Mała księgarnia samotnych serc

Okładka książki Mała księgarnia samotnych serc Annie Darling
Okładka książki Mała księgarnia samotnych serc
Annie Darling Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Księgarnia samotnych serc (tom 1) literatura piękna
Księgarnia samotnych serc (tom 1)
The Little Bookshop Of Lonely Hearts
Czarna Owca
2017-05-10
2017-05-10
2017-05-09
Agnieszka Wyszogrodzka-Gaik
Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik

Która/y z nas książkowych moli nie marzył o własnej księgarni? W tej książce to właśnie się zdarzyło!

Wszystko zaczyna się od ostatniego pożegnania pewnej szalonej właścicielki małej księgarni w Londynie, na której Posy spotyka Sebastiana, wnuka zmarłej. Ci dwoje znają się prawie od dziecka, więc nie trudno się domyśleć, że Posy była nim mocno zauroczona. Niestety przez pewien incydent w przeszłości przestała ślepo się w niego wpatrywać.

Wracając, Posy przeżywa szok po rozmowie z prawnikiem, kiedy dowiaduje się, że księgarnia, w której mieszka razem ze swoim młodszym bratem będzie jej własnością. Tylko czy będzie umiała tym wszystkim zarządzać? Przecież była bałaganiarą, a księgarnia stała u progu bankructwa! Całe szczęście, Posy nie była w tym sama. Z pomocą przyjaciół oraz brata chce sprawić, aby stara księgarnia odżyła i stała się miejscem pełnym lektur o miłości. Jednak bardzo trudno będzie jej to wszystko zrobić, gdy Sebastian cały czas miesza się w plany dotyczące budynku i chce zrobić z niego księgarnie kryminałów!

Książka jest lekka, przyjemna i pełna tego co kocham najbardziej, czyli książkami. Autorka bardzo pięknie opisuje zamiłowanie Posy do czytelnictwa, a fragmenty cytowane z kultowych powieści w tej książce były mistrzostwem, a rozwijająca się relacja pomiędzy tym dwojgiem to moje ulubione slow burn. Nie zabraknie też hate-love, bo przecież ci dwoje się ze sobą nie dogadują.

Serdecznie polecam!

"Mała księgarnia samotnych serc" to mój kolejny tegoroczny reread i po raz kolejny jestem zachwycona tą książką. Historia Posy i Sebastiana jest niebanalna, oryginalna, zabawna, przepiękna i ma w sobie odrobinę goryczy, która pozwala nam jeszcze lepiej wczuć się w odczucia głównych bohaterów. Posy uczy Sebastiana pokory (a przynajmniej próbuje go tego nauczyć),za to Sebastian budzi Posy ze snu w który zapadła od kiedy jej rodzice zginęli w wypadku samochodowym . Przy tej książce można się śmiać, ale również płakać i chyba za to uwielbiam ją najbardziej. Wszystkie postacie są naprawdę ciekawe i aż ciężko ich po prostu nie polubić. Książkę czyta się szybko i nie czuć kiedy upływa przy niej czas.

Świetna powieść romantyczna, która wciągnęła mnie od pierwszych stron książki. Polecam

Bardzo fajne zakończenie - jednak 2/3 książki bardzo mi się dłużyło. Za dużo zbędnych dialogów, przewidywalne momenty, chwilami miałam wrażenie, że przerzucę kilka stron do przodu a i tak nic mnie nie ominie.

Rewelacyjnie romantyczna powieść, która wciąga od pierwszych stron. Z poczuciem humoru, lekko i figlarnie.

Kiedy w sobotni wieczór zaczynałam czytać Małą księgarnię samotnych serc, miałam mieszane uczucia. Zamiast pękać ze śmiechu, przed czym ostrzegał mnie blurb, miałam ochotę zapaść się pod ziemię z zażenowania. Słabe dialogi, nieśmieszne żarty i rażąca nieporadność głównej bohaterki sprawiły, że zastanawiałam się czy w ogóle jest sens kontynuować lekturę. Przeczytałam około 60 stron i poszłam spać. Jakież było moje zdziwienie, kiedy obudziłam się w niedzielny poranek, a moją pierwszą myślą była chęć poznania dalszej części tej historii! W efekcie całą niedzielę spędziłam z książką w ręku, odkładając ją co najwyżej na kilka minut.

Posy to Kobieta przed 30-tką, trochę przypominająca podróbkę Bridget Jones. Samodzielnie wychowuje młodszego brata po tym, jak oboje stracili rodziców w tragicznym wypadku. Mieszkają w małym lokum nad księgarnią, w której pracuje Posy. Po śmierci właścicielki księgarnia i przylegająca do niej herbaciarnia przechodzą w ręce bohaterki, która kompletnie nie zna się na prowadzeniu firmy. Postanawia jednak wypełnić ostatnią wolę staruszki, która przez lata zapewniała jej i jej bratu dach nad głową. Rozpoczyna więc przygotowania do postawienia na nogi upadającej instytucji. Wszystko szłoby doskonale, gdyby nie nagłe pojawienie się najbardziej obcesowego człowieka w Londynie i zarazem jedynego wnuka zmarłej, Sebastiana.

Przyznaję, początkowo totalnie nie mogłam się wczuć w klimat tej historii, jednak z każdą przewracaną kartką było coraz lepiej. Bohaterowie z czasem przestali mnie irytować, dialogi przestały wydawać się denne, a i niektóre żarty unosiły kąciki moich warg w nieśmiałym uśmiechu. Przede wszystkim przepadłam w fabule. Posy ze słonia w składzie porcelany zmieniła się w całkiem zaradną babkę, a fakt, że zaczęła pisać powieść, jeszcze bardziej wzmógł moje zainteresowanie.

