Tajemnice wichrowych wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
9788301191689
Książniczka

„w sprawach serca mężczyzna nie jest herosem, na heroizm stać tu tylko kobietę” Na słynnym autoportrecie z siostrami pozostała po nim smuga cienia. Jest dodatkiem, ciekawostką, bohaterem mitów i legend. Jego imię stało się symbolem przekleństwa. Miał zmarnować swój talent, jak twierdziła jego starsza siostra. Tymczasem fakty były inne. Branwell Brontë, legendarny brat trzech słynnych sióstr...

„w sprawach serca mężczyzna nie jest herosem, na heroizm stać tu tylko kobietę”
Branwell Brontë, legendarny brat trzech słynnych sióstr pisarek, Charlotte, Emily i Anne, pozostaje największą zagadką literatury nowożytnej. Jako prekursor gatunku fantasy i twórca poematu psychologicznego wyprzedzał swoją epokę niemal o całe stulecie.
Tajemnice wichrowych wzgórz to pierwsza wspólna biografia Branwella i Charlotte. Ostrowski tworzy fascynujący portret psychologiczny genialnego rodzeństwa, które przez lata łączyły wspólne doświadczenia – dzieciństwo w cieniu śmierci, pasja pisania, marzenia o literackiej sławie, pierwsze uczuciowe rozczarowania, pozamałżeńskie miłości. Co sprawiło, że ich więź zostawała zerwana, a siostrzana miłość Charlotte zmieniła się w nienawiść?
Książka odsłania nieznane fakty z dziejów rodziny Brontë. Eryk Ostrowski rekonstruuje genezę Wichrowych Wzgórz, arcydzieła światowej literatury. Charlotte poczyniła wiele starań, by pewne informacje nigdy nie wyszły na jaw. Odnalezione w ostatnich latach dokumenty każą na nowo spojrzeć na tę historię i definitywnie oddzielić prawdę od mitu, a zapomniana twórczość oraz korespondencja Branwella Brontë dają klucz do poznania tajemnicy dzikich wrzosowisk zachodniego Yorkshire.

źródło opisu: www.azymut.pl

źródło okładki: www.azymut.pl

„Tajemnice wichrowych wzgórz” to gratka dla miłośników twórczości rodzeństwa Bronte. Eryk Ostrowski szczegółowo opisuje ich życie oraz analizuje utwory, wysuwając odważne teorie na temat autorstwa jednej z najwybitniejszych angielskich powieści.

Eryk Ostrowski od dawna bada literackie dokonania i biografię sióstr Bronte oraz ich brata. W swojej najnowszej książce skupia się przede wszystkim na twórczości Charlotte i Branwella, który dotąd pozostawał w cieniu uzdolnionych kobiet.
Autor przekonuje czytelników, że brat nie tylko w niczym nie ustępował siostrom, ale swym talentem przewyższał Emily i Anne. Tworzył wspaniałe poematy i liryki oraz prozę, którą można uznać za prekursorstwo modnej dziś literatury fantasy. Był też uzdolnionym rysownikiem i malarzem. I być może stworzył jedną z najsłynniejszych powieści angielskich – „Wichrowe Wzgórza”!

Ta teoria na początku szokuje czytelnika, gdyż wszem i wobec wiadomo, że autorką pełnej emocji i namiętności powieści jest Emily Bronte....

Isadora | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

Jestem skłonna zaryzykować stwierdzenie, że każdy miłośnik literatury, zapytany o nazwisko autora Wichrowych Wzgórz, bez wahania wymieni Emily Bronte. Taką wersję przekazała Charlotte swojemu wydawcy i trzymała się jej do końca życia, konsekwentnie kreując legendę trzech utalentowanych sióstr, powielali ją zaś kolejni biografowie i badacze ich twórczości, beztrosko ignorując dokumenty,świadectwa i dowody poddające ją w wątpliwość. No dobrze, ale jeżeli nie Emily, to komu należy przypisać autorstwo jednego z najsłynniejszych wiktoriańskich klasyków?

czytaj więcej: https://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/2017/05/tajemnice-wichrowych-wzgorz.html

RzekomoFajne | 2017-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2017

1) mnóstwo nadinterpretacji i manipulacji, byle dopasować fakty do tezy autora, i to już od pierwszej strony!
2) przebija z książki szowinizm
3) intelektualnie jest tutaj bardziej ubogo niż w krajach trzeciego świata
4) od razu widać zafiksowanie, już we wcześniejszej książce autor próbował wmawiać, że to nie Emily jest autorką Wichrowych Wzgórz (teza, że za wszystkimi książkami stała Charlotte, była tak słaba, że położyłby ją nawet pijany ślimak po libacji u konika polnego), a jak wspomniał autor w jednym komentarzu*, nawet nie raczył przeprowadzić analizy stylistycznej powieści; powoływanie się na przekłady tekstów Branwella, a nie oryginały, wskazuje tylko na amatorszczyznę
5) zresztą autor nie ma pojęcia na czym polega analiza, ma problemy z logiką, przez to w wielu miejscach sam sobie przeczy, i tylko bazując na tych sprzecznościach, można łatwo obalić jego tezy
6) to, co autor nazywa argumentami i dowodami, to w większości są jedynie opinie i spekulacje osób, które nie...

elle | 2017-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2017

Książka oparta na faktach ,zawierająca mnoóstwo danych biograficznych z życia sióstr Bronte i ich brata, którego skazano na kare zapomnienia wymazywano jego imieę z dokumentów oraz tuszowano jego postac na portetach .Czy tylko dlatego , ze prowadził jak na ówczesna epokeę niemoralny tryb zycia?
Liczne hipotezy autora książki wskazują ze własnie brat sióstr BRONTE był prawdziwym autorem Wichrowych Wzgórz i książka ma nas do tej teorii przekonać .
Autor pisze z pasja i wciąga nas w burzliwą epokę życia sióstr Bronte owianą rodzinna tajemnicą .

Delgadina | 2017-07-03
Przeczytana: 27 czerwca 2017