Zgłosuj na książki roku 2017

No fear of bees
9788361904205
albumy
Siuks

Album - bogato ilustrowany pięknymi zdjęciami - adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców. Przybliża fenomen świata owadów, w którym pszczoły zajmują szczególne miejsce. Pojawiły się na Ziemi około 200 mln lat temu, a ludziom i prowadzonej przez nich gospodarce towarzyszą od zarania dziejów. Od milionów lat niezmienna jest ich pracowitość, uporządkowana struktura społeczna, harmonia działania, olbrzymi wpływ na stabilny rozwój ekosystemów i urodzajność, od której zależy istnienie i przyszłość człowieka.

Obecność pszczół w przyrodzie traktujemy jako naturalną i oczywistą tym bardziej, że są trwałym elementem nie tylko gospodarki, ale też naszej kultury i sztuki. Do niedawna nie zdawaliśmy sobie sprawy, że coraz głębsza ingerencja w porządek natury, przede wszystkim przez chemizację rolnictwa, może zmieść je z powierzchni Ziemi, powodując zmiany na niewyobrażalną skalę, których skutkiem może być nawet wystąpienie globalnego głodu. Zjawisko znane pod nazwą „masowego ginięcia pszczół”, z którym świat zmaga się od początku XXI w., nie mogąc odkryć jego przyczyn, to sygnał alarmowy dla całej ludzkości.

Nie bójmy się pszczół, bo dzisiaj to pszczoły powinny bać się nas.

Poznajmy je bliżej i rozsądnie ograniczając nasz wpływ na środowisko, starajmy się działać na rzecz przywracania równowagi w przyrodzie.

Publikacja Heinricha Gritscha przekona każdego Czytelnika, że w świecie bez pszczół nie będzie też miejsca dla człowieka.

źródło opisu: Sądecki Bartnik

źródło okładki: Sądecki Bartnik