Krucjaty: Bóg tak chce!

7 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
9788321119052
komiksy
kendo777

Autorzy pokazują pierwszą wyprawę krzyżową w szerokim kontekście historycznym. Na kilkudziesięciu stronach przedstawiają historię wojen toczonych o panowanie nad Jerozolimą między wyznawcami różnych religii, w okresie 2000 lat poprzedzających zdobycie miasta przez armię krzyżowców. Komiks zabiera czytelnika w fascynującą podróż, pełną awanturniczych przygód i zdumiewających, mistycznych...

Komiks zabiera czytelnika w fascynującą podróż, pełną awanturniczych przygód i zdumiewających, mistycznych objawień. Jednocześnie autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie kim byli uczestnicy pierwszej krucjaty i jakie pobudki nimi kierowały, kiedy brali krzyż. Podziw i grozę budzi w autorach dwojaka natura człowieka średniowiecza, jego heroizm i gotowość do najwyższych poświęceń z jednej strony oraz krwiożercza żądza mordu, gwałtu i grabieży z drugiej.

To pierwszy w Polsce komiks poruszający tak kompleksowo tematykę zbrojnych pielgrzymek, które przez 200 lat wstrząsały losami Europy i Bliskiego Wschodu.

źródło opisu: http://www.wydawnictwokameleon.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwokameleon.pl/

Wkp | 2017-05-06

KRUCJATY – CZŁOWIEK TAK CHCIAŁ

Temat krucjat od dawna stanowi motyw chętnie wykorzystywany przez różnych twórców. O wyprawach krzyżowych opowiadały więc książki (zarówno literatura faktu, jak i beletrystyka), były filmy i gry komputerowe, nie zabrakło także komiksów. Całkiem niedawno w moje ręce trafiła napisana przez kultowego Jeana Dufauxa seria „Krucjata”, ale niestety okazała się propozycją mocno przeciętną, by nie powiedzieć wręcz kiepską (ratowały ją co prawda znakomite ilustracje, ale i one nie na wiele się zdały), dlatego też sięgając po album duetu Zaręba/Similak miałem spore obawy. Na szczęście „Krucjata: Bóg tak chce!” okazał się po prostu znakomitym komiksem historycznym, który przy okazji nadaje się także jako pozycja edukacyjna.

Rok 1095. Kłopoty z Turkami Seldżuckimi sprawiają, że cesarz bizantyjski Aleksy I Komnen prosi papieża Urbana II o pomoc zbrojną. Ten wzywa rycerstwo, przedstawicieli kościoła i ludzi do pielgrzymki, która odbije Jerozolimę z rąk muzułmanów....

alak | 2017-08-28
Przeczytana: 26 sierpnia 2017

Myślę, że lubicie komiksy? Uwielbiam je od dziecka, kiedy "Kapitan Żbik" rozwiązywał zagadki kryminalne, "Thorgal" walczył z przeciwnościami i swoimi wrogami na dalekiej północy, "Asterix i Belikx" przeżywali swoje kolejne niesamowite przygody, a "Antresolka Prowesorka Nerwosolka" bawiła mnie do łez.
Wydawnictwo Kameleon ma w swojej ofercie historyczne komiksy. Otrzymałam dwa:
Mariusza Moroza "Przeklęta puszcza 1280"
oraz
Zygmunta Similaka i Roberta Zaręby "Krucjaty. Bóg tak chce!"

Jedyne co łączy oba komiksy to Krzyżowcy. Rycerze, którzy na chwałę Boga wyruszali w odległe krainy, by je podbijać i przyłączać do świata chrześcijańskiego. Na tamte czasy szczytny to był cel, jednakowoż za hordami wygłodniałych, zmęczonych chorobami i wyczerpującą drogą wojami pod znakiem krzyża ciągnęli różnej maści i przebiegłości typy spod ciemnej gwiazdy, sprzedawczyki, mordercy, złoczyńcy, zwykli bandyci, chcący odkupienia win i łaski bożej zdobytej swoim udziałem w krucjacie. Tutaj kończy się...

BlackMark | 2018-05-21

Świetne źródło edukacji historycznej, bardzo ciekawe ilustracje i narracja. Pomijając już całą historię obrazkową na końcu książki mamy dwadzieścia parę stron przypisów odnoszących się do terminów i wydarzeń omawianych w komiksie, przedstawianych na podstawie źródeł z książek i prac innych autorów. Jedynym irytującym minusem jest duża ilość literówek (przynajmniej w moim wydaniu) i "zjedzonych" liter. Jak na taki komiks to dość spora skarbnica wiedzy historycznej. Po tej lekturze prawdopodobnie będę się rozglądał za "Smert Lachom".

onchelo | 2018-05-01
Przeczytana: 29 kwietnia 2018