Globalna gra

Wydawnictwo: Filip Dąb-Mirowski
popularnonaukowa
liluh

Otaczający nas świat stał się niebezpiecznym miejscem. Zagrożenie terrorystyczne, eskalacja istniejących i rozpoczęcie nowych konfliktów zbrojnych, tarcia wewnątrz Unii Europejskiej i NATO, radykalizacja społeczeństw i widmo recesji gospodarczej. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? W co wierzyć? Co jest realnym problemem, a co tylko medialną sensacją? I czy faktycznie Europa stoi nad przepaścią?

Fragment książki:

Z początkiem 2015 roku Bliski Wschód wręcz kipi. Europa niekoniecznie to dostrzega, ponieważ jej oczy zwrócone są na rewoltującą Grecję i płonącą Ukrainę. Wkrótce jednak narastająca fala syryjskich uchodźców zmusza Unię do reakcji. W pierwszych dniach stycznia dochodzi do ataku na redakcję magazynu „Charlie Hebdo” w Paryżu, następnie, na koszerne delikatesy (łącznie 20 zabitych), a reakcją jest oburzenie świata zachodniego. W powszechnym społecznym odczuciu, właściwa odpowiedź na ekstremizm i brak tolerancji to wynikająca z chrześcijańskiej kultury miłość do bliźniego. Naturalnym jest, by wszystkich szukających schronienia przed ekstremizmem ludzi wpuścić do Unii, oferując pomoc. Ukoronowaniem tego podejścia jest jednostronna deklaracja kanclerz Angeli Merkel w stosunku do uchodźców - „Przyjeżdżajcie, przyjmiemy wszystkich”.

***

Niewiele jest na naszym rynku publikacji, które wychodząc na przeciw oczekiwaniom Czytelników, opisywałyby naszą aktualną rzeczywistość geopolityczną w sposób przystępny i zrozumiały. Tak by nawet osoba sporadycznie interesująca się tematyką polityki międzynarodowej i zagrożenia terrorystycznego mogła bez większego wysiłku wyrobić sobie zdanie, a uzbrojona w nową wiedzę krytycznie podejść do otrzymywanych z mediów informacji.

„Globalna gra” to efekt wielu miesięcy pracy autora. Publikacja ta wymagała głębokiej analizy wszelkich dostępnych źródeł; doniesień medialnych, informacji płynących z mediów społecznościowych, opracowań eksperckich oraz danych dostarczonych przez oficjalne źródła rządowe lub wspólnotowe (np. statystyki). Oparta jest na zweryfikowanych faktach i tylko na ich podstawie autor wysnuwa logiczne wnioski. Pozbawiona demagogii i taniej sensacji, wybija się ponad dyletanckie informacje serwowane przez niekompetentnych dziennikarzy. Jednocześnie czerpiąc garściami z wiedzy znakomitych polskich ekspertów, przekazuje ją w zrozumiałej dla laików formie.

Wszystko po to, by dostarczyć Czytelnikowi pełen, wyczerpujący obraz zachodzących na świecie przemian, które mają bezpośredni wpływ na życie każdego (każdej) z nas.

Czy rządzona przez radykałów Unia Europejska ulegnie rozpadowi? Czy Bliski Wschód nigdy nie zazna spokoju? Czy prezydent Donald J. Trump doprowadzi Stany Zjednoczone do upadku? Czy Polska jest zagrożona terroryzmem? Na wszystkie te pytania oraz wiele więcej odpowiada „Globalna gra”.

Lektura absolutnie obowiązkowa!

źródło opisu: http://dab-mirowski.pl

źródło okładki: http://dab-mirowski.pl

Voidat | 2017-04-26
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Ciekawa pozycja, w której najlepiej odnajdą się osoby na bieżąco obserwujące wydarzenia na świecie i zastanawiające się nad tym w jakim kierunku zmierza rzeczywistość, a zwłaszcza nasz Stary Kontynent.

Dlaczego w Europie Zachodniej doszło do tylu zamachów? Jakie siły stoją za konfliktem w Syrii? Do czego dąży Państwo Islamskie? Takie kwestie zostały poruszone w „Globalnej Grze”.

Książka została napisana z geopolitycznego punktu widzenia, także wszelkie sympatie i antypatie polityczne zostały odłożone na bok, a autor skupia się na przedstawianiu faktów. Język jest prosty i zrozumiały, a sama treść skłania do refleksji i przemyśleń.

