To i owo... Szkice o Bolesławie Prusie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Paulina

Na książkę składa się siedem niepublikowanych szkiców oraz jeden tekst ogłoszony wcześniej drukiem (mowa o artykule Opus magnum Bolesława Prusa, który ukazał się jako Posłowie do najnowszego wydania krytycznego Faraona). Autorka przygląda się prywatnym aspektom życia Bolesława Prusa (dzieje przyjaźni z Julianem Ochorowiczem; relacje z Bogiem; stosunek do obrazoburczych prac Ernesta Renana), jak również dokonuje oglądu dzieł pisarza (nade wszystko Faraona).

Za tę książkę w 2016 roku Roksana Blech otrzymała Nagrodę Gdańskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk dla młodych naukowców.

źródło opisu: http://wyd.ug.edu.pl

źródło okładki: http://wyd.ug.edu.pl