My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie

Okładka książki My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie Cornelius Hartz
Okładka książki My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie
Cornelius Hartz Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Bellona
2017-05-05
2017-05-05

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Zawód spotyka okrutny tych, co zwiedzeni tytułem, oczekują antycznego porno. Zadziwiająco dobra pozycja. Zaskoczenie o tyle większe, że tytuł sugeruje zgoła coś innego.

Można ją uznać za skróconą wersję opracowania 'Ludzie zwyczaje i obyczaje starożytnych Grecji i Rzymu' Winniczuk, omawiającą sposób spędznia wolnego czasu przez Rzymian. Opis świąt, obyczajów, uczt, obficie wzbogacony jest o obrazowe cytaty i teksty źródłowe, wnoszące urozmaicenie. Rozprawia się także autor z częścią mitów utrwalonych przez wieki a powielanych bezkrytycznie przez współczesne media. Aż chce się krzyknąć, że 200 stron to za mało, zwłaszcza że poziom docelowej grupy czytelników niemieckich jest znacznie wyższy niż przeciętnego czytelnika polskiego. Przez tę małą objętość niektóre tematy potraktowane zdawkowo.

Niestety stawianie przez autora samego siebie w roli arbitra nowoczesnej libertyńskiej moralności kładzie się cieniem na publikcji. A już całkowicie niedopuszczalne jest pouczanie wręcz całych narodów co do zachowań seksulanych ('krucjata' dotycząca seksu grupowego). Zastanawiające w tym kontekście jest to, że państw czy kultur dopuszczających małżeństwa albo nawet seks pozamałżeński z 12- czy 13-latkami autor nie jest już tak skory pouczać. Zagadnienie to znacznie obniża wartość publikacji.

W końcowej część książki Hartz jednak nie opiera sie pokusie zadośćuczynienia lubieżnikom, którzy zwabieni tytułem sięgnęli po tę książkę i na przykładzie wybranych cesarzy prezentuje część ich perwersji.

Początek świetny, środek przyzwoity, końcówka...

Przeczytać w przypadku rzeczywistego zainteresowania.

Cornelius Hartz wprowadza czytelnika w przebogaty kalendarz świąt rzymskich, które nierozerwalnie powiązane były z ówczesną państwowością. Zaznaczyć trzeba mocno i wyraźnie, że coś takiego jak rozdział państwa od religii nie istniało, że wiara w bogów była ważną częścią aparatu władzy. Wysoko postawieni urzędnicy często pełnili równocześnie funkcje kapłanów biorąc czynny udział w obrzędach religijnych. Świętowanie jednak to nie tylko państwowe uroczystości, ale także zabawy w domowym zaciszu, przebogate uczty suto zakrapiane winem oraz tytułowe orgie. Kwestia seksualnych ekscesów, tak mocno wyolbrzymiona we współczesnym postrzeganiu historii Imperium Rzymskiego i powodów jego upadku, w zasadzie nie stanowi głównego tematu publikacji, jest tylko pretekstem do podjęcia kwestii obyczajów panujących w dawnych wiekach. Hartz porusza również temat funkcjonowania tawern, różnej maści szynków, jak i domów publicznych. Powołuje się na źródła historyczne, nie traktuje ich bezkrytycznie jak wiernego zapisu ówczesnych wydarzeń, uczula czytelnika, że zasadniczo większość relacji jest wyolbrzymiona i oparta na fantazji autora danego przekazu.

Ta niewielka książka, licząca trochę ponad 200 stron, jest jednym z głosów w dyskusji na temat zmian zachodzących w obyczajowości na przestrzeni wieków, ale także postrzegania wiarygodności przekazów z epoki. Szkoda, że temat został potraktowany dość powierzchownie. Autor sygnalizuje pewne kwestie, dokonuje próby krytycznego spojrzenia na historyczne przekazy opisujące życie zwykłych rzymian oraz cesarzy jak Tyberiusz czy Kaligula, których to, głownie dzięki popkulturze, znamy jako rozpustnych dewiantów. Czegoś tu zabrakło, wydaje mi się, że temat zasługuje na bardziej dogłębne badanie. Nie po raz pierwszy to napisze, ale "My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie" jest kolejną publikacją stanowiącą jedynie przyczynek do dalszych badań poruszanego tematu.

