czy można autentycznie, fizycznie osłabić serce nadmiarem emocji? Jeśli tak, to całkiem możliwe, że zanim dotrwam do ostatniej strony, to zejdę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    881
  • Przeczytane
    751
  • Posiadam
    150
  • 2018
    49
  • 2019
    26
  • Ulubione
    22
  • 2020
    13
  • 2021
    11
  • 2023
    10
  • Literatura polska
    8

Cytaty

Więcej
Mikołaj Grynberg Rejwach Zobacz więcej
Mikołaj Grynberg Rejwach Zobacz więcej
Mikołaj Grynberg Rejwach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także