Miasto schodów

Tłumaczenie: Piotr Zawada
Cykl: Boskie miasta (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
City of Stairs

Klimatyczna, pełna intryg powieść – o martwych bogach, ukrytej historii i tajemniczym mieście o wielu obliczach – autorstwa jednego z najbardziej uznanych młodych pisarzy science fiction. Miasto Bułykow dysponowało niegdyś siłami bogów, by podbijać świat, zniewalać i brutalnie rozprawiać się z milionami ludzi – aż jego boscy opiekunowie zostali zabici. Bułykow to obecnie po prostu kolejna...

Miasto Bułykow dysponowało niegdyś siłami bogów, by podbijać świat, zniewalać i brutalnie rozprawiać się z milionami ludzi – aż jego boscy opiekunowie zostali zabici. Bułykow to obecnie po prostu kolejna kolonialna placówka nowej geopolitycznej potęgi, niemniej jego surrealistyczny krajobraz trwa jako niepokojące świadectwo swojej dawnej świetności.

W owo zrujnowane miejsce przybywa Shara Thivani. Oficjalnie, ta skromna, młoda kobieta jest kolejnym młodszym dyplomatą, wysłanym przez ciemiężców Bułykowa. Nieoficjalnie, to jeden z najznakomitszych szpiegów swego kraju, wysłany w celu złapania mordercy. Lecz gdy Shara podąża jego tropem, zaczyna podejrzewać, że istoty, które rządziły tym strasznym miejscem, mogą nie być tak martwe, jakby się mogło wydawać – oraz że okrutne rządy Bułykowa niekoniecznie dobiegły już końca.

„Surrealistyczny, zapadający w pamięć krajobraz miasta... Czytelnicy poszukujący naprawdę oryginalnego świata fantasy powinni wyruszyć do Bułykowa i poddać się jego podbojowi”.
- New York Times Book Review

źródło opisu: inf. własna

źródło okładki: własne

RoBaal | 2018-03-13
Przeczytana: 12 marca 2018

Do negatywnych opinii dodam od siebie: mętny często język i opisy; słabe tłumaczenie z błędami (przytaczam z pamięci: jeśli chce pani, aby pański człowiek [...]; pożar rozpowszechniał się po magazynie; oko Sigruda tańczy po kamieniach bruku [...]); Autor nie zawracał sobie głowy zbudowaniem ciekawego, spójnego świata, skupiając się jedynie na religii i (mniej) na polityce; wszyscy bohaterowie posługują się jednym językiem (choć niektórzy z silnym akcentem) - im bliżej końca, tym bardziej jest to język współczesnej ulicy, a "kurwy" zaczynają padać gęsto; Postacie są sztampowe, a kultury, z których się wywodzą, potraktowane są bardzo pobieżnie.
Plus za pomysł na historię i, jednak, omijanie kiczu.

Oczytana | 2018-02-19
Na półkach: Słabe, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lutego 2018

Zachęcona dobrym słowem o tym tytule, z chęcią po niego sięgnęłam, jednakże książka zawiodła mnie bez reszty. Za dużo przeciągania i paplania o niczym. Mało ciekawych, dynamicznych akcji, jak na mój gust.
Fabuła sama w sobie bardzo ciekawa i przedewszystkim oryginalny pomysł na historię. Mimo to, męczyłam się podczas czytania, dlatego nie ma więcej punktów ode mnie.

sethkane | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Piękna książka.
Możliwe że przez zakończenie, które odebrałem jako piękne.
Początkowe rozdziały o Sharze przyjeżdżającej razem ze swoim wielkim kompanem Sigrudem do ogromnego miasta schodów były średnio ciekawe, lecz wszystko zaczęło nabierać tempa gdy pojawiały się bóstwa i cuda. Wędrówki naszych dwojga bohaterów by odkryć co tak naprawdę dzieje się w tym niesamowitym mieście. Śledztwa i potyczki. Robienie sobie wrogów i odnajdywanie przyjaciół. Robert Bennet jest wielkim pisarzem, z niecierpliwością czekam na drugi tom.

KhalDrogo | 2017-12-27
Przeczytana: 23 grudnia 2017

Bez polotu.
Fajna historia ale trochę ociężale opisana. Niezły pomysł ale jakby brak tej iskry.
Czytałem lepsze ale gorsze też :)
Tak bez spoilerów i wyjaśniania dość zawiłej historii :)

HouseOfReaders | 2017-10-16
Przeczytana: 24 lipca 2017

Mieszkańcy Kontynentu nie mogą wyznawać żadnej religii, czy nawet wymawiać świętych imion i nazw pod groźbą surowej kary. Ich bóstwa zostały zgładzone w wojnie z Sajpurem i od tej pory podlegają surowym prawom najeźdźców. Bułyków był kiedyś potężnym miastem w centrum Kontynentu, a teraz popada w runę. Za jego murami dochodzi do bestialskiego mordu. Zostaje zamordowany sajpurski emisariusz kultury. Wybucha międzynarodowy skandal. Naczelna Dyplomatka oraz agentka sajpurskiego wywiadu w jednym - Shara przybywa, aby rozwikłać zagadkę i złapać zabójcę. Nie spodziewa się, że Bułyków odkryje przed nią wiele dawno pogrzebanych sekretów, które wstrząsną nie tylko Kontynentem, ale i Sajpuerm.

