Zgłosuj na książki roku 2017

Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Twórczość Wiesława Myśliwskiego jest przedmiotem wielu analiz i opracowań krytycznych. Piotr Biłos proponuje nowe klucze interpretacyjne, które ukazują powieści autora Nagiego sadu z perspektyw innych niż te, które były prezentowane do tej pory. Jego książka – wydana równolegle po francusku – porusza problemy związane z poszukiwaniem tożsamości i znajdowaniem dla niej wyrazu w języku. Myśliwski, jakiego tutaj widzimy, płynnie przechodząc od powieści do powieści, wciąż przetwarza wątki własnej biografii, pisze o historii, wojnie i czasach powojennych, a także konfrontuje się z doświadczeniem śmierci.

"Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego" mogą służyć jako fascynujący przewodnik po twórczości jednego z największych polskich pisarzy współczesnych, będąc równocześnie dla czytelnika inspiracją do podejmowania wysiłku samodzielnego odkrywania kolejnych jej znaczeń.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

doktorTwardowski | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Znakomita i pełna niespodzianek książka. Ktoś tu pisze o narzucaniu postawy, jest dokładnie na odwrót ! To pierwszy bodaj raz udaje się komuś pokazać twórczość Wiesława Myśliwskiego jako coś problematycznego, autor non stop pobudza do dyskusji, można powiedzieć, że dyskusję tę wywołuje. Dowodem na to jest wielopiętrowa dyskusja z pojęciem „nurtu chłopskiego”. Teza o „zniekształconych echach” pomiędzy powieściami jest rewolucyjna i niezwykle inspirująca.
Autor stawia mnóstwo pytań na temat powiazań pomiędzy miastem a wsią, ich źródłowej relacji, ojcem i synem, na temat tego, jak relacja syn-ojciec stanowi matrycę relacji pomiędzy przeszłością a teraźniejszością opowiadacza w jego opowieściach.
Mamy tutaj tętniący życiem opis tego, jak bohaterowie Myśliwskiego dojrzewają do życia i słowa, że nie każde słowo jest życiodajne, choć nawet wtedy dzięki opowieści wkrada się humor, który pozwala te niepowodzenia ze słowem przezwyciężyć.
Rozdział o tym, dlaczego należy zrezygnować z...

lotosu_kwiat | 2017-10-06
Przeczytana: 06 października 2017

Próba interpretacji twórczości Wiesława Myśliwskiego - jednego z moich ulubionych autorów była książką na którą od dawna czaiłam się z niecierpliwością. Okazało się, że autor doskonale rozgryzł różne powieściowe aspekty poszerzając powierzchowne interpretacje z jakimi można spotkać się w wielu miejscach. Wielokrotnie miałam wrażenie jakby dostrzegał w powieściach to co dostrzegałam ja w czasie ich czytania i późniejszych przemyśleń. Przede wszystkim autor rozprawia się z mitem jakoby Myśliwski miał być jedynie przedstawicielem nurtu chłopskiego -otóż to tylko jeden z aspektów jego pisarstwa, którego poziom pozostaje nadal niedostatecznie doceniany. szczególnie cenię dwie powieści Myśliwskiego: ,,Traktat o łuskaniu fasoli" oraz ,,Ostatnie rozdanie" - w których poruszane są kwestie, jak to ładnie ujęto na Wikipedii ,,uniwersalnych praw i prawd o świecie i ludzkiej egzystencji". Także powieści bardziej osadzone we wspomnianym nurcie chłopskim reprezentują wysoki poziom w pełni...

wiesia | 2017-08-21

bez gwiazdek, bo książki nie potrafię ocenić. Czytając czułam dość duży opór przeciwko temu, ze autor sugeruje co powinnam czuć czytając określony fragment powieści W. Myśliwskiego i jak go interpretować. Może i składania w powieściach mojego ukochanego pisarza jest genialna, ale ja nie mam potrzeby tego wiedzieć, bo książki czytam dla emocji, dla tego wszystkiego co we mnie z nich zostaje. Pan Wiesław Myśliwski w kwestii emocji, mądrości i pięknego opisania życia jest moim mistrzem. "Powieściowe światy Wiesława Myśliwskiego" warto przeczytać dla pięknie wybranych fragmentów powieści Wiesława Myśliwskiego :). Dreszcze gwarantowane.

Dawid J | 2017-06-04
Przeczytana: 06 czerwca 2017