Wywalczyć Polskę. Józef Piłsudski i Legiony

Wydawnictwo: Bellona
historia
malena

Przed świtem 6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa wyruszyła z Krakowa. O godz. 9 strzelcy doszli do Michałowic, gdzie przebiegała granica między Austro-Węgrami a Rosją, i wkroczyli do zaboru rosyjskiego. W większości byli młodzi (najmłodszy miał zaledwie 14 lat!), pełni zapału i miłości do ojczyzny, gotowi przelać za nią krew. Tak rozpoczęła się epopeja Legionów...

Tak rozpoczęła się epopeja Legionów Polskich. Choć zostały utworzone za zgodą władz Austro-Węgier, biły się z myślą o Polsce, budząc patriotycznego ducha i nadzieję na odzyskanie niepodległości. Były kuźnią kadr Wojska Polskiego i elit II Rzeczypospolitej. Józef Piłsudski dowodził tylko jedną z brygad, lecz stał się symbolem czynu zbrojnego Legionów.
Ta bogato ilustrowana książka jest hołdem oddanym Komendantowi, jak nazywano wówczas Piłsudskiego, i Legionom Polskim. Ukazuje walkę i życie codzienne legionistów na froncie, a także losy sprawy polskiej podczas pierwszej wojny światowej. Pokolorowane zdjęcia znakomicie oddają atmosferę epoki, w której rodziła się niepodległa Polska.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9026