Tatarka

Wydawnictwo: Filia
Ag2S

Malowniczy dworek w podlaskich Bujanach, noc świętojańska i siła tradycji, która jest dobrym duchem, ale czasem także przekleństwem pokoleń. Piękna historia o mocy przyjaźni i różnych odcieniach miłości. Czas letniego przesilenia to święto zjednoczenia największych przeciwstawnych sobie sił – ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety oraz tego, co ich łączy i jednocześnie...

Malowniczy dworek w podlaskich
Bujanach, noc świętojańska
i siła tradycji, która jest dobrym duchem,
ale czasem także przekleństwem pokoleń.
Piękna historia o mocy przyjaźni
i różnych odcieniach miłości.

Czas letniego przesilenia to święto zjednoczenia największych przeciwstawnych sobie sił – ognia i wody, słońca i księżyca, mężczyzny i kobiety oraz tego, co ich łączy i jednocześnie dzieli.
W noc świętojańską, pełną ludowej magii i wróżb, Ksenia plecie wianek z polnych kwiatów i ziół, by rzucić go w nurt Biebrzy i poznać odpowiedzi na zapisane w sercu pytania.
Nie jest to jednak tak proste, jak by się wydawało. Podlaska zielarka zdradza stare sekrety, tatarska fałdżejka odprawia własne uroki… Za ich sprawą ścieżki, którymi podąża Ksenia, plączą się coraz mocniej.
Na szczęście stary dworek w Bujanach – otoczony kwiatami, aromatycznymi ziołami i dobrą energią – daje Ksenii siłę, by podążać drogą, którą wiedzie ją intuicja.
Poprzez pełne uroku podlaskie krajobrazy, w otoczeniu prastarych słowiańskich zaklęć i w towarzystwie oryginalnych przyjaciół, ekscentrycznej babki i ciemnookiego Tatara, Ksenia zbliża się do rozwiązania sekretu swojej rodziny.
Odnalezienie właściwej drogi pozwoli Kseni na dotarcie do najpilniej strzeżonych tajemnic, a odkrycie kart rodzinnej historii przyniesie jej duszy ukojenie, a sercu przywróci jego właściwy rytm.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Stokrotka | 2017-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Główna bohaterka to Ksenia /młoda studentka/, która przyjeżdża do starego dworku w Bujanach, do swojej matki Leny i "przyszywanej" babci Honoraty /dość oryginalnej w zachowaniu wdowy po ciotecznym bracie pradziadka Leny/. Ksenia próbuje rozwikłać sekret swojej rodziny i wyjaśnić legendę o tatarskim pochodzeniu pradziadka Ignacego Kudeli.
W życiu młodej dziewczyny są dwaj mężczyźni - "były" Patryk, który uparcie chce ją odzyskać i Xavier /letnia znajomość z Francji/ oraz bliska przyjaciółka Asia. Pojawia się niebawem młody Tatar /Emir/, który zaprasza naszą bohaterkę na Sabantuj /zjazd Tatarów/ w pobliskich Kruszynianach. Czy ta nowa znajomość jest zaplanowana przez chłopaka? Jaki ma w tym cel? Ksenia poznaje dziadka Emira- Ibrahima, który może być pomocny przy rozwikłaniu dawnych tajemnic. Tajemnicza i kontrowersyjna Zulejka /wnuczka Ibrahima/ dodatkowo komplikuje sytuację.
Co w zasadzie łączyło rodziców pradziadka Ignacego? Kim była jego matka /której nigdy nie poznał/ Tamira?...

Pokrecona | 2017-06-22
Przeczytana: 28 maja 2017

"Tatarka" to REWELACYJNA książka. Zachwyca pod wieloma względami.
Nietuzinkowi bohaterowie przenikają do naszej wyobraźni i stają się nam bliscy. Wnikamy w ten barwny, baśniowy świat, pełen niesamowitych aromatów i miejsc. Sielankowe opisy oraz klimat Podlasia fascynują, tak samo jak słowiańskie zaklęcia i tradycje tatarskie. Autorka idealnie to wszystko połączyła, tworząc wspaniałe dzieło. Ponadto buduje w czytelniku napięcie, które wciąga go w wir losów bohaterów, i razem z nimi szukamy tropów i wskazówek. Nie mamy tu nic podanego na tacy.
Akcja wciąga od pierwszych stron, a co za tym idzie czyta się szybko i przyjemnie.
Namawiam Was, abyście dali ponieść się wyobraźni i pod wpływem aromatów, zaklęć czy magii zawartej w tej powieści, przeżyli fantastyczną słowiańską przygodę.
Subtelny wątek miłosny oraz tragiczna historia przodków dodaje wzruszeń.
Jest to cudowne antidotum na codzienne troski i zmartwienia.
więcej na blogu ...

