My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie

Wydawnictwo: Bellona
5 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
malena

„Jak w starożytnym Rzymie”, mówi się, mając na myśli dekadencję, rozrzutność, obżarstwo i pijaństwo oraz nieokiełznany seks… Brzmi to tak, jakby starożytni dzień bez prawdziwej „orgii” uważali za stracony. Ale słowo „orgia” ma też znaczenie inne, a starożytni Rzymianie wypełniali sobie wolny czas – mieli go dużo – nie tylko pijaństwem i seksualnymi ekscesami. Cornelius Hartz opowiada o tym niezwykle ciekawie i z dużą znajomością przedmiotu. Dodatkową wartość wnoszą liczne cytaty z starożytnych pisarzy i barwne fotografie.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl

Fantasy-Bestiarium | 2017-09-28

„My chcemy orgii!!! Jak świętowali starożytni Rzymianie” jest książką autorstwa Corneliusa Hartza opisującą zwyczaje i zachowania panujące w starożytnym Rzymie. Cywilizacja starożytnego Rzymu jest bardzo często wykorzystywana w popkulturze, filmach, komiksach czy grach, pokazując czasami w nieprawdziwy sposób życie tamtych ludzi. Ta publikacja pokazuje, jak naprawdę żyli ówcześni mieszkańcy Rzymu, jakie mieli dążenia, potrzeby i zachcianki. Jest to lektura, która pomoże Wam, choć w pewnym stopniu rozwiać pewne wątpliwości i pytania, związane z tym mrocznym i zamierzchłym okresem historycznym.

Cornelius Hartz w konkretny i rzeczowy sposób opisuje codzienne życie Rzymian, jednej z najpotężniejszych cywilizacji na Ziemi. Książkę czyta się niezwykle przyjemnie, głównie za sprawą lekkiego, a zarazem barwnego języka. Pozycja ta powinna przypaść do gustu miłośnikom tamtego okresu historycznego oraz pozycji zawierających dużą gamę ciekawostek i informacji. W niniejszej publikacji...

Patsy | 2018-02-18
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Sięgnęłam po tę książkę w bibliotece z ciekawości, więc moje oczekiwania nie były zbyt wysokie, mimo to trochę się zawiodłam. Po takim tytule spodziewałam się przynajmniej ciekawej zawartości (niekoniecznie o orgiach, chociaż to dosyć wysoka poprzeczka), a dostałam dość dużo suchych faktów. Na szczęście niektóre fragmenty lektury były naprawdę ciekawe, a książka sama w sobie nie jest długa, więc doświadczenie mogę uznać za ogólnie pozytywne ;). Jeśli ktoś jest zainteresowany tym jak świętowali starożytni Rzymianie, polecam sięgnąć ;).

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Ciekawski | 2018-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2018

Nie oczekiwałem po tej książce zbyt wiele, a mimo to nie przypadła mi do gustu. Niektóre fragmenty przykuwały uwagę nieco mocniej, inne pobieżnie kartkowałem. Z jednej strony książka jest oparta na wielu źródłach, można w niej też znaleźć wiele ciekawych i obszernych cytatów z literatury starożytnej, z drugiej zaś - autor prześlizguje się po tematach, traktując je w sposób zaskakująco powierzchowny. W konsekwencji nie wiadomo, do kogo jest adresowana : czy do czytelnika z wypiekami na twarzy szukającego potwierdzenia swej popkulturowej opinii o starożytnych Rzymianach jako o społeczeństwie wyuzdanym i pogrążającym się w deprawacji? Jeżeli tak, to takiego czytelnika długie cytaty znudzą (a zawartość książki rozczaruje...). Jeżeli zaś pozycja ta kierowana jest do adresata chcącego pogłębić swą wiedzę o starożytnym Rzymie - wówczas wiedza tam zawarta jest zdecydowanie zbyt płytka.

Małgorzata | 2017-07-05
Przeczytana: 12 lipca 2017