Sułtanka Kösem. Władza i intrygi w haremie

Tłumaczenie: Agnieszka Ayşen Kaim
Wydawnictwo: Laurum
Kösem Sultan: İktidar, Hırs, Entrika
varjo

Historia życia sułtanki Kösem, bohaterki tureckiego serialu "Wspaniałe stulecie. Sułtanka Kösem", zaczerpnięta z dokumentów archiwalnych i źródeł historycznych, zarówno osmańskich, jak i zachodnioeuropejskich. Przyjmując styl gawędy historycznej, autorka z całą szczerością szkicuje portret kontrowersyjnej sułtanki i zakreśla tło jej epoki. Ukazuje historię dynastii osmańskiej, kulturę i życie...

Przyjmując styl gawędy historycznej, autorka z całą szczerością szkicuje portret kontrowersyjnej sułtanki i zakreśla tło jej epoki. Ukazuje historię dynastii osmańskiej, kulturę i życie osmańskiego dworu w XVII wieku. Poszerza kontekst niedostępny europejskim badaczom, cytuje noty dyplomatyczne, listy oraz ówczesne kroniki.
Kösem przebywa drogę od statusu niewolnicy do pozycji sułtańskiej faworyty, a następnie otrzymuje tytuł Walide Sultan - Sułtanki Matki - i staje się najpotężniejszą kobietą na osmańskim dworze. To jedyna kobieta w historii dynastii, która dzierży sułtańską władzę, będąc nieoficjalną regentką swoich synów.
Niezwykłe dzieje władczyni, która za pomocą intryg, łapówek, podstępów prowadziła zakulisową działalność polityczną, jednocześnie walcząc o utrzymanie swojej pozycji.
Co to znaczy być Anastazją, a potem sułtanką Kösem? Jaką motywację ma kobieta, która zamiast poprzestać na roli kochanki, matki i babki, wybiera władzę? Jak to jest wierzyć w chrześcijańskiego Boga, a potem stać się gorliwą wyznawczynią muzułmańskiego Allaha?
Jak prowadzić grę polityczną, będąc tylko kobiecym cieniem sułtana? Co oznacza być kobietą w XVII wieku, a zwłaszcza głową haremu w osmańskiej Turcji? Jak rodzi się bestia, która zleca morderstwo własnego syna?
Zanurz się w klimacie świata wschodniej monarchii w ostatnich latach jego świetności!

źródło opisu: okładka

źródło okładki: wydawnictwo Laurum