Flirt roku

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Cykl: Superlatives (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
Biggest Flirts
malena

Tia po prostu chce się bawić. Ciężko pracowała na swoją reputację duszy towarzystwa. Chce wychodzić ze znajomymi i spotykać się z fajnymi chłopakami. I to jest pierwszy i najważniejszy punkt w jej planie na ten rok. A może jednak miedzy nią, a nowo poznanym Willem obudzi się uczucie?

źródło opisu: Jaguar, 2017

źródło okładki: Jaguar, 2017

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 1990

Kłopoty z dorastaniem

„To przez miłość wszystko zaczyna się plątać […] Miłość i presja, i poczucie, że kiedy jesteś z tym facetem, żyjesz całą pełnią, a kiedy cię opuści, będziesz kimś mniej wartościowym niż przedtem. Jeżeli się zakochasz, przywiązujesz się do kogoś, więc nie możesz już robić tego, co chcesz robić”.

Znana już polskim czytelnikom Jennifer Echols to specjalistka od lekkiej literatury młodzieżowej, w której bohaterowie przeżywają zwyczajną młodzieńczą miłość, bez wielkich dramatów i mrocznej przeszłości. W najnowszym cyklu „Najlepsi” przedstawia trzy przyjaciółki, które muszą poradzić sobie z nieoczekiwanymi tytułami przyznanymi w szkolnym plebiscycie.

Tia Cruz jest duszą towarzystwa, która lubi się zabawić – napić, poflirtować bez zobowiązań. Ciężko pracuje na swoją reputację: za wszelką cenę unika odpowiedzialności, notorycznie nie odrabia prac domowych i spóźnia się na lekcje. Will stanowi jej idealne przeciwieństwo. To ułożony chłopak z ambicjami, który marzy o funkcji kapitana bębniarzy w szkolnej orkiestrze, chce iść na studia i mieć porządną dziewczynę. Wydaje się niemożliwe, by tych dwoje kiedykolwiek się dogadało. Tymczasem, w myśl zasady, że przeciwieństwa się przyciągają, od pierwszego spotkania zaczyna między nimi iskrzyć. Na tyle skutecznie, że otrzymują tytuł Flirt roku w głosowaniu na Najlepszych.

Brzmi jak do bólu schematyczna historia miłosna. Echols jednak udało się uniknąć sztampowości. W układzie Tia–Will to ona nie chce się wiązać. Pomna doświadczeń rodziców i trzech starszych sióstr robi wszystko, by nie stracić rozumu dla faceta, który raczej prędzej niż później ją porzuci. Natomiast Will uważa, że są sobie przeznaczeni i jest gotów posunąć się do podstępu, by Tia pozwoliła zaprosić się na randkę. Akcja nieuchronnie zmierza do oczywistego finału, co jednak nie odbiera przyjemności z czytania. Fabuła nie skupia się tylko na jednym wątku – oprócz rozterek sercowych pojawiają się również złożone relacje rodzinne i zarysowane problemy z wkraczaniem w dorosłość.

Najmocniejszą stroną książki są dobrze skonstruowani bohaterowie. Tia to nie płytka imprezowiczka, dla której liczą się tylko jednonocne przygody. Wbrew pozorom dziewczyną kierują skomplikowane motywacje, a zmiana zdania wcale nie przychodzi jej łatwo. Czasami irytowało mnie jej niezdecydowanie, ale ostatecznie siedemnastolatka może przecież nie wiedzieć, czego chce. Will również nie jest postacią jednowymiarową. W relacji z Tią ujawnia taką stronę swojej osobowości, z której istnienia sam nie zdawał sobie sprawy. Szkoda, że autorka nie podjęła się poprowadzenia narracji również z jego punktu widzenia – powieść dużo by na tym zyskała.

Para głównych bohaterów wzbudza sympatię, jednak najciekawszą postacią jest według mnie Sawyer, przyjaciel Tii. Zachowuje się jak kawał drania, jego ulubionym zajęciem jest wyśmiewanie ludzi, ale pod strojem szkolnej maskotki skrywa mały sekret. Nie mogę się doczekać trzeciej części cyklu, w której to on wysuwa się na pierwszy plan.

„Flirt roku” nie zaskakuje, nie trzyma w napięciu i nie serwuje emocjonalnej huśtawki, ale jest przyjemną, lekką książką w sam raz na wolne popołudnie lub wakacje. To odświeżająca pozycja w nawale young adult spod znaku tragicznej przeszłości, wielkich tajemnic i głęboko skrzywdzonych bohaterów. Przedstawia normalnych nastolatków ze zwyczajną przeszłością i standardowymi problemami. Nie udaje, że jest trudną literaturą, o której czytelnik nie będzie w stanie zapomnieć przez długie tygodnie. Zapewnia miłe oderwanie od rzeczywistości na kilka godzin.