Nie oczekiwałem po tej książce zbyt wiele, a mimo to nie przypadła mi do gustu. Niektóre fragmenty przykuwały uwagę nieco mocniej, inne pobieżnie kartkowałem. Z jednej strony książka jest oparta na wielu źródłach, można w niej też znaleźć wiele ciekawych i obszernych cytatów z literatury starożytnej, z drugiej zaś - autor prześlizguje się po tematach, traktując je w sposób zaskakująco powierzchowny. W konsekwencji nie wiadomo, do kogo jest adresowana : czy do czytelnika z wypiekami na twarzy szukającego potwierdzenia swej popkulturowej opinii o starożytnych Rzymianach jako o społeczeństwie wyuzdanym i pogrążającym się w deprawacji? Jeżeli tak, to takiego czytelnika długie cytaty znudzą (a zawartość książki rozczaruje...). Jeżeli zaś pozycja ta kierowana jest do adresata chcącego pogłębić swą wiedzę o starożytnym Rzymie - wówczas wiedza tam zawarta jest zdecydowanie zbyt płytka.

Sięgnęłam po tę książkę w bibliotece z ciekawości, więc moje oczekiwania nie były zbyt wysokie, mimo to trochę się zawiodłam. Po takim tytule spodziewałam się przynajmniej ciekawej zawartości (niekoniecznie o orgiach, chociaż to dosyć wysoka poprzeczka),a dostałam dość dużo suchych faktów. Na szczęście niektóre fragmenty lektury były naprawdę ciekawe, a książka sama w sobie nie jest długa, więc doświadczenie mogę uznać za ogólnie pozytywne ;). Jeśli ktoś jest zainteresowany tym jak świętowali starożytni Rzymianie, polecam sięgnąć ;).

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

„My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie” jest książką autorstwa Corneliusa Hartza opisującą zwyczaje i zachowania panujące w starożytnym Rzymie. Cywilizacja starożytnego Rzymu jest bardzo często wykorzystywana w popkulturze, filmach, komiksach czy grach, pokazując czasami w nieprawdziwy sposób życie tamtych ludzi. Ta publikacja pokazuje, jak naprawdę żyli ówcześni mieszkańcy Rzymu, jakie mieli dążenia, potrzeby i zachcianki. Jest to lektura, która pomoże Wam, choć w pewnym stopniu rozwiać pewne wątpliwości i pytania, związane z tym mrocznym i zamierzchłym okresem historycznym.

Cornelius Hartz w konkretny i rzeczowy sposób opisuje codzienne życie Rzymian, jednej z najpotężniejszych cywilizacji na Ziemi. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, głównie za sprawą lekkiego, a zarazem barwnego języka. Pozycja ta powinna przypaść do gustu miłośnikom tamtego okresu historycznego oraz pozycji zawierających dużą gamę ciekawostek i informacji. W niniejszej publikacji znajdziemy sporo ciekawych ilustracji, które obrazowo pokazują życie ówczesnych ludzi. Z pewnością sięgnę jeszcze nie raz po książki tego rodzaju, warto.

„My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie” pokazuje prawdziwe oblicze Rzymian, ich umiłowanie przepychu, rozwiązłości i dekadencji. Wiele z mitów narosłych wokół jednej z największych cywilizacji ma w sobie ziarno prawdy. Wyuzdanie, seks i pijaństwo było na porządku dziennym wielu z tamtych ludzi, oczywiście tych bogatszych, mogących sobie na to pozwolić. Cornelius Hartz w gawędziarski sposób opowiada o tym niezwykle ciekawie, wciągając czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. W książce nie zabraknie bogatej bibliografii, licznych cytatów i wielu niepowtarzalnych ciekawostek, których próżno szukać w innych publikacjach. Jak najbardziej polecam.

• Historyczne
  • Historia/mity
  • Polecane
  • Chcę przeczytać - historia

Cornelius Hartz My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie Zobacz więcej