Znak nr 690

Wydawnictwo: Znak
0044488X
czasopisma
Anna

TEMAT MIESIĄCA: Spór o zło (Bauman, Vetulani, Gadacz) „Człowiek” kryje w sobie i „zło”, i „wiek”. Czyżby te dwie rzeczy były ze sobą splecione? Czy zagadka zła jest dla każdego czasu inna? Jeśli tak, jakie jest nasze zło współczesne – zło na miarę XXI w.? I jakie jest XXI-wieczne unde malum? Gdzie szukać odpowiedzi? DEBATY: Rynki żywności (Sapa, Lech, Moran, Herman) Od lat 70. prawie każdego...

TEMAT MIESIĄCA: Spór o zło (Bauman, Vetulani, Gadacz)

DEBATY: Rynki żywności (Sapa, Lech, Moran, Herman)
Od lat 70. prawie każdego roku wzrasta światowa produkcja żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca globu. Niektórzy szacują, że można byłoby ograniczyć uprawy i hodowle przeznaczone na jedzenie dla ludzi o 1/3, cały czas nie schodząc poniżej ilości, jaka jest potrzebna, żeby wyżywić ludzkość. Dlaczego więc nie udało się do dziś rozwiązać problemu niedożywienia?

IDEE: Demokracja i naród (Puchejda, Śpiewak)
W polskiej historii politycznej słowo „naród” pełni funkcję talizmanu lub przekleństwa. Słowo „demokracja” – przeciwnie – zwykle kojarzy się nam pozytywnie – z dobrobytem i wolnością. Demokracja nie może jednak istnieć bez państwa i bez narodu. Pytanie tylko czym ma być naród dla państwa, a czym państwo dla narodu.

KULTURA: Polska szkoła dokumentu
Czy „polska szkoła dokumentu” to odrębna formacja artystyczna, czy tylko pewna nazwa, używana umownie i na wyrost? Czy to już zamknięty rozdział polskiej sztuki filmowej czy ciągle żywa, podlegająca modyfikacjom tradycja? Jaki jest współczesny film dokumentalny? Jak radzi sobie z tak płynną dziś granicą między fikcją a faktem?

Z tymi pytaniami mierzą się: Mikołaj Jazdon, Kazimierz Karabasz, Sławomir Kwiecień, Artur Liebhart, Marcel Łoziński, Jacek Petrycki, Andrzej Titkow, Maria Zmarz-Koczanowicz, Lidia Zonn, Paweł Łoziński, Maciej Cuske, Marcin Sauter, Tomasz Wolski.

źródło opisu: Znak

źródło okładki: Znak

• Cudowny chłopak
  • Człowiek tygrys
  • Tamte dni, tamte noce
  • Legenda o samobójstwie
  • Czy można umrzeć dwa razy?
  • Zaginione Miasto Boga Małp

8,02 (83 ocen i opinii)
Legenda o samobójstwie
David Vann

7,29 (14 ocen i opinii)
Czy można umrzeć dwa razy?
Leif GW Persson

6,97 (34 ocen i opinii)
Niedoskonali
Danielle L. Jensen

8,73 (11 ocen i opinii)
Uczynki i działania, czyli kury na Madagaskar
Paweł Cieliczko , ks. Radek Rakowski

7,8 (5 ocen i opinii)