filozofia i etyka
takisobiejac

Problematyka, którą podejmuje niniejszy tom, staje się najbardziej doniosłą dla losów cywilizacji. Może stać się również istotną dla każdego człowieka, gdyż sprawy w niej poruszane dotyczą bezpośrednio codzienności każdego z nas. W klimatologii znany jest tak zwany "efekt motyla": nawet ruch jego skrzydeł np. w Indiach może spowodować - przez linie narastających oddziaływań procesów i zjawisk - powstanie tornado na Florydzie. Ta książka stara się dowieść, że można potwierdzić a nawet wzmocnić i ukierunkować działanie "efektu motyla" w bardzo wielu sytuacjach niemal każdego człowieka, więc w obszarach indywidualnego istnienia i społecznego zachowania. O ile oddziaływanie środowiska na ludzi jest przemożne, powszechne, nieustanne (chociaż nie zawsze uświadamiane, a niezwykle rzadko naprawdę rozumiane), to oddziaływanie jednostki na środowisko właśnie w skali indywidualnej jest jednym z najtrudniejszych, ale i najbardziej fascynujących problemów.

źródło opisu: Centrum Uniwersalizmu przy Uniwersytecie Warszawskim, 1998

źródło okładki: zdjęcie autorskie