Dwie opowieści

Okładka książki Dwie opowieści Graham Greene
Okładka książki Dwie opowieści
Graham Greene Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX literatura piękna
464 str. 7 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Man Within, The Confidential Agent
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1962-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1962-01-01
Liczba stron:
464
Czas czytania
7 godz. 44 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Maria Skibniewska, Ewa Życieńska
Średnia ocen

7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Theatre Royal - When Greek Meets Greek & The Snow Goose: Episode 13 Paul Gallico, Graham Greene
Ocena 0,0
Theatre Royal ... Paul Gallico, Graha...
Okładka książki Great Ghost Stories Robert Aickman, Cynthia Asquith, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Ray Bradbury, Alfred McLelland Burrage, A.S. Byatt, Robertson Davies, Charles Dickens, Lord Dunsany, Frederick Forsyth, Elizabeth Foucart-Walter, Elizabeth Gaskell, Graham Greene, L.P. Hartley, William Hope Hodgson, Elizabeth Jane Howard, Henry James, Montague Rhodes James, Rudyard Kipling, Joseph Sheridan Le Fanu, Penelope Lively, Alison Lurie, Edith Nesbit, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Rhys, William Somerset Maugham, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, Elizabeth Taylor, Fay Weldon, Oscar Wilde, Emil Zola, Guy de Maupassant, Walter de la Mare
Ocena 7,9
Great Ghost St... Robert Aickman, Cyn...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
186
186

Na półkach:

"Tchórza" nie czytałem, te uwagi są o "Tajnym agencie" (czytałem w wersji oryginalnej).

Cały Greene, czyli mówiąc trywialnie Joseph Conrad w wersji 2.0. Moralne dylematy, odpowiedzialność, obowiązek, zło a mniejsze zło. Ale oczywiście znacznie łatwiej napisane niż u Conrada, plus szybsza akcja i sensacyjna intryga.

Tu: profesor akademicki z pewnego niezidentyfikowanego bliżej europejskiego państwa, ogarniętego wojną domową, jedzie do Anglii w tajnej misji gospodarczej. Ale strona przeciwna też ma swoje plany.

Nikt ze współczesnych nie miał chyba wątpliwości, że chodzi o Hiszpanię (wydanie powieści 1939). To zresztą jedna z trzech "hiszpańskich" powieści Greena (oprócz "Rumour at nightfall" 1931 i "Monsignor Quijote" 1981); zdecydowanie najlepsza.

Greene był wtedy w środku swojego "okresu katolickiego"; został ochrzczony jako rzymo-katolik w 1926, a przeszło mu tak w połowie lat 40-tych. No i ten właśnie katol pisze powieść, w której mroczne zagrożenie reprezentuje Hiszpania narodowa, a obywatelskie cnoty Hiszpania republikańska. Jak to możliwe? No cóż, nie był sam, wielu katoli zajęło podobne stanowisko, vide Bernanos. Wszyscy złapali się na kominternowsko-stalinowską wędkę walki z faszyzmem.

I tu miałem właśnie największy niedosyt. Potencjalnie akcja daje znakomite możliwości, by opisać labirynt dylematów w sytuacji, gdy nic nie jest takie, jakie się wydaje. Coś, co Greene perfekcyjnie wykorzystał 40 lat później, w "The human factor"; moralne wzmożenie przeciw apartheidowi okazuje się manipulowane przez radziecki wywiad.

**

a tak w ogóle: czy piszą tu jacyś faceci? ciągle wyskakują mi reklamy szpilek, kiecek, mazideł do buzi itede itepe.

"Tchórza" nie czytałem, te uwagi są o "Tajnym agencie" (czytałem w wersji oryginalnej).

Cały Greene, czyli mówiąc trywialnie Joseph Conrad w wersji 2.0. Moralne dylematy, odpowiedzialność, obowiązek, zło a mniejsze zło. Ale oczywiście znacznie łatwiej napisane niż u Conrada, plus szybsza akcja i sensacyjna intryga.

Tu: profesor akademicki z pewnego niezidentyfikowanego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    3
  • Posiadam
    2
  • Literatura piękna
    1
  • W domowej bibliotece
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dwie opowieści


Podobne książki

Przeczytaj także