15 Questions About Online Advertising

advertising, web marketing
biznes, finanse
angielski
dotcoma

The real question of course is: Does online advertising work? Unfortunately, it's impossible to give a simple answer to this apparently straightforward question. For starters, this is not a single question, but at least three different ones. The right question to ask would be: for whom does online advertising work? Do banner ads, what we once called interactive advertising and now call...

The real question of course is: Does online advertising work?

For starters, this is not a single question, but at least three different ones.
The right question to ask would be: for whom does online advertising work?

Do banner ads, what we once called interactive advertising and now call display ads because nobody clicks on them, and much less "interacts" with them, work for publishers? Do they work for advertisers? Or do they just work for the middlemen based in Silicon Valley?

źródło opisu: Massimo Moruzzi

źródło okładki: Photo copyright