Kamień Łez

Wydawnictwo: Rebis
Stone of Tears
8371204876
miecz prawdy, kamień łez

Tom 2 cyklu "Miecz Prawdy". Goodkin podejmuje opowieść w miejscu, w którym kończy się ona w "Pierwszym prawie magii". Poszukiwacz, Richard Cypher, pokonał za pomocą magii trzech szkatuł Ordena znienawidzonego Rahla Posępnego. Zaczyna już rozumieć swój dar magii i moc Miecza Prawdy. Wkrótce jednak pojawia się nowy przerażający przeciwnik - władca zaświatów Opiekun, a wraz z nim uwolniony duch...

Tom 2 cyklu "Miecz Prawdy".

Poszukiwacz, Richard Cypher, pokonał za pomocą magii trzech szkatuł Ordena znienawidzonego Rahla Posępnego. Zaczyna już rozumieć swój dar magii i moc Miecza Prawdy. Wkrótce jednak pojawia się nowy przerażający przeciwnik - władca zaświatów Opiekun, a wraz z nim uwolniony duch Rahla i sfora nieziemskich bestii, screelingów. Nim siły ciemności zewrą szeregi, Richard musi wyruszyć do leżącego w Starym Świecie pałacu Sióstr Światła, by nauczyć się kontrolować swoją Han i poznać mroczne sekrety własnego dziedzictwa.

"Kamień łez", podobnie jak "Pierwsze prawo magii", to bohaterskie i tragiczne przygody, opowiedziane barwnie i z niespotykanym od lat w literaturze gatunku, pełnym rozmachu epickim oddechem.

źródło opisu: [Rebis, 2000]

anika | 2016-05-02
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Nie wiem jakim cudem zmęczyłam tą książkę, nie wiem jakim cudem ma ona tak wysokie opinie skoro głównie wieje nudą, a pomysł autora na przyciągnięcie czytelnika polega w dużej mierze na opisywaniu nieuzasadnionych rozwojem fabuły scen erotycznych. Sceny te są mało finezyjne i mogą przykuć uwage chyba jedynie nastolatków.

Krzysztof Baliński | 2015-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czytanie cyklu „Miecz prawdy” wciąga tak niesamowicie, że strasznie trudno się od tego oderwać. Co prawda w przypadku tego tomu już widać, że autor planuje zrobić z tego cykl, bo jednak jest tutaj świadome wydłużenie akcji, czytelnik domyśla się już, że Opiekun, pan zaświatów, śmierci i zła szybko nie zostanie pokonany, jeśli w ogóle to nastąpi. Dalej widoczne skupienie się na losach każdego z bohaterów, wszyscy się rozdzielili i mieli przeróżne przygody, a autor w swojej książce drobiazgowo opisuje to co się dzieje i to co bohaterowie przeżywają. Po prostu poznajemy w sposób niezwykły psychikę, Richarda, Khalan i Zedd’a, Adie, a także ludzi z którymi mają do czynienia. Wydawać by się mogło, że akcja traci, dynamizm i pewien impet. Jednak taki jest zamysł autora, że proponuje swojemu czytelnikowi niesamowitą podróż przez przeróżne fantastyczne krainy, a także w głąb ludzkiej psychiki. Jak wiemy z poprzedniej części Rahl Posępny został pokonany, zmarł i został przegnany w zaświaty....

Grzegorz | 2014-07-15

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dla mnie od tej książki zaczął się upadek całej serii. Spodziewałem się czegoś podobnego do jedynki, niestety poza pierwszymi rozdziałami, podczas których czytania byłem rozradowany bo zapowiadało się doskonale, srogo się rozczarowałem.

Przejdę od razu do tego, co subiektywnie najmniej przypadło mi do gustu. Zabrakło mi przede wszystkim Kahlan i Richarda działających razem. Była między nimi chemia i bardzo przyjemnie czytało się wspólne przygody tej parki. Był to jeden z głównych atutów jedynki. Niestety autor wpadł na genialny pomysł rozdzielenia tego duetu, w imię oczywiście uwielbianego przez niego melodramatu. Sposób w jaki Kahlan wyprawiła Richarda do sióstr był po prostu rodem z telenoweli, głupi. Nie wiem co Richard ma w głowie że nie domyślił się że ona chciała go chronić <ziew>. Miało wyjść dramatycznie, wyszło dziwacznie, naciąganie i śmiesznie. A moment olśnienia Richarda był w ogóle już nawet nie naciągany. Za to postać chimery jest całkiem sympatyczna.

Nie lubię...

Mirya | 2012-12-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Pierwszą książkę z cyklu "Miecza Prawdy" przeczytałam już dość dawno i wiedziałam, że chcę sięgnąć po kolejne części. Nie szukałam ich specjalnie, ale kiedy natknęłam się na "Kamień Łez" w bibliotece postanowiłam wypożyczyć. Książka towarzyszyła mi przez miesiąc w autobusach miejskich, bo nie mogłam znaleźć czasu na czytanie. Była interesująca, ale nie wciągała jakoś specjalnie. I tak jak w pierwszym tomie tak i tutaj rozkręca się już za połową. Wtedy ciężko odkładało się ją na bok, czytelnikowi zaczyna zależeć na tym, aby bohaterowie rozwiązali problemy osobiste i te dotyczące ratowania całego ich świata.
W tej części poznajemy kolejne tajniki świata przedstawionego. Muszę przyznać, że robią one wrażenie, a autor zyskuje przy każdym dodanym aspekcie. Świetnie wymyślony zakon Sióstr, Dolina Zaginionych, lud Du Chaillu. Brawo.
Na plus również pomysłowe, zaskakujące sytuacje. Przykładowo ta w domu duchów u Błotnych Ludzi czy zdrada osób, które byśmy o to nie posądzali. Nie będę...