Wera2604 | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Odnajdywanie swoich tatarskich korzeni. Grzebanie w przeszłości, odkrycie kilku spraw, które były głęboko schowane. Dawne bolączki, miłości wychodzą na jaw przez podobieństwo z fotografii. A w tle piękno Podlasia. Słowiańsko sielankowe klimaty i tajemnice z przed lat. Co odkryła Ksienia? Czy faktycznie dobrym krokiem było dociekać prawdy? Tę zagadkę warto samemu odkryć.

Ania | 2017-06-20

Piękna opowieść o tym, że warto znać swoje pochodzenie i rozwiązać zagadki, które nas ciekawią.

Piękna okładka, aż zachęca do tego, aby zapoznać się z historią stworzoną przez Panią Renatę Kosin. Oczywiście Filia cechuje się tym, że książki wydaje w cudownych oprawach. Byłam bardzo ciekawa historii przedstawionej w powieści. Czy miałam jakieś wielkie wymagania? Nie. A mogłam, bo wiem, że nie zawiodłabym się. Dzięki tej lekturze, odkryłam kolejną polską pisarkę, która nie zawodzi swoich czytelników.

Ksenia, to młoda dziewczyna, która pragnie poznać przeszłość swojego pradziadka Ignacego, który był Tatarem. Bardzo ciekawi ją, czy w jej rodzinie płynie tatarska krew i ma więcej takich przodków. Na juwenaliach poznaje chłopaka o specyficznej karnacji – Emira. Jak się okazuje młodzieniec ma takie samo pochodzenie jak jej przodek. Między tym dwojgiem rodzi się uczucie, chętnie spędzają razem czas oraz próbują wspólnie rozwiązać zagadkę związaną z przeszłością rodziny dziewczyny....

Byłam ciekawa tej książki od momentu, kiedy zobaczyłam piękną dziewczynę z wiankiem we włosach na okładce. Opis fabuły zapowiadał ciekawą historię z elementami mitologii słowiańskiej i tatarskich wierzeń, a do tego w otoczeniu sielskiego Podlasia. Pełna ekscytacji zabrałam się do lektury tego prawie 500-stronicowego grubaska i.... No właśnie.

Główną bohaterką książki jest Ksenia, która po zakończeniu kolejnego semestru na uczelni wróciła do rodzinnych Bujan na wakacje. Dziewczyna w trakcie juwenaliów poznała tajemniczego Emira, tatara z krwi i kości. Ksenia podejrzewa, że w jej żyłach również płynie tatarska krew, dlatego postanawia wykorzystać dużo wolnego czasu i nową znajomość, aby rozwikłać zagadkę pochodzenia swojego pradziadka. Nie jest w stanie odwieść jej od tego jej matka, która niechętnie patrzy na plan dziewczyny, a także Zulejka, dziewczyna, która wciąż kręci się wokół Emira…

Ostatnio mam wrażenie, że im bardziej się nastawię, że książka będzie rewelacyjna, tym...

Kasiek m | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017 rok
Przeczytana: 05 czerwca 2017

kasiek-mysli.blogspot.com/2017/06/tatarka-renata-kosin-na-letnie-dni.html

Danuta | 2017-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Sama nie wiem jaką opinię wystawić tej książce. Mam mieszane odczucia.
Treścią książki jest poszukiwanie tatarskich korzeni i miłosnej, tragicznej historii przodków.
Akcja trochę mnie nużyła, lecz ktoś inny być może odnajdzie w niej to, czego oczekuje.
Ja spodziewałam się po tej książce czegoś więcej.

Kinga24 | 2017-06-22
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Szybko i przyjemnie się czyta. W szczególności pogoda sprzyja, że można odczuć klimat podlaskiej przyrody. Główna bohaterka jest czasami irytująca, ponieważ autora przedstawia ją jako niby grzeczną a z twardym charakterem a tak naprawdę ma się wrażenie, że jest niestabilna emocjonalnie.

Silje | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017