Bitwa nad Bzurą

Wydawnictwo: Bellona
8 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Bitwa nad Bzurą była największą bitwą stoczoną przez wojsko polskie we wrześniu 1939 roku. Pierwsze dni zmagań przyniosły sukces stronie polskiej. Ostatecznie jednak przewaga materiałowa Wehrmachtu spowodowała klęskę Polaków. Bitwa nad Bzurą była jedyną przeprowadzoną na tak wielką skalę operacją zaczepną przeciwko III Rzeszy aż do 1941 roku.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=8709

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/books/covers/8709.jpg

Marcin Kowalczyk | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Albumowe wydanie małej monografii Bitwy nad Bzurą. W skrótowej formie w przystępny sposób opisano jak doszło do bitwy a następnie jej przebieg. Dość dużo miejsca oddano wspomnieniom uczestników.
Całość robi wrażenie zbyt krótkiej i bez głębszych wniosków.
Publikacje uzupełniają tablice, rysunki, mapy i zdjęcia.
Zacznijmy od map - są one w postaci oryginalnych zdjęć map z okresu, rysunków -bardzo dobrze oddających to co się działo, zdjęć z naniesionymi ruchami wojska. Wszystko bardzo czytelne i starannie wykonane.
Rysunki przestawiają umundurowanie żołnierza polskiego z okresu bitwy. I tu mimo, że wykonał je Jarosław Wróbel wypadają bardzo słabo. Nie wiem czy nie lepiej było dać zdjęcia członków grupy rekonstrukcyjnej? Autor rysunków znany jest z pięknych odwzorowań mundurów - tu miał słabszy dzień?
Tablice przedstawiają wybrane typy uzbrojenia polskiego i niemieckiego. Są kompletnie bez opisów, więc pełnią tylko rolę barwnego wypełniacza. Zdjęcia są z okresu bitwy, oraz...