8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse

Zarządzanie było jedną z sił napędowych ubiegłego wieku, jego idea i język wręcz skolonizowały większość instytucji, obszarów ludzkiej działalności i dziedzin życia – nawet tych, które do niedawna uważano za zupełnie niepoddające się takim zabiegom, jak sztuka, nauka czy twórczość. Jedne z nich zarządzanie wspierało, inne niszczyło, ale niewiele jest we współczesnym społeczeństwie sfer, na które nie miało żadnego wpływu.

Jakie znaczenie ma niemal wszechobecne i wszechwładne zarządzanie dzisiaj, w naszych niewesołych czasach, w trwającym obecnie stanie interregnum, który charakteryzuje narastające poczucie braku bezpieczeństwa i nadziei, gdy, paradoksalnie, pozornie wszechmocna siła zarządzania najwyraźniej nie działa? Czy zarządzanie ma do odegrania jakąś rolę – dzisiaj i w przyszłości? Czym może się stać i komu powinno służyć, gdy już minie czas interregnum i gdy zacznie się wyłaniać nowy, miejmy nadzieję bardziej ludzki system?

To kilka spośród kwestii omawianych w nowej, bardzo aktualnej książce Zarządzanie w płynnej nowoczesności będącej zapisem rozmowy Zygmunta Baumana, jednego z największych myślicieli naszych czasów, architektki i wykładowczyni studiów miejskich Ireny Bauman oraz dwojga badaczy zajmujących się organizacją i zarządzaniem, Jerzego Kociatkiewicza i Moniki Kostery.

źródło opisu: https://www.beczmiana.pl/1373,zarzadzanie_w_plynnej_nowoczesnosci.html

źródło okładki: https://www.beczmiana.pl/1373,zarzadzanie_w_plynnej_nowoczesnosci.html

Inga | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 02 maja 2017

„Zarządzanie w płynnej nowoczesności” można śmiało nazwać kanonem, z trzech powodów.

Po pierwsze, praca ta charakteryzuje się wