Dwie opowieści

Instytut Wydawniczy PAX
1962-01-01
1962-01-01
Maria Skibniewska, Ewa Życieńska

Okładka książki Theatre Royal - When Greek Meets Greek & The Snow Goose: Episode 13 Paul Gallico, Graham Greene
Theatre Royal ... Paul Gallico, Graha...
Okładka książki Great Ghost Stories Robert Aickman, Cynthia Asquith, Ambrose Bierce, Algernon Blackwood, Ray Bradbury, Alfred McLelland Burrage, A.S. Byatt, Robertson Davies, Charles Dickens, Lord Dunsany, Frederick Forsyth, Elizabeth Foucart-Walter, Elizabeth Gaskell, Graham Greene, L.P. Hartley, William Hope Hodgson, Elizabeth Jane Howard, Henry James, Montague Rhodes James, Rudyard Kipling, Joseph Sheridan Le Fanu, Penelope Lively, Alison Lurie, Edith Nesbit, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Rhys, William Somerset Maugham, Robert Louis Stevenson, Bram Stoker, Elizabeth Taylor, Fay Weldon, Oscar Wilde, Emil Zola, Guy de Maupassant, Walter de la Mare
Great Ghost St... Robert Aickman, Cyn...

"Tchórza" nie czytałem, te uwagi są o "Tajnym agencie" (czytałem w wersji oryginalnej).

Cały Greene, czyli mówiąc trywialnie Joseph Conrad w wersji 2.0. Moralne dylematy, odpowiedzialność, obowiązek, zło a mniejsze zło. Ale oczywiście znacznie łatwiej napisane niż u Conrada, plus szybsza akcja i sensacyjna intryga.

Tu: profesor akademicki z pewnego niezidentyfikowanego bliżej europejskiego państwa, ogarniętego wojną domową, jedzie do Anglii w tajnej misji gospodarczej. Ale strona przeciwna też ma swoje plany.

Nikt ze współczesnych nie miał chyba wątpliwości, że chodzi o Hiszpanię (wydanie powieści 1939). To zresztą jedna z trzech "hiszpańskich" powieści Greena (oprócz "Rumour at nightfall" 1931 i "Monsignor Quijote" 1981); zdecydowanie najlepsza.

Greene był wtedy w środku swojego "okresu katolickiego"; został ochrzczony jako rzymo-katolik w 1926, a przeszło mu tak w połowie lat 40-tych. No i ten właśnie katol pisze powieść, w której mroczne zagrożenie reprezentuje Hiszpania narodowa, a obywatelskie cnoty Hiszpania republikańska. Jak to możliwe? No cóż, nie był sam, wielu katoli zajęło podobne stanowisko, vide Bernanos. Wszyscy złapali się na kominternowsko-stalinowską wędkę walki z faszyzmem.

I tu miałem właśnie największy niedosyt. Potencjalnie akcja daje znakomite możliwości, by opisać labirynt dylematów w sytuacji, gdy nic nie jest takie, jakie się wydaje. Coś, co Greene perfekcyjnie wykorzystał 40 lat później, w "The human factor"; moralne wzmożenie przeciw apartheidowi okazuje się manipulowane przez radziecki wywiad.

a tak w ogóle: czy piszą tu jacyś faceci? ciągle wyskakują mi reklamy szpilek, kiecek, mazideł do buzi itede itepe.

Tu: profesor akademicki z pewnego niezidentyfikowanego...

• Literatura piękna
  • W domowej bibliotece

Dodaj cytat z książki Dwie opowieści