Moonglow

Wydawnictwo: HarperCollins
angielski
Kasia_Zet

Following on the heels of his New York Times bestselling novel Telegraph Avenue, Pulitzer Prize-winning author Michael Chabon delivers another literary masterpiece: a novel of truth and lies, family legends, and existential adventure—and the forces that work to destroy us. In 1989, fresh from the publication of his first novel, The Mysteries of Pittsburgh, Michael Chabon traveled to his...

In 1989, fresh from the publication of his first novel, The Mysteries of Pittsburgh, Michael Chabon traveled to his mother’s home in Oakland, California, to visit his terminally ill grandfather. Tongue loosened by powerful painkillers, memory stirred by the imminence of death, Chabon’s grandfather shared recollections and told stories the younger man had never heard before, uncovering bits and pieces of a history long buried and forgotten. That dreamlike week of revelations forms the basis for the novel Moonglow, the latest feat of legerdemain from Pulitzer Prize-winning author Michael Chabon.
Moonglow unfolds as the deathbed confession of a man the narrator refers to only as “my grandfather.” It is a tale of madness, of war and adventure, of sex and marriage and desire, of existential doubt and model rocketry, of the shining aspirations and demonic underpinnings of American technological accomplishment at midcentury, and, above all, of the destructive impact—and the creative power—of keeping secrets and telling lies. It is a portrait of the difficult but passionate love between the narrator’s grandfather and his grandmother, an enigmatic woman broken by her experience growing up in war-torn France. It is also a tour de force of speculative autobiography in which Chabon devises and reveals a secret history of his own imagination.
From the Jewish slums of prewar South Philadelphia to the invasion of Germany, from a Florida retirement village to the penal utopia of New York’s Wallkill prison, from the heyday of the space program to the twilight of the “American Century,” the novel revisits an entire era through a single life and collapses a lifetime into a single week. A lie that tells the truth, a work of fictional nonfiction, an autobiography wrapped in a novel disguised as a memoir, Moonglow is Chabon at his most moving and inventive.

źródło opisu: https://www.harpercollins.com/9780062225559/moonglow

źródło okładki: https://www.harpercollins.com/9780062225559/moonglow

Piotr | 2018-05-07
Przeczytana: 07 maja 2018

Przyznaję się, że wcześniej o pisarzu nie słyszałem. Nie mam pojęcia, jak to się stało. Kiedy zobaczyłem zachwyty wydawnictwa WAB nad powieścią, uznałem, że jest to tani marketing. Kiedy jednak otrzymałem propozycję przeczytania, zgodziłem się bez chwili wahania. Nie wiem, co mną kierowało, ale jakiś instynkt podpowiadał, że się nie zawiodę.

Chabon napisał opowieść, która jest właściwie opowieścią (w dużej mierze jak zapewnia autor) jego dziadka. Ta książka przekonała mnie, że mówienie o Chabonie, jako o jednym z najwybitniejszych, współczesnych pisarzy, nie jest w żadnej mierze przesadą. Pomijając historię, która jest niezwykle ciekawa, pełna zwrotów akcji i czyta się ją wyśmienicie, z drugiej strony uwagę zwraca polskie tłumaczenie, melodyjność języka.

"Poświata" to opowieść o życiu innym, od tego, które znamy. Pełna zawirowań, czasami nonsensu, chwilami chwytająca za serce. W tej powieści przebija się nuta prawdy i szczerości, a ja osobiście to doceniam. Podróż człowieka...

jatymyoni | 2018-09-13
Przeczytana: sierpień 2018

Książka przypomina powieści Isaaca Bashvis Singera. Jest to opowieść o amerykańskich Żydach. Powieść w jakimś stopniu jest autobiograficzna i opowiada o życiu jego dziadków, Na historię składają się wspomnienia autora, jego matki, a także opowieść umierającego dziadka. Jego dziadek był człowiekiem o niezwykłych marzeniach, zafascynowany rozwojem techniki i lotami kosmicznymi. Od młodości interesowały go napędy rakietowe. Pod koniec wojny przemierza Niemcy w poszukiwaniu danych technicznych rakiet V-1 i V-2, a także jego twórców, Po wojnie spotyka kobietę swojego życia, Żydówkę pochodzącą z Francji posiadającą małą córeczkę, Wojnę i holokaust przeżyła w Europie. Jej losy wojenne są niejasne i nie wiadomo jaki wpływ miały na jej psychikę. Babka autora była kobietą fascynującą, chociaż z dużymi problemami psychicznymi, które miały wpływ na rodzinę. Autor napisał barwną, naładowaną emocjami historię o życiu i miłości, o spełnionych i niespełnionych marzeniach. Życie tej rodziny nie...