Ewa Jemioł

Magda | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017

Jennifer Echols znana jest z tworzenia książek z pogranicza gatunku Young Adult i New Adult. Dla wielu te kategorie są dwiema nazwami tej samej treści, jednak koneserzy literatury młodzieżowej z pewnością widzą znaczące różnice pomiędzy utworem napisanym zgodnie z ustalonymi schematami. Autorka miała swoje lepsze i gorsze momenty, jednak wyzwanie, które sobie postawiła, zachęca do śledzenia rozwoju jej twórczości, stąd dzisiaj przyjrzymy się jak wypadł jej eksperyment w książce Flirt roku.

Tia po prostu chce się bawić. Ciężko pracowała na swoją reputację duszy towarzystwa. Chce wychodzić ze znajomymi i spotykać się z fajnymi chłopakami. I to jest pierwszy i najważniejszy punkt w jej planie na ten rok. A może jednak między nią, a nowo poznanym Willem obudzi się uczucie?

Książka pod względem ułożenia treści nie różni się znacząco od innych sobie podobnych pozycji. Dziewczyna poznaje chłopaka, mają sekrety, zaczynają się poznawać, kłócą się oraz na końcu wszystko wraca do normy....

WielkaRecka | 2017-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Przecież to tylko flirt...

Jestem flirciarą i dobrze mi z tym. Lubię się bawić i pić. Nie pogardzę skrętem. Spełnię każdą Twoją zachciankę jest tylko pare zasad nie chodzę na randki, nie szukam nikogo na stałe, nie zakochaj się we mnie, bo złamie Ci serce.

Tak w skrócie prezentuje się główna bohaterka. Więc kiedy na jej drodze staje Will chłopak ułożony, z zasadami, powiedzielibyśmy niewinny i nieśmiały poprostu przeciwieństwo naszej bohaterki wiemy, że będzie się działo :) Książka lekka, szybko się czyta, z dawką humoru. Podobało mi się, że autorka zamieniła role. Tutaj prym w uwodzeniu wiedzie Tia. Tą szarą, cichą, niedoświadczoną myszką jest Will. Uwierzcie mi w żadnym wypadku nie traci on na atrakcyjności. Poprostu to ten ,, grzeczny" chłopak o którym marzy nie jedna z nas. Taki wiecie GENTELMAN :p Czujemy do niego sympatię i kibicujemy mu od początku w jego walce o serce flirciary. Spodobała mi się bardzo ta historia i napewno sięgnę po kolejną część. To jest taka KSIĄŻKA NA...

pisareczka | 2017-05-27

Flirt roku to bardzo dobra książka, która (jak widzę po ocenach) nie spotkała się z szerokim entuzjazmem. Dziwi mnie to i niepokoi, gdyż autorka daje nam ciekawą lekturę dla młodzieży, napisaną naprawdę sprawnie i z głęboką znajomością natury nastolatka. Nie ma tu słodzenia, nie ma głupiego wzdychania, a bohaterka nie jest idiotką. Nie ma też wielkiego dramatu, ani bicia po twarzy koszmarnymi przeżyciami, z których bohaterowie podnoszą się dzięki miłości i seksowi. Są za to dziewczyna i chłopak z normalnymi problemami, z którymi trudno im sobie poradzić. Miłość (gorące wargi chłopaka) nie okazują się lekarstwem na wszystkie problemy. Podobnie jak w życiu, uczucia dodatkowo komplikują sytuację naszych bohaterów. Wszystko podane jest w bardzo sympatycznej w odbiorze formie i z humorem.
Flirt roku jest przykładem świetnej, sensownej, ale i lekkiej literatury młodzieżowej

Flirt roku to książka lekka jak piórko, nie przyprawi was o szybsze bicie serca, nie zagwarantuje uniesień i emocjonalnych huśtawek. Natomiast odrobinę rozczuli i sprawi, że Ci starsi będą mogli wrócić marzeniami do minionych lat, a młodsi czytelnicy może czegoś nauczą się na błędach bohaterów? To książka idealna na letnie dni, łatwo się przy niej zrelaksować i całkowicie odprężyć. Nie jest ambitną lekturą, ale jest miła w odbiorze.

Caroline_174 | 2017-04-22
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Jennifer Echols. Jej książka "dziewczyna, która chciała zbyt wiele" bardzo mi się spodobała, więc kiedy tylko zobaczyłam ten tytuł w Legimi, od razu postanowiłam ją nabyć.
Historia jest lekka, czyta się ją w miarę szybko. Mamy w niej zwariowaną Tię, która stanowczo nie chce mieć chłopaka i grzecznego, przystojnego nowego ucznia, który oczywiście zapragnie to zmienić.
Dobra na chwilową odskocznię od życia codziennego, ale nie znajdziemy w niej raczej nic nowego. Ot, takie perypetie miłosne młodzieży ;)

Na półkach: Przeczytane, Jaguar

Powiem Wam, że romanse wydane przez wydawnictwo Jaguar mogłabym zawsze brać w ciemno. Tkwi we mnie takie przekonanie, taka pewność, że czego bym z tego wydawnictwa nie chwyciła zdecydowanie będzie ciekawe i wciągające. I tym razem było podobnie. Pomysł na książkę, sposób napisania, bohaterowie - wszystko fajnie ale... No własnie było małe "ale", ale o tym jednak za moment ;) Najpierw opowiem Wam o historii, którą mamy okazję przeczytać i o bohaterach, których mamy okazję poznać :)

