Leonora

Wydawnictwo: Sonia Draga
7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Leonora
Ag2S

Leonora Carrington była kobietą nieposkromioną i niespokojnym duchem. Los przeznaczył jej życie bogatej dziedziczki, jednak Leonora rzuciła wyzwanie społecznym konwenansom, rodzicom i nauczycielom, zerwała wszelkie religijne czy ideologiczne więzy z własnym środowiskiem, by zdobyć sobie prawo do wolności, osobistej i artystycznej. Dziś jest legendą i najważniejszą malarką surrealistyczną, a jej fascynujące życie stało się pożywką dla naszych snów.

Obdarzona wybujałą fantazją, ekscentryczna jako dziecko i zbuntowana jako nastolatka, Leonora Carrington przeżyła swą najbardziej burzliwą historię miłosną z malarzem Maxem Ernstem. To z nim zanurzyła się w zamęcie surrealizmu, przyjaźniła się w Paryżu z Salvadorem Dalí, Marcelem Duchampem, Joanem Miró, André Bretonem czy Pablem Picassem; to z powodu Maxa postradała zmysły, kiedy trafił do obozu koncentracyjnego. Leonorę wysłano na leczenie do zakładu dla psychicznie chorych w Santander, skąd uciekła, by pod rękę z Peggy Guggenheim podbić Nowy Jork. Osiedliła się w Meksyku, gdzie w malarstwie i literaturze osiągnęła pełnię artystycznego wyrazu, tworząc dzieła niepowtarzalne i wybitne.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2452/proza.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2452/proza.html

Jolanta | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Kolejna przeczytana przeze mnie książka Eleny Poniatowskiej, napisana w podobnym stylu jak poprzednia "Jedyna w swoim rodzaju". Główna bohaterka to również kobieta - malarka, pisarka, która większość życia spędziła w Meksyku, o której chyba mało kto słyszał.
Leonora Carrington żyła w latach 1917 - 2011, jest ponoć jedną z najważniejszych malarzy surrealizmu. Od dziecka była niepokorna, przeciwstawiała się wszelkim konwenansom, prowokowała i żywiła niechęć do życia wyższych sfer, choć urodziła się w dość bogatej rodzinie w Anglii. Uwielbiała zwierzęta, baśnie opowiadane przez nianię. Na przekór wszystkim postanowiła studiować sztukę. Znała m.in. Pabla Picasso, Salvadora Dali, Fridę Kahlo. Żyła przez jakiś czas w związku z Maksem Ernstem. Przez całe swoje, właściwie burzliwe życie, była skłonna do skandali; w pewnym momencie przebywała w zakładzie dla obłąkanych. Tworzyła baśniowe obrazy na których malowała w swoim stylu psy, koty, konie, ptaki. Była również pisarką oraz...

kodoga | 2017-11-13
Przeczytana: 09 listopada 2017

Opowieść o malarce i pisarce Leonorze Carrington. Surrealistka o wyjątkowej wrażliwości i wyobraźni przedstawiona przez autorkę książki na tle otaczającego ją ze wszystkich stron światka artystycznego. Ocieramy się o Sztukę przez wielkie S a jednocześnie po raz kolejny stajemy przed pytaniem czy tak zwany “normalny człowiek” jest w stanie stworzyć prawdziwe dzieło sztuki, dzieło, które będzie fascynować kolejne pokolenia. Ciekawa lektura, interesujący też styl w jakim została napisana, oszczędny, elegancki.

artdeco92 | 2017-08-22
Milena | 2017-11-15