Hormonalna terapia zastępcza

Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
8320029627
zdrowie, medycyna

Terapia hormonalna (HT) wciąż budzi kontrowersje, zarówno w środowisku lekarzy, jak i pacjentek. Związek między jej stosowaniem a występowaniem wielu groźnych chorób (układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, osteoporozy, nowotworów m.in. sutka, jajnika, macicy) stanowi wyzwanie dla naukowców.W ciągu 2 lat od ukazania się pierwszego wydania ksiązki ogłoszone zostały kolejne wyniki badań, kótre zmieniły i uściśliły wskazania do wykorzystywania HT. Stanowisko autorów niniejszej publikacji jest jednoznaczne: dodatni bilans korzyści leczenia w stosunku do ryzyka wystąpienia objawów ubocznych uzasadnia celowość wdrożenia tej terapii u każdej kobiety w wieku około i pomenopauzalnym.W książce omówiono zagadnienia dotyczące HT z odniesieniem do fizjologii i patologii organizmu kobiety. Przedstawiono też ostatnie osiągnięcia w dziedzinie farmakologii oraz najnowsze wyniki wieloletnich obserwacji kobiet na całym świecie poddanych leczeniu hormonalnemu.Uwzględniono także zmiany nazewnictwa zgodne z aktualnymi ustaleniami Północnoamerykańskiego Towarzystwa Menopauzy (NAMS).Publikacja przeznaczona jest dla lekarzy ginekologów i endokrynologów. Może również zainteresować lekarzy ogólnych. Rok wydania: 2005;