Indianie i blade twarze

Wydawnictwo: Bellona
7 (6 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
historia
Suerte

Indianie przybyli tu w pogoni za stadami zwierząt. Chcieli po prostu znaleźć miejsce do życia. W ciągu tysięcy lat zasiedlili kontynent. Polowali na bizony, walczyli między sobą, stworzyli barwny konglomerat kultur. Biali przybyli tu kierowani żądzą złota. Żądzą podbojów. A niektórzy gnani chęcią krzewienia wiary. Jeszcze inni chcieli jedynie lepszego losu dla siebie i swoich rodzin. Starcie obu cywilizacji było nieuchronne W wojnie o panowanie nad kontynentem Indianie byli od początku na straconej pozycji. Jedyne, co mogli zrobić, to spowolnić napływ białych i choć na pewien czas powstrzymać nieubłaganą machinę obcej cywilizacji, niosącą kres ich dotychczasowemu światu. W końcu jednak, po latach walk i niewyobrażalnych cierpień, fala ze wschodu zmyła ich i przyniosła im zagładę.

źródło opisu: www.bellona.pl

źródło okładki: www.bellona.pl

Fantasy-Bestiarium | 2017-09-28

„Indianie i blade twarze” autorstwa Jarosława Wojtczaka zabiera nas w emocjonującą podróż po Dzikim Zachodzie. Wojtczak w interesujący sposób opisuje potyczki najeźdźców z Indianami, którzy stali się łatwym łupem dla sprytniejszych i bardziej bezwzględnych przybyszów. Podboje traperów i ciężkie życie osadników zostały przedstawione wiarygodnie, pokazując, czytelnikowi jak wyglądały tamte niebezpieczne czasy. Książka ukazuje ciemne strony stosunków Indian z Europejczykami, wzbudzając nie raz ciarki na całym ciele.

Indianie zasiedlili kontynent tysiące lat temu i chcieli mieć swój kąt do życia, polowań i egzystencji. Toczyli krwawe wojny między sobą, lecz jednak dopiero przybycie białego człowieka oznaczało dla nich zgubę. Biali przybyli na tereny Indian z żądzy bogactw, złota i podboju nowych terenów. Byli sprytniejsi i lepiej wyposażeni, bezwzględnie wypędzając rdzennych mieszkańców ze swoich domostw. Indianie bronili się zaciekle, jednak nie mieli szans z okrutnymi najeźdźcami ze...

Misza | 2017-12-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Syntezy

Praca Wojtczaka znakomicie uzupełnia się z książką Zbigniewa Teplickiego "Wielcy Indianie Ameryki Północnej". Co prawda wiele jest powtarzających się informacji jednak ogólnie rzecz biorąc Teplicki skupia się bardziej na kulturze znaczących plemion indiańskich zaś u Wojtczaka mamy opisaną większa liczbę konfliktów oraz położenie nacisku na aspekcie militarnym. Co prawda czasem są to opisy zbyt lakoniczne (szczególnie rażące jest to w przypadku wojny Tecumsecha) lecz z drugiej strony otrzymujemy także informacje o mniej znanych konfliktach jak np. walkach z Pekotami.

Najaa | 2018-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2018

Solidna porcja wiedzy o wycinku historii Dzikiego Zachodu, dodatkowo dobrze napisana.

Heluteg | 2018-01-27
| 2018-01-15