Michał | 2010-12-17
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Kamień Łez, to powieść fantasy, od samego początku rzuca nas w sam nurt przygody i groźnych zdarzeń. Pierwsze prawo magii, czytałem dość dawno temu, więc początkowo czułem się nieco oszołomiony, niektóre wydarzenia z poprzedniej części musiałem sobie przypominać.
Kahlan i Richard mieli radować się pokojem, który wywalczyli w poprzednim tomie, jednak nie będzie im to dane. Zostaną porwani w wir groźnych wydarzeń, wydarzeń które mogą przynieść kres światu żywych.
Narracja jest bardzo dobra, w kolejnych rozdziałach poznajemy losy poszczególnych bohaterów, autor jednak się skupia głównie na Richardzie i Kahlan, przygody pozostałych są stosunkowo krótko i pobieżnie opisane. Jednak nie jest to zła metoda, myślę, że dzięki temu autor uniknął dłużyzn, a opisał samą esencję, czystą i niczym nieskrępowaną akcję.
Książka wciąga nas niczym podwodny wir i nie chce wypuścić, dopóki nie skończymy jej czytać. Nie mogłem wręcz się od niej oderwać, musiałem pochłaniać kolejne rozdziały.
Polecam...

Ola | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

Książka jest po prostu epicka. Te 900 stron minęło jednak zbyt szybko. Całe szczęście, że są następne części ;)
Z jednej strony wydaje się, że akcja jest dość rozwleczona. Bohaterowie mozolnie prą naprzód, a jednak cały czas akcja wciąga. Na sam koniec powieści wydarzenia nabierają niesamowitego tempa. Wydawało mi się trochę, że autor postanowił zmieścić się na siłę w tych 900 stronach :) Nie uważam tego jednak za wadę. Nowe postaci, wątki, światy w powieści są jak zawsze na wysokim poziomie.

Baś | 2014-09-26
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2014

Książka długa, ale z pewnością ciekawa, trzymająca cały czas w napięciu. Nie ma praktycznie strony, gdzie nic się nie dzieje... zawsze coś się dzieje! Pomimo kilku wątków nie było zamieszania, we wszystkim łatwo było się odnaleźć. Dodatkowo morał, a nawet kilka - zależy, jak kto na to patrzy. Walczenie o własne ideały, akceptacja samego siebie, świadomość odpowiedzialności za własne czyny... a to wszystko w świecie magicznym, innym niż wszystkie. Jak dla mnie - super!

Feanor | 2010-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

Goodkind rozpostarł skrzydła w tej części. Opowieść nabrała rozmachu i świat zaczyna mi się podobać coraz bardziej. Pojawia się więcej dyplomacji, więcej tła historycznego tego świata. Język wprawdzie momentami wciąż bije naiwnością, ale przy tak doskonale skleconej akcji jest to tylko moje marudzenie. Zaczynam polowanie na trzecią część.

Dziub | 2015-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Byłam zachwycona Pierwszym prawem magii, więc z rozpędu zaczęłam czytać drugi tom i utknęłam. Początek jest bardzo retardacyjny, akcja utrzymana jest w tym niespiesznym tonie, aby na samym końcu szybko wszystko się rozegrało. Generalnie odbieram tą część jako powieść o dojrzewaniu głównych bohaterów, a potem następuje seria gwałtów (siostra Kahlan, jej lud, prawie to samo spotkało Amnell, co rusz takie opisy), by na koniec mieć w miarę pogodne zakończenie. Nie tego oczekiwałam po tak cudownym i magicznym debiucie. Pożałowałam zakupu, no ale to też inna kwestia. Ostatecznie daje się przeczytać, szczególnie, że zwróciłam uwagę, jakby Martin też zapoznał się z twórczością Goodkinda, bo pewne elementy powtórzyły się w Grze o tron (ścięcie włosów, publiczne upokorzenie, egzekucja i było coś jeszcze, ale już nie pamiętam), tylko że w tym tomie język Goodkinda był wyjątkowo infantylny i pokorny, Martin jednak ma o wiele lepsze tzw. lekkie pióro. Ewentualnie to kwestia tłumaczeń. Nie mniej...

Kotkad | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Druga z części Miecza Prawdy wciągnęła mnie w wir wydarzeń z tą sama siłą jak pierwsza. Widać że autor ma wyobraźnię i masę pomysłów dla naszych bohaterów. Tomy są ze sobą powiązane stanowią kontynuacje a nie osobne historię.
Poprzednie uczynki doprowadziły do rozdarcia zasłony i tym mają zająć się bohaterowie w te części, ale nie to zajmuje większą część przygód. Tym razem Richard ma silne migreny, które nawet mogą go zabić, czym one są spowodowane, i kto pomoże sobie z nimi poradzić Kahlan, Zedd a może Siostry Światła?
Kim są Siostry Światła, jak Kahlan dowodzi wojskami, Zedd tracący pamięć oraz jedna malutka chimera o tym poczytamy w drugim tomie. Mnie lektura się podobała zatem gorąco polecam