Maksymilian M. Kolbe Biografia świętego męczennika

Okładka książki Maksymilian M. Kolbe Biografia świętego męczennika Tomasz P. Terlikowski
Okładka książki Maksymilian M. Kolbe Biografia świętego męczennika
Tomasz P. Terlikowski Wydawnictwo: Esprit biografia, autobiografia, pamiętnik
Esprit
2017-03-15
2017-03-15
Kolbe biografia religia

Zgadzam się z wieloma tutaj opiniami, fascynująca biografia życia św. Maksymiliana Kolbe, ale język autora zbyt rozległy, często nużący. Czasami miałem wrażenie, że czytam jedno i to samo kilka - kilkanaście razy. Są momenty bardzo ciekawe, a inne męczą i nudzą, tak jak cytowane listy i różne pisma, których treść jest kilkanaście razy taka sama.
Autor często coś opisuje, a potem jest fragment listu czy artykułu, który jest kopią tego co napisał kilka linijek wyżej.
Na plus ciekawe archiwalne zdjęcia.

Autor często coś opisuje, a...

Swietnie napisana ksiazka; czyta sie z olbrzymim zainteresowaniem.

Swietnie napisana ksiazka; czyta sie z olbrzymim zainteresowaniem.

"Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich" {J 15,13}

Maksymilian Maria Kolbe to postać wyjątkowa. Biografia napisana przez Tomasza Terlikowskiego jest bardzo dobra w części dotyczącej II wojny światowej. Pierwsza połowa bardzo rozwlekła. Razi częste stosowanie określenia "szaleniec Niepokalanej".

Po książce Terlikowskiego nie spodziewałem się wiele, chociażby ze względu na to, że znam graniczące z fanatyzmem powiązanie religijności z polityka u tego dżentelmena. Sam Ojciec Kolbe swoją śmiercią zasługuje na szacunek. Trzeba przyznać, ze wiele rzeczy, o których pisze Terlikowski jest dla mnie całkowicie niezrozumiałych, jak na przykład brak akceptacji rodziny Maksymiliana i jego samego dla życiowego wyboru świeckiej i rodzinnej drogi przez starszego brata. Książki jednak bym w ogóle na dłuższą lekturę nie polecił.

Bardzo obszernie napisana biografia opisującą nie tylko życie ale i filozofię Ojca Maksymiliana. Mimo rozciągłości czyta się ją przyjemnie. Inspirująca książka dla każdego Katolika.

Obszerna biografia (hagiografia?) jednego z polskich świętych - tego szerzej znanego (bo każdy o nim słyszał) i zarazem mniej znanego (bo niewielu potrafi powiedzieć o nim coś więcej aniżeli o słynnym poświęceniu, którego dokonał w Oświęcimiu).

Terlikowski dobrze przyłożył się do roboty, wynajdując mnóstwo informacji o opisywanej postaci, jednak razi wywoływanie zagubienia u czytelnika poprzez unikanie podawania konkretnych dat (niekoniecznie dokładnych, brak w ogóle jakiegokolwiek umiejscowienia danego faktu na osi czasu przez co wiemy, że coś się zdarzyło, ale nie bardzo wiemy z którym rokiem to skojarzyć). To zresztą ból wielu biografii.

Drugi zarzut - no cóż, biografia o świętym pisana przez nałogowego katolika zawsze będzie stronnicza. Chodzi o wszystkie dziwactwa Kolbego, za które Terlikowski podsumowuje go (natrętnie zresztą przez niego promowanym) określeniem "szaleniec niepokalanej" (w oczach autora określeniem bynajmniej nie pejoratywnym) i za które każdy racjonalnie myślący człowiek wysłałby Kolbego (najchętniej w pakiecie z Terlikowskim) do najbliższego psychiatryka.

Rozumiem, że opisywana postać może być irygująca - ale ważne jest też podejście autora do tej postaci, bo może się zdarzyć (jak w tym wypadku),że i sam autor również zaczyna być irytujacy. Okrutnie irytujący bywał Steve Jobs, jednak Isaacson umiał opisać go fachowo, pokazując wady i zalety założyciela Apple tak, że mieliśmy pełny obraz Jobsa - innowatorskiego geniusza, ale zarazem obsesyjnego, samolubnego maniaka.

Terlikowski nie widzi niczego niestosownego w toksycznej, psychopatycznej wręcz manii Kolbego na punkcie Maryi - gorzej: sam zdaje się jej lekko ulegać, widząc wraz z biografowaną przez siebie postacią plusy tam, gdzie każdy normalny człowiek zaczyna pukać się w czoło.

Tak więc - książka albo dla katolików (najlepiej nałogowych),albo dla ludzi o bardzo mocnych nerwach, odpornych na teologiczny bełkot, którego troszkę tutaj niestety jest.

Wnikliwa i obszerna biografia niezwykłego świętego, który był nie tylko człowiekiem niezwykle głębokiej wiary i duchowości, a jednocześnie innowatorem, organizatorem, promotorem radia, prasy. Czyta się bardzo dobrze.

Dobrze napisana, choć miejscami trochę za długa. Na pewno dużo lepsza książka niż ekranizacja "Dwie korony". Niesamowita postać.

• Religijne
  • Religia