Born a Crime

8 (11 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Born a Crime
angielski
kat

Born a Crime: Stories from a South African Childhood is the compelling, inspiring, and comically sublime story of a young man’s coming-of-age, set during the twilight of apartheid and the tumultuous days of freedom that followed—from one of the comedy world’s brightest new voices and The Daily Show host Trevor Noah.

źródło opisu: http://www.trevornoah.com/

źródło okładki: http://www.trevornoah.com

"W Soweto bez przerwy słyszało się o mężczyznach oblanych wrzątkiem - była to często jedyna broń kobiety. Pół biedy, jeżeli to był zwykły wrzątek. Niektóre panie używały rozgrzanego oleju. Wrząca woda oznaczała, że kobieta chce dać mężowi nauczkę. Gorący olej - że między nimi wszystko skończone."

Świetna książka - ciekawa, wciągająca i nieprzyzwoicie zabawna. Można pisać lekko i z humorem o rzeczach strasznych?
Można. I to jeszcze jak!
Przejmująca lekcja na temat apartheidu i iście hollywoodzka opowieść "od pucybuta do milionera" w jednym. Dla mnie BOMBA =)

Matylda | 2018-04-16

Autobiografia Trevora Noah: „Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA” według mnie dotyczy dwóch spraw. Opowiada o niezwyklej więzi pomiędzy matką i synem oraz o poszukiwaniu własnej tożsamości. Trevor był owocem nielegalnego, w czasach apartheidu, związku białego szwajcara i czarnej mieszkanki RPA z plemienia Khosa. Wychowywała go matka, z którą jednak nie mógł pokazywać się na ulicy. Mieszane dzieci były odbierane i trafiały do sierocińca, więc chłopiec siedział zamknięty w domu babci, ukrywany przed sąsiadami i policją. „Nie cierpiałem z powodu braku towarzystwa-dobrze znosiłem samotność. (…) Żyłem w swojej głowie. Nadal żyję w swojej głowie. (…) Muszę sobie przypominać, że powinienem pobyć z ludźmi.” Matka Trevora była bardzo sprytną i mądrą kobietą. Nauczyła chłopca porozumiewać się wieloma językami aby mógł sobie poradzić w skomplikowanym, niebezpiecznym i wielokulturowym afrykańskim środowisku. „Zadając sobie trud mówienia w czyimś języku, nawet jeżeli znacie tylko parę...

Radosław Gabinek | 2018-03-13
Na półkach: 2018 rok, Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Kiedy Marcin Meller poleca książkę to trudno mi obok niej przejść obojętnie. Wprawdzie autobiografia Trevora Noah, czego się można było spodziewać, nie zrobiła u mnie takiego zamieszania jak Shantaram, ale nie zmienia to faktu, że to naprawdę bardzo dobra książka.

Przyznam szczerze, iż nie słyszałem wcześniej o tym komiksu rodem z RPA, który co wynika z Wikipedii jest bardzo popularny na świecie, ale z pewnością bardzo szybko nadrobię te zaległości. Jestem zauroczony dystansem do świata i poczuciem humoru u kogoś kto ma za sobą tak trudne doświadczenia. Sytuacja Trevora była skomplikowana już od samego narodzenia, co zdradza geneza tytułu. Otóż w RPA za czasów apartheidu związek czarnej kobiety i białego mężczyzny był nielegalny, a już sam fakt przyjścia na świat dziecka z takiego związku uderzał w porządek społeczny w tym nieludzkim systemie. Prawo prawem, zasady zasadami, ale zawsze znajdzie się ktoś kto pokaże środkowy palec i udowodni iż miłość...

