Znak nr 689

Wydawnictwo: Znak
0044488X
czasopisma
Anna

Temat miesiąca: Czy Kościół trzeba ratować? W dyskusjach o Kościele w Polsce opisy rzeczywistych wyzwań mieszają się z medialnymi przerysowaniami tak często, że zasadne staje się pytanie: skąd wiesz, jaki jest Kościół? W październikowym „Znaku” osobistościom związanym z Kościołem zadajemy pytania: Czy Kościół trzeba ratować? Czy potrzebujemy kolejnych reform? Co dziś przyciąga ludzi do...

Temat miesiąca: Czy Kościół trzeba ratować?

Czy Kościół trzeba ratować?
Czy potrzebujemy kolejnych reform?
Co dziś przyciąga ludzi do Kościoła?

Odpowiadają m.in.: ks. Martin Henry, bp Grzegorz Ryś, Józefa Hennelowa, Wojciech Bonowicz, Tomasz Ponikło, Maria Poniewierska, Piotr Sikora, s. Barbara Chyrowicz, o. Wacław Oszajca.

Debaty: Kobiety i komunizm

O kobietach w powojennej Polsce przywykliśmy myśleć według schematów. Jesteśmy przekonani, że zmuszono je do pracy poza domem – siłą posadzono na traktorach. Innymi słowy, komunizm wygonił kobiety z domu do pracy i pozbawił je kobiecości. Czy rzeczywiście tak było? (Małgorzata Fidelis)

Ponadto: Chwin, Iwasiów, Karpowicz o powieści vs. non-fiction.

Idee: Nieświęta mistyka

Doświadczenie wykraczania poza siebie niegdyś nierozerwalnie związane z sacrum, dziś niekoniecznie musi przybierać formy przeżycia religijnego. Czy uczestnictwo w imprezie techno naśladuje znany w klasycznej duchowości wzorzec participation mystique? Rozmowa z Bartłomiejem Dobroczyńskim otwiera nowy cykl „Znaku” pt. „Lęki współczesności”.

Ponadto: Czy religia i Kościoły mogą sprzyjać pojednaniu między narodami? (bp Grzegorz Ryś, Paweł Śpiewak, Anna Wolf-Powęska)

Kultura: Prawda tekstu

Edytorstwo to powrót do korzeni humanistyki. Pierwszym etapem czytania jest przecież odpowiedź na pytanie o prawdę tekstu: czy dane słowo pochodziło od autora, czy ktoś dodał je później, a może zostało skażone błędami?

Ankieta o stanie polskiego edytorstwa: Łukasz Garbal, Maria Prussak, Piotr Kłoczowski, Zdzisław Kudelski, Grażyna Borkowska, Józef Fert, Jerzy Święch.

źródło opisu: Znak

źródło okładki: Znak

• Tajemna historia czarownic
  • PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989
  • Naturalna kolej rzeczy
  • Bad Boy's Girl 2
  • GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.
  • Aru Shah i koniec czasu

6,35 (17 ocen i opinii)
Bad Boy's Girl 2
Blair Holden

7,1 (10 ocen i opinii)
GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.
Magdalena Witkiewicz , Joanna Zagner-Kołat , Marzena Grochowska

9 (21 ocen i opinii)