Akcja książki toczy się w czasie największych, letnich upałów na Florydzie. Już na samą myśl robi się człowiekowi gorąco prawda ;) ? Głównymi bohaterami są siedemnastolatkowie, a dokładniej Tia i Will. Tia od zawsze mieszka na Florydzie. Jest ona imprezowiczką, która zdecydowanie nie odmówi sobie, ani alkoholu, ani trawki, ani krótkiej przygody z jakimś fajnym chłopakiem. Nasza główna bohaterka nie wierzy w miłość i nie ma zamiaru nigdy wchodzić w żadne związki. Także zabawa i krótki flirt - jak...

grejfrutoowa | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Tia znana jest wśród znajomych jako ta, która lubi imprezować, nie wiąże się z chłopakami, ale nie odmawia, gdy może się poobmacywać z jakimś przystojniakiem, nie stroni od alkoholu i trawki. Gdy na jednej z imprez podchodzi do niej Will, chłopak, który dopiero co przeprowadził się na Florydę, dziewczyna jest zaintrygowana. Nie dość, że jest przystojny, to jeszcze całkiem dobrze się z nim rozmawia. Tia jednak źle ocenia chłopaka i po jednym wspólnym wieczorze ich znajomość się komplikuje. Z jednej strony Will interesuje nastolatkę, z drugiej pamięta ona o tym, jak miłość potrafi ogłupić i nie chce wiązać się z nikim. Czy ta znajomość przerodzi się w coś więcej?
Flirt roku Jennifer Echols to kolejna z powieści dla młodzieży tej autorki. Jest to też pierwszy tom cyklu Niezwykli. Narratorką jest Tia – siedemnastolatka, która nie ma zbyt dobrej reputacji. Lubi imprezować, nie stroni od alkoholu, nie ma najlepszych ocen, nie wiąże się z chłopakami, ale lubi czasem z nimi zaszaleć. Nie...

Krainaksiążek | 2017-11-17

Jennifer Echlos serwuje nam prosta historie o dwójce bohaterów, którzy obdarzają się silnym uczuciem, jakim jest miłość. Autorka powiela znane schematy w tymże gatunku, jednak nie sprawia to, że fabuła jest płytka czy mało interesującą. Mało to dzięki swojej prostocie lektura oferuje nam lekka, przyjemna z humorem opowieść, w którą ja sama z miłą chęcią się zagłębiłam. Gdyż autorka postarała się by jej książka trafiła do serc większej ilości odbiorców.

Przechodząc do samej fabuły, opowiada on o niezależnej dziewczynie... Tia Cruz, bo o niej mowa lubi zabawę, alkohol i filtr bez zobowiązań. Jednak tylko nie na tym się kończy, również w notoryczny sposób olewa szkołę, spóźnia się bądź nie odrabia prac domowych, które miała do zrobienia. Nie wierzy w miłość, dlatego odtrąca ją z każdej strony, gdyż pracowała za długo na miano imprezowiczki, osoby, która lubi się zabawić i dobrze wypić.

Jednak gdy w jej życiu pojawia się nowo co przeprowadzony chłopak, o imieniu Will, dochodzi do...

Viola4ever | 2017-04-15

Tia Cruz, siedemnastolatka, uczęszczająca do ostatniej klasy liceum, popularna ze względu na swój nietypowy przebieg życia. Unika obowiązków, stałych zobowiązań, co zapoczątkowało się przez obserwowanie członków rodziny. Dziewczyna nie chce mieć chłopaka, gdyż za dużo widziałam, śledząc związki swoich sióstr, które szybciej się kończyły niż zaczynały.
Will Matthews, siedemnastolatek z Minnesoty, który wraz z rodzicami musi przenieść się na Florydę, gdzie żar i ciągłe słońce doprowadzają go do obaw o własne zdrowie.
Złe wyobrażenie odnośnie nowo poznanej osoby spowoduje, że bohaterowie zbliżą się do siebie w sposób, który nie powinien wydarzyć się tak szybko, przynajmniej nie dla jednego z nich, Spotkanie na jednej z imprez zapamiętają już na zawsze, a wspólne zainteresowania połączą ich jeszcze bardziej.

Cała recenzja na:

Kasia | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Jako, że zbliża mi się sesja, licencjat się sam nie napisze, a ja marzę o ucieczce, jak to już wielokrotnie zdarzało mi się robić, sięgnęłam po książkę młodzieżową. Padło na "Flirt roku".
Nazwisko Jennifer Echols kojarzyłam, choć dotychczas nie udało mi się sięgnąć po jej książki. A teraz widzę, że muszę nadrobić zaległości, bo ta autorka ma lekkie pióro, fajnie buduje postaci, a jednocześnie nie pisze głupio. Bardzo miło spędziłam czas nad "Flirtem roku" i z pewnością sięgnę po kolejne utwory pani Echols.
Polecam na rozluźnienie każdemu, kto lubi książki młodzieżowe.