Katarzyna | 2018-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Recenzja przedpremierowa.

Ze współczesnego świata umykają autorytety. Umykają postacie godne podziwu, naśladowania czy choćby pochylenia się nad ich życiem po to, by przekazać je kolejnym pokoleniom, młodym zagubionym poszukiwaczom celu i sensu życia. Umykają osoby, które można by namalować na portrecie "prawdziwego mężczyzny". Prawdziwego w pojęciu klasycznym. Michael Chabon miał to szczęście, że pod koniec życia, jego zdawałoby się zwyczajny Dziadek, podzielił się z autorem opowieściami, rwanymi fragmentami, niechronologicznymi wspomnieniami z dni i nocy, miesięcy i lat, które owe życie uczyniły w oczach pisarza niezwykłym, godnym opisania, zapamiętania, przekazania. Ubarwione niezwykła fantazją, której nie sposób oddzielić od fenomenalnie z nią sklejonych faktów, dają nam obraz czasów trudnych i niezwykłych oraz odpowiedzi, jaką dał na nie człowiek o wyjątkowej osobowości.

Michael Chabon nie jest nowicjuszem w trudnej sztuce snucia opowieści. Bardzo doceniany w Stanach...

Margerytka111 | 2018-06-03
Przeczytana: 2018 rok

Michael Chabon tak snuje fabułę, że często trudno odróżnić rzeczywistość od fikcji.
Wspaniała scena poznania się i zakochania dwojga ludzi - kobiety po przejściach, mężczyzny z przeszłością- na długo pozostanie w mojej pamięci.
Chabon nie idealizuje swoich bliskich. Pozwala wniknąć w ich życie, które nie jest z żurnala, być może dysfunkcyjne, ale jednak każdy jego okruch pozwala delektować się życiem.
Autor w sposób przemyślany pokazuje nam mechanizm choroby psychicznej, która jako "Bezskórny Koń" zakrada się i piętnuje życie rodziny.
Tyle pasji, nieustępliwości, delikatności, próby ochrony parasolem bliskich jest w dziadku Chabona, ze ta Poświata jest w nim, dla niego i z nim.

zaczytanapatka | 2018-05-13
Przeczytana: 13 maja 2018

Zbliżający się do kresu życia, śmiertelnie chory dziadek opowiada swojemu wnukowi historię. Prawdziwą historię życia. Wnukiem tym jest Michael Chabon, amerykański pisarz. Tuż po wydaniu swojej pierwszej powieści udał się do domu matki by odwiedzić umierającego dziadka. Wspomnienia powracają ze zdwojoną siłą i chęć podzielenia się osobistymi przeżyciami staje się coraz większa. Nie wszystko jest prawdą. O historiach tych wnuk nie słyszał nigdy wcześniej. Wspomnienia dziadka sięgają 1957 roku kiedy to rzucił się na swojego pracodawcę z kablem do telefonu i spędził w więzieniu trzynaście miesięcy. Szkolenia wojskowe, współpraca z rządem USA, przydzielenie go do oddziału "Formacji T", fascynacja Wernherem von Braunem, poznanie podczas nocy w Monte Carlo eleganckiej kosmopolitki o dziwnym usposobieniu, która później zostaje jego żoną oraz jej córeczki. Ciekawych historii tutaj nie brakuje a dziadek, niespokojny duch ma o czym opowiadać. Cała epoka zostaje ukazana przez pryzmat życia...

jolasia | 2018-06-13

Bardzo fajna książka do słuchania w słoneczne, wakacyjne, beztroskie dni. Urocza powieść/opowieść/ gawęda, z elementami powieści łotrzykowskiej, napisana z wdziękiem, lekkością i poczuciem humoru. Przygody dziadka, o których opowiada wnukowi na łożu śmierci... Momentami trochę jak dla mnie za chłopczyńskie, szczególnie historie wojenne z rakietami V2 w tle, czy opowieści więzienne, a opowieść o traumie poholocaustowej babki pomieszanej ze schizofrenią ciut zbyt komiksowo narysowana, jednak wszystko razem trzyma się konwencji. Problem w tym, że to co fajne i wartkie w pierwszej połowie powieści robi się przeciągnięte i przynudza w drugiej. Przynajmniej ja dosłuchałam z poczucia obowiązku i nawyku nieporzucania czytanych książek w połowie. No żeby, jak to chce wydawca, była to powieść wybitna? No bądźmy poważni... jeśli się nie przeczyta świat się nie zawali. Ostrzyłam sobie zęby na „Związek Żydowskich Policjantów“, ale teraz dwa razy się zastanowię zanim siegnę po jeszcze jeden...