W książce znalazło się miejsce dla historii najnowszej obejmującej ostatnie kilkadziesiąt lat, także zetkniemy się tu zarówno z zimną wojną, wojnami w Afganistanie i w Iraku, a także z wydarzeniami, które jeszcze kilka miesięcy temu migotały na ekranie telewizora. Autor wybiega również w przyszłość i rysuje różne wizje, które lada dzień mogą stać się...

Cayman | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Dobrze napisane opracowanie zagadnień geopolitycznych, i co ważne w tej tematyce, nie jest jeszcze odległe czasowo od wydarzeń toczących się obecnie. Książka jest przeznaczona raczej dla osób zaczynających swą przygodę z opisywanym tematem, jednak również osoby bardziej zaznajomione z zagadnieniami geopolitycznymi znajdą coś dla siebie, zwłaszcza, że autor podaje kilka faktów, których próżno szukać ogólnodostępnych serwisach informacyjnych. Lekkie pióro i sprawna narracja sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Co do treści, zwraca uwagę dobra analiza większości stron uczestniczących w tytułowej "Globalnej grze", zarówno na tle bieżących wydarzeń jak i historycznych uwarunkowań. Dlaczego większości? Ponieważ uwaga ta nie dotyczy Rosji. Pomimo dość dobrego rozdziału o niej samej, przez całe opracowanie przewija się nieco rusofobiczne podejście do tematu i analiza jej działań tylko z jednego punktu widzenia. To samo tyczy się doboru literatury, gdzie większość podanych...

Mastan | 2017-03-17

Codziennie bombardowani doniesieniami o szalejących zagrożeniach terrorystycznych, zmianach politycznych w innych krajach oraz niechybnych konsekwencjach zmieniającego się porządku świata, mamy niekiedy trudność z samodzielną interpretacją ogromu napływających do nas informacji. Najnowsza książka Filipa Dąb-Mirowskiego stanowi niezwykle bogatą i kompleksową analizę obecnej sytuacji geopolitycznej, która w jasny i zrozumiały dla każdego sposób przedstawia zawiłości sytuacji międzynarodowej. Dzieło to jest wynikiem rzetelnej pracy ze źródłami, co w bezlitosnych czasach postprawdy i fake njusów (sic!) zasługuje na szczególną uwagę.

Każdy, kto choć trochę interesuje się polityką zagraniczną, także ci, którzy chcieliby się czegoś dowiedzieć, ale nie mają czasu lub ochoty na codzienne śledzenie informacji prasowych, znajdą w "Globalnej grze" nie tylko zbiorczą analizę obecnych zmian geopolitycznych, ale także mnóstwo ciekawych faktów nie z pierwszych stron gazet, popartych tłem...

wollny | 2017-05-04
Przeczytana: 02 maja 2017

Czytając tę książkę miałem wrażenie, że ktoś zrobił pogłębioną prasówkę. I nie zrozumcie mnie źle - nie widzę w tym niczego negatywnego. Uważam jednak, że jak ktoś chce pisać książki o geopolityce, to nie powinien "prześlizgiwać się" po tematach, a w najciekawszych miejscach pisać "nie będę tego rozwijać". Z drugiej strony książka porządkuje pewne kwestie i wskazuje nitki, za które trzeba ciągnąć żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Jest to jednak lektura typowo dla początkujących, bo jak ktoś co nie co już wie, to się wynudzi (chyba, że chce usystematyzować sobie wiedzę).

Aimar1926 | 2017-04-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałem, poszło bardzo szybko. Trudno jest ująć tak szeroki temat jak światowa geopolityka w krótkim opracowaniu. Temat jest złożony i niezwykle skomplikowany. Mnóstwo regionów ma swoje zależności, ale wszędzie powtarzają się podobne schematy i za sznurki pociągają główni, globalni gracze. Na nich skupia się autor, przytaczając przy tym poszczególne regiony, kluczowe pod względem ładu światowego. Opracowanie jest ciekawe, można polemizować w poszczególnych aspektach, ale ogólne wrażenie jest dobre. Syntetyczne opracowanie i diagnoza.

Uwagi:
1. Przekonanie jakoby muzłumanie realizowali jakiś świadomie naszkicowany plan w latach 80 wydaje się być wątpliwe. Zróżnicowanie tego świata pozwala raczej myśleć iż to szereg innych czynników (wymienionych również w opracowaniu) doprowadził do powstania Kalifatu i sytuacja w której się znajdujemy. Ciężko uwierzyć w działanie jakiejś strategii gdy tych srodowisk jest tak dużo, są zmienne. Natomiast nie ulega wątpliwości iż korzystają one...

Jakub Kalinowski | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017