Nie należę do miłośników romansów, czy ckliwych historii z happy endem, ale historia młodej kobiety starającej się rozkręcić biznes, próbującej swoich sił w pisaniu, a wszystko w otoczeniu wszechobecnych książek - to zdecydowanie coś dla mnie. Mimo początkowych obaw, zakończenie czytałam z uśmiechem satysfakcji na ustach, a sam fakt, że książkę liczącą prawie 400 stron przeczytałam w kilkanaście godzin, jest chyba doskonałym dowodem na to, że warto było sięgnąć po tę pozycję.

Autor: Annie Darling
Tytuł: Mała księgarnia samotnych serc
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 2017-05-10
Posy Morland spędzała życie zatopiona w lekturze swoich ukochanych powieści romantycznych w stojącej na skraju bankructwa księgarni. Kiedy jej ekscentryczna właścicielka
Lavinia umiera i zostawia Posy w spadku księgarnię, dziewczyna musi odłożyć książki i zmierzyć się z prowadzeniem podupadającej firmy, ale i Sebastianem, wnukiem
Lavinii, najbardziej obcesowym człowiekiem w Londynie.
Posy obmyśla sprytny plan, ale ma zaledwie sześć miesięcy, by przekształcić
Bookends
w księgarnię marzeń. Uda jej się to tylko, jeśli Sebastian zostawi ją w spokoju. Niespodziewanie jednak mężczyzna staje się obiektem jej dość śmiałych fantazji…

Książka zaczyna się w taki sposób, że nie mogłam zrozumieć co się stało, ale po chwili już wiedziałam. Sebastian działał mi na nerwy, ponieważ myślał tylko o sobie i nie skupiał się na faktach, które zostały narzucone. Pragnie on zabrać księgarnie na jego własny pomyśl. Nie podoba mi się to, że drwi z niej i traktuje ją jako słabą kobietę, która nie poradzi sobie z niczym. Dziewczyna jest nie zaprząta, skrywa swoją tajemnicę z przeszłości, która cały czas przypomina o sobie. Nie opowiada za dużo o sobie, ponieważ woli powiedzieć tylko podstawowe rzeczy. Od samego początku wcieliła się w role bohaterów. Potem fakty się pozmieniały i zaczęłam mieć inny stosunek do bohatera. Książkę czytało mi się przyjemnie. Była to lekka lektura, akurat na oderwanie się od rzeczywistości na kilka godzin. Ocena 8/10

Autor: Annie Darling
Tytuł: Mała księgarnia samotnych serc
Wydawnictwo: Czarna Owca
Premiera: 2017-05-10

Lubię powieści o książkach i księgarniach, o księgarzach którzy mają pomysł na sukces. W tej Posy Morland przekształca odziedziczoną księgarnię w placówkę specjalizującą się w romansach. Musi też poukładać swoje życie, a przystojny wnuk spadkodawczyni jej nie ułatwia realizacji planów.

Po "Królestwie" musiałam odsapnąć i przeczytać coś słodkiego. Wybór padł na "Małą Księgarnię..." Nie sądziłam jednak, że to będzie aż tak głupiutkie, naiwne, schematyczne i przewidywalne. To taki trochę dłuższy Harlequine. Język piszącej pamiętnik nastolatki, tłumaczenie niestety też nie najwyższych lotów. No i treść... Ona, wygadana, samotna, wychowująca młodszego brata od czasu śmierci rodziców, dziedziczy księgarnię, która nie przynosi dochodów. On, przystojny niecnota, nieznający słowa "Nie", zawsze stawiający na swoim, z bujną przeszłością i opinią bawidamka. Znają się od lat, kłócą non stop i już na pewno wiecie, jak ta historia się zakończy.

Niestety autorka nie zamierza poprzestać na jednej części, ja jednak nie jestem zainteresowana kontynuacją. Za bardzo sobie cenię moje oczy. Tak więc tej pani już podziękuję.

Co urzekło mnie najbardziej? Zdecydowanie motyw księgarni. Chociaż moja wizja idealnej różni się od tej Posy, to i tak uważam ją za niezłą. Oryginalną. Stwarzającą realne szanse do faktycznego utrzymania się na rynku. Relacja głównej bohaterki z książkami również do mnie przemawia, a atmosfera jest cudna. Oburzyła mnie tylko jedna rzecz. Jedno malutkie zdanie o tym, jak to wspaniale jest czytać w wannie, kiedy kartki skręcają się od wilgoci. Czasem miałam zwyczajną ochotę palnąć główną bohaterką w głowę, ale przez większość czasu raczej z nią sympatyzowałam. Powieść fajna, lekka, taka w sam raz na kilka letnich dni. Za największy minus uznaję za to coś, co powinno być głównym atutem romansu, a mianowicie wątek romantyczny. Nie zrozumcie mnie źle, sama relacja bohaterów była napisana dobrze i udało jej się mnie przekonać (chociaż nie wiadomo jak złożona to ona nie była),to postrzegam ją bardziej jako takie specyficznego rodzeństwo, kuzynów albo inną rodzinę. Ta "miłość" była zbyt nagła. Lubią się, ale jednocześnie nie znoszą, a tu nagle TRACH! wielkie uczucie romantyczne. Jak dla mnie było to mocno naciągane.

• 2017
  • 2017