Choroby urojone

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
zdrowie, medycyna

Najbardziej obawiamy się dzisiaj chorób psychicznych. W czołówce zbiorowych lęków zdetronizowały one nawet gruźlicę i raka. Choroby psychiczne mają tak wiele symptomów, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego tak wielu z nas chce się leczyć, podczas gdy naprawdę nic nam nie dolegaa Jak wyjaśnić to psychoszaleństwo a Współcześni hipochondrycy uważają, że popadli w depresję, mimo iż żadna diagnoza tego nie potwierdza, podejmują najrozmaitsze rodzaje terapii, często zbędnych i kosztownych, a niekiedy wręcz niebezpiecznych. W końcu terapia staje się rytuałem, a psychoanalityk zaczyna pełnić funkcję przewodnika, spowiednika i doradcy duchowego.

Pola | 2013-08-22
Przeczytana: 2011 rok

Daje ciekawy obraz tego jak bardzo rozmyta potrafi być granica między zdrową ostrożnością a hipochondrią, oraz jak podstępnie potrafi zakradać się do naszych zachowań i kultury. W trakcie tej ciekawej, chociaż napisanej przystępnym językiem lektury, nabiera się dystansu wobec siebie, nie tylko w kwestii zdrowia. Pokazuje na czym w gruncie tkwi problem utajania i przenoszenia objawów w ciekawych przykładach.

| 2014-12-06
Na półkach: Psychologia, Przeczytane