Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy

Wydawnictwo: Bellona
7 (9 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny

Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy to pierwsza próba biograficznego spojrzenia na życie oraz twórczość pisarza,wnikliwy i czuły zapis kondycji niezwykłego człowieka, twórcy, którego biografia najpełniej odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Portret wybitnego literata, reżysera, scenarzysty rekonstruowany na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, ale przede wszystkim wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów.
Już za życia stał się legendą. Był czas, kiedy każda jego kolejna książka stawała się literackim wydarzeniem, wywoływała burzliwą dyskusję. Gdy po raz pierwszy, tym razem w oficjalnym obiegu, ukazała się Mała apokalipsa,bestseller czasów PRL, powieść w jednym z warszawskich punktów sprzedawano bezpośrednio z ciężarówki. I tylko jednego dnia na stołecznych ulicach sprzedaż osiągnęła rekordowy pułap –5 tysięcy egzemplarzy, sukces, o jakim może tylko pomarzyć każdy współczesny autor.

źródło opisu: Bellona, 2017

źródło okładki: Bellona, 2017

malena | 2017-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2017

"Droga na skróty"

Moja miłość do Tadeusza Konwickiego-literata rozpoczęła się stosunkowo późno, bo dopiero w czasach studenckich. Przeczytałam "Sennik współczesny" i co tu kryć zakochałam się w nim od pierwszego wejrzenia, tj. od pierwszej linijki. Potem były inne utwory, filmy, wywiady z nim, rozmowy o nim. Konwicki stał się moją małą obsesją, stał się - co pewnie, by mu się nie spodobało - tak bardzo "mój". To nie jeden z autorów, ale Autorów, z tych, których "czuję", o których można by powiedzieć przekornie, że rozumiemy się bez słów, choć słowa odgrywają w naszej autorsko-czytelniczej relacji niebagatelne znaczenie. Ta moja zaborczość wobec jego osoby wynikała przede wszystkim z tego, że - w przeciwieństwie do innych pisarzy - literaturoznawcy (w tym też i moi wykładowcy) nigdy, ale to nigdy nie mieli na niego monopolu, nie mogli: ani jego, ani jego utworów posegregować i umieścić w odpowiednich przegródkach i tym "monopolem" łaskawie nas obdarzać. Oczywiście próbowali,...

ElEsz | 2017-06-23
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Przyznaję – zgrzeszyłem. Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Mało, że zainfekowałem się „konwicczyzną”, to jeszcze zarażałem nią innych. Czasem skutecznie, czasem nie. Ale wdzięczny jestem Konwickiemu za dwie rzeczy: że zaczął pisać i że przestał pisać. Ta druga decyzja znamionuje klasę pisarza, a cokolwiek miała wspólnego z wyczerpaniem sił życiowych, nie przedłużyła stanu, w którym ograniczył świat przedstawiony do samego siebie i czworokąta ulic, w których się poruszał. Stanu, gdzie - pomimo nadal pięknego języka zapisu - już niewiele mógł dodać do sumy wcześniejszych arcydzieł. Fantaści, a właściwie fantazyści powinni Konwickiego czytać obowiązkowo; nikt przed nim nie potrafił umiejętniej zawiesić czasu i realności, jednocześnie konkretnej i całkowicie fasmantagoryjnej. I nikt już nie potrafi tak budować nastroju opisami przyrody, których opuszczanie w trakcie lektury należy traktować jak wyjątkową zbrodnię, prostactwo i głupotę.
Pomny niegdysiejszego olśnienia i...

Muminka | 2017-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 grudnia 2017

fascynujące spotkanie z pisarzm, reżyserem, artystą wielkiego formatu. To nei tylko autor ektur szkolanych, ale i niesłychanie ciekawa osobowośc, której przeżycia stanowia kanwę wielu filmów. W swoich dziełąch filmowych, choć zaszufladkowany jako reżyser kina autorskiego, artystycznego, odnosił się do typowych spraw, które bliskie były wykłym ludziom. Prowadził rozrachunek z przeszłością, w Rojstach opisyał partyzanckie życie, ale nie heroizm był mu w głowie. Potrafił zaszokować scenami przemocy w stosunku do ludności cywilnej. Jego botarerowie zawsze są uwikłani w moralne dylematy, prowadzą rachunek sumienia.
Nie ukrywam, że Lidia Sadkowska- Mokkas wykonałą wręcz tytaniczną pracę gromadząc wszystkie potrzebne dokumenty, zdjecia, pamiątki, kolekcjonując wspomnienia jego przyjaciół, adwersarzy czy krytykó literackich. Ile wspólnego miał Konwicki z MiŁoszem, Mickiewiczem, podobnie bowiem mitologizował ukochaną Wileńszczyznę.
Badaczka wskazuje wiele autobiograficznych tropów w...

Katarzyna_Es | 2017-06-20

Solidnie napisana praca zaliczeniowa.

LubimyCzytać | 2017-06-20
Czytacz0101 | 2017-05-15
Zbyszek | 2017-05-05
avooid | 2018-05-05
Patronaty tygodnia

Historia podbojów Boya-Żeleńskiego, biografia Konwickiego, powieść wyróżniona Premio Nacional de la Crítica, kolejne książki Olgi Rudnickiej i Remigiusza Mroza, przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna i reportaż o współczesnym ojcostwie – m.in. takie książki można znaleźć w tym tygodniu na półkach z nowościami w księgarniach. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Sprawdźcie!