eR_ | 2018-05-07
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 25 kwietnia 2018

PRZEDPREMIEROWO.

Michael Chabon to niezwykle popularny autor powieści, których nie można zaszufladkować do żadnej kategorii. To autor między innymi „Cudownych chłopców”. Od tej powieści właśnie zacząłem poznawać jego twórczość. A później był”Związek żydowskich policjantów” i pisarz ten pozostawał w sferze moich zainteresowań. Kiedy więc zaistniała możliwość zapoznania się z kolejną jego powieścią, przystąpiłem do lektury.

„Poświata”, jest to książka, w której pisarz zawarł wspomnienia swojego dziadka, który między innymi na łoży śmierci dzielił się swoimi przeżyciami z wnukiem. A człowiek ten miał doprawdy niezwykłe życie. Poczynając od żydowskich przodków, po nazistów, a zwłaszcza pewnego naukowca, którego prace nad pewną rakietą mogłyby zrewolucjonizować świat. To opowieść o wojnie, o śmierci, miłości, o życiu w Ameryce. To także wgląd w historię świata, która przewija się przez całą opowieść.

Autor już na wstępie zaznacza, że nie cała powieść jest prawdą. To często zmyślenia...

Monika | 2018-02-02

Książka jak dla mnie bardzo osobista. Moja sytuacja rodzinna również jest b. skomplikowana, pamiętam, że jak zaczęłam dorastać, zadawałam sobie pytania, dlaczego jest tak jak jest. W książce znajdziemy odpowiedź - kobiety muszą się szybko nauczyć obrony swojej godności i swoich granic (po ostatnich hollywoodzkich skandalach widać, że nie jest to wcale takie proste) - w szczególności te atrakcyjne. Czasem życie popchnie człowieka tak, że nie jest w stanie sobie z tym poradzić - stąd choroby psychiczne, które nieraz rzutują już na całe życie człowieka i jego bliskich. Piękna saga rodzinna, nie tylko smutna, ale i piękna, i zabawna, sarkastycznie zabawna. Wszyscy bohaterowie, z wyjątkiem ojca narratora, bodajże, pomimo swoich wad i ułomności, wzbudzili moją ogromną sympatię.

AniaProszka | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Opowiem krótko, bo inni ujęli chyba wszystkie elementy tej zachwycającej powieści - inna w pozytywnym znaczeniu tego słowa, zmuszająca do myślenia, wciągająca. Myślę, że brawa należą się też za dobre tłumaczenie. Rewelacyjna książka, którą po prostu trzeba mieć na półce

rudarecenzuje | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

W „Poświacie” Chabon opowiedział o swoim dziadku, przelewając na tę opowieść miłość, szacunek i wiedzę o czasach historycznych oraz zamykając w niej dziadkowe relacje i odrobinę własnej wyobraźni.

„Poświata” to zadziwiająca biografia pisana przez wnuka dla dziadka. Specyficzna w formie, intrygująca w stylu, oszałamiająca pod względem treści. Nigdy nie czytałam jeszcze takiej biografii, nie do końca potrafiąc odróżnić prawdę od fałszu, to, co rzeczywiście miało miejsce od tego, co utworzone zostało na mocy autorskiej wyobraźni. Niektóre z opisywanych wydarzeń wydają się szalenie nieprawdopodobne, ale może tylko się wydają? A może życie dziadka Chabona było po prostu o wiele ciekawsze od naszego?

Czytałam i czytałam. A im dłużej to trwało, tym dziwniejsza tak naprawdę wydawała mi się ta lektura. Choć nie mam na myśli niczego złego. Zwyczajnie dziadkowe perypetie wywoływały we mnie ogrom uczuć, które ciężko jednoznacznie określić- od zaciekawienia poprzez oszołomienie. Pokonywałam...