anetapzn | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA, to przewspaniała, zabarwiona śmiechem, ale i sporą porcją goryczy opowieść o dzieciństwie mieszanego dziecka (matka ciemnoskóra, ojciec biały) w RPA tuż po upadku aparthaidu i życiu tuż przed owym upadkiem.
Noah z niesamowitym poczuciem humoru, dystansem, ale i kiedy trzeba sporym zaangażowaniem opowiada o tym, jak było i co z tego wynikło.
Ta książka to także opowieść o jego niezwykłej matce, Patrici, która sprzeciwiała się temu, co w okresie segregacji rasowej uznawano za prawo, łamała konwenanse i była niezwykłą choć czasami dziwną kobietą.
Książka ma same plusy, a minus jeden - za szybko się skończyła:) Gdy odkładałam w nocy książkę na półkę miałam wrażenie, jakbym kończyła wspaniałe spotkanie z długoletnim przyjacielem, podczas którego wysłuchiwałam jego cudownej opowieści, historii z mrocznego, koszmarnego świata zabarwionej niesamowitym poczuciem humoru.
Książkę czytałam na raty, fragmentami, gdy miałam gorszy humor, gdy coś w pracy nie...

Spursmaniak | 2018-02-10
Przeczytana: 08 lutego 2018

"Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA" to fascynujący, inspirujący i komiczny bestseller New York Timesa o dojrzewaniu młodego chłopaka, rozgrywający się podczas zmierzchu apartheidu i burzliwych dni wolności, które nastąpiły później w RPA. W książce tej Trevor Noah obecnie znany komik i prezenter telewizyjny w USA opowiada o swoim dzieciństwie i latach młodzieńczych w RPA.
📚
Jako syn białego ojca i czarnej matki w czasach, gdy taki związek był karany pięcioletnim więzieniem. Z tego właśnie powodu, Trevor był trzymany głównie w domu przez pierwsze lata swojego życia, związany skrajnymi i często absurdalnymi środkami, które jego matka podjęła, aby ukryć go przed rządem, który mógłby w każdej chwili go ukraść a nawet go jej odebrać.
📚
Niezależnie od tego, czy w trudnych czasach jedzą gąsienice na kolację, wyskakują z jadącego samochodu podczas próby porwania, czy po prostu próbują przetrwać pułapki życia, Trevor ożywia swój ciekawy świat mocnym dowcipem. Dzieli się swoją historią z...

Werbena Kalina | 2018-05-18
Przeczytana: 18 maja 2018

Wspomnienia znanego w U.S.A. prezentera telewizyjnego. Mało który z wielomilionowej rzeszy telewidzów wiedział, że wesołek Trevor Noah spędził je w istnej Wieży Babel. Takim kipiącym od rasizmu, nienawiści i nieufności kotłem była (jest?) Republika Południowej Afryki. Paradoksalnie książka pełna jest pozytywnej energii i miłości. "Always look on the bright side of life" - to najtrafniejsze streszczenie książki, którą dzięki talentowi showmana i komika czyta się szybko i z przyjemnością, ale nie bez refleksji nad trafnością wielu spostrzeżeń na tematy rasy, płci i religii. Poleacam !

subiektywnik literacki | 2018-03-19
Przeczytana: 19 marca 2018

czy autobiografia może być zarówno zabawna, przerażająca, pouczająca i poruszająca? okazuje się, że tak! A reszty dowiecie się z książki, bo musicie ją przeczytać!
Jak to zwykle w autobiografii bywa, narratorem opowieści jest autor. Trevor Noah nie jest nielegalnym imigrantem, jak w pierwszym skojarzeniu możemy sobie pomyśleć, ale jest dzieckiem z nielegalnego związku.

Zwykle dziecko jest dowodem miłości swoich rodziców. Ja byłem dowodem ich winy. Spotykałem się z ojcem tylko w czterech ścianach. Kiedy wychodziliśmy z domu, on musiał iść drugą stroną ulicy. Z mamą chodziłem bez przerwy do Joubert Park. To taki Central Park Johannesburga: piękne ogrody, zoo, wielka szachownica z pionkami rozmiarów człowieka. Wiem od mamy, że raz - miałem wtedy dwa latka - tata próbował pójść z nami. Byliśmy w parku, szedł w pewnej odległości, a ja pobiegłem w jego stronę, wołając: "Tatusiu! Tatusiu!. Ludzie zaczęli się oglądać. Ojciec się wystraszył. Wpadł w panikę i uciekł. ...

Salma | 2018-04-10
Przeczytana: 03 kwietnia 2018

Jakie trzeba mieć poczucie humoru i jak wielki dystans do świata, by w lekki i zabawny sposób pisać o dość trudnych czasach swojego dzieciństwa i młodości. Nie było łatwo Noahowi żyć w czasach Apartheidu, zwłaszcza jako mieszańcowi - synowi czarnej kobiety i białego mężczyzny, bez ojca właściwie, w biedzie, wraz z partnerem matki, który znęcał się nad nią i nad nim. Jednak Noah opowiadając swoją historię nie opisuje dramatów, wszystko za to przedstawia w niesamowicie optymistycznej formie. Wspomina dzieciństwo i lata młodości bez żalu, nawet może momentami z lekką nostalgią. Mimo wszystko było fajnie, było ciekawie. Ponad wszystko w powieści widoczna jest jego miłość do rodzicielki, wdzięczność, jaką ją obdarza za to, że była mądrą i zaradną kobietą, zdecydowaną i pewną siebie, dążącą do celu, opiekuńczą i po prostu dobrą matką. To piękny akcent. To dobra historia, dobra książka.

katlit1991 | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Jest to książka z kategorii "gdybym jej nie przeczytała to bym żałowała". Trudno jest mi ją opisać, dała mi tyle radości oraz możliwość poczucia się jeszcze raz dzieckiem. Trochę to wydaje się dziwne biorąc pod uwagę, że jest to książka pisana z perspektywy "czarnej" osoby żyjącej w czasach apartheidu w RPA. Jest to dla mnie magiczne, gdyż rzadko mi się zdarza, abym po przeczytaniu książki miała chęć podejścia do autora i przytulenia go z całej siły by podziękować mu za to, że napisał coś tak dla mnie wyjątkowego.

paula | 2018-04-11
Na półkach: 2018, Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 11 kwietnia 2018

Uwielbiam Trevora już od dawna, jest to człowiek, który swoim poczuciem humoru i podejściem do świata już od pierwszych minut swojego występu stand-up'owego zawładnął moim sercem. Od tamtej pory, gdy kiedyś przypadkiem natknęłam się na jego krótki występ na youtube, obejrzałam wszystkie jego stand-up'y i jestem wierną fanką "The Daily Show". Gdy dowiedziałam się, o Jego zamiarze wydania książki, nie mogłam się doczekać. I nie zawiodłam się. Trevor Noah pisze tak samo otwarcie jak wyglądają Jego występy stand-up'owe: szczerze, z pasją, nie pomijając nawet najbardziej wprawiających w zakłopotanie historii, które pozwalają poznać bohatera od tej najważniejszej, najbardziej ludzkiej strony. "Nielegalny. Moje dzieciństwo w RPA" przybliża historię apartheidu w najlepszy z możliwych sposobów, przytaczając fakty i zdarzenia, konfrontują je ze światem postrzeganym oczami dziecka.

Zabierając się za tę książkę myślałam, że wiem sporo o tych latach historii RPA, ale nie mogłam być w większym...

Namibijski krajobraz

Przez długi czas wahałem się, czy te książki powinny znaleźć się w cyklu. Autor, Bernhard Jaumann jest w końcu Niemcem. Uznałem jednak, że warto jednak o nich napisać. Ile w końcu mamy w Polsce kryminałów, których akcja dzieje się w Afryce?

Z rasistowskiego RPA do amerykańskiego The Daily Show

Historia dzieciństwa Trevora Noaha, jednej z gwiazd amerykańskiej sceny komediowej, gospodarza programu satyrycznego The Daily Show. Wciągająca, inspirująca, mądra i zabawna opowieść o dorastaniu w Południowej Afryce u schyłku apartheidu oraz w burzliwych pierwszych latach wolności.