Na wstępie muszę wspomnieć, że mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony bardzo mi się podobała, ale z drugiej zdaje sobie wprawę, że nie jest wolna od wad. Mimo wszystko jakimś dziwnym trafem one w ogóle mi nie przeszkadzały. Jedynie początek powieści był dla mnie ciężki. Akcja rozwija się...

aniusiaczek92 | 2017-10-10
Przeczytana: 10 października 2017

ut

raven | 2017-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2017

Sigrud moim guru: nikt tak nie naparza żyrandolem jak on ♥

Izabela Pycio | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

"Nic nigdy nie jest naprawdę utracone. Świat jest niczym pływ. Powraca na moment do miejsca, gdzie był wcześniej. Lub ponownie opuszcza to samo miejsce."

Przyjemny styl pisania, rozmaitość narracji, umiejętność trzymania uwagi czytelnika kreatywnym wyobrażeniem rzeczywistości i łatwość wciągnięcia w nietuzinkowy magiczny klimat fantasy. Ochoczo wędrujemy śladami dawnych bogów, rozwiązujemy zagadki związane z ich istnieniem, poznajemy ciekawe elementy mitologii Kontynentu, docieramy do miejsc, których nie ma na żadnej mapie, a które skrywają zadziwiające fakty, przedmioty i dowody.

Trzeba przyznać, że autor wykazał się dużą pomysłowością w formowaniu wielopoziomowej konstrukcji boskiego i nieboskiego świata, frapującym przenikaniem w wierzenia i legendy sprzed niemal wieku, kiedyś mocno rozpowszechnione, sprawnie funkcjonujące, silnie kształtujące obraz spustoszonego miasta Bułyków, a obecnie zakazane przez okupantów, globalnych hegemonów, Sajpurów. A jeszcze w niedawnej historii...

Kosz_z_Książkami | 2017-07-31

Wyobraźcie sobie miasto z dużą liczbą schodów, które prowadzą donikąd po prostu urywając się w pewnym momencie. Jednak nie zawsze tak było. Bułykow był kiedyś siedzibą bogów – piękną metropolią, centrum świata, z licznymi świątyniami i wieżami. Czasy te jednak przeminęły po tym jak Kaj zabił bogów. Teraz miasto jest biedne i ledwie cieniem dawnego siebie. Czy to się jednak zmieni, gdy przyjedzie do niego Shara, wnuczka Kaja? Robert Jackson Bennett stworzył niesamowitą rzeczywistość w książce Miasto schodów.

Świat dzieli się właściwie na dwie frakcje: Sajpur oraz Kontynent. Kiedyś to Sajpurczycy byli niewolnikami Kontynentan, nigdy nie sądzili, że będą w stanie się uwolnić, gdyż jako jedyny naród nie posiadali wsparcia bogów. Jednak Kajowi udało się znaleźć sposób, by zabić te istoty. Sytuacja się odwróciła. Teraz to Kontynentanie podlegają Sajpurowi, wprowadzono też zakaz wyznawania wiary w bogów, odprawiania cudów, w ogóle wspominania o tej przeszłości. Nie trudno się domyśleć,...

Moreni | 2017-07-26
Przeczytana: czerwiec 2017

Czasami bardo się cieszę, że jestem blogerką. Widzicie, są takie książki, które na pierwszy rzut oka wydaja się ciekawe i nawet chętnie bym je przeczytała, ale z kolei nie interesują mnie na tyle, żebym od razu leciała kupować. Koniec końców lądują zapomniane na nieskończonej liście ciekawych tytułów do przeczytania kiedyś i jeśli mają szczęście, to może za kilka lat przypomnę sobie o nich, trafiając przypadkowo w bibliotece. Z drugiej strony, bardzo chętnie takie tytuły biorę do recenzji, jeśli zostaną mi zaproponowane (bo, no wiecie, wtedy ryzykuje tylko własnym czasem). Jedna z takich powieści jest „Miasto Schodów”. Dzięki temu, że jestem blogerką bardzo interesujący tytuł nie umknął mi na długie lata.

Bułykow kiedyś był najpotężniejszym miastem Kontynentu. Niestety, jakieś osiemdziesiąt lat temu przegrał wojnę, stracił swoich bogów i upadł. Okupanci z Sajpuru wyznaczyli nowe prawa, ale miejscowi dalej pamiętają lata chwały, przez co sytuacja w mieście jest bardzo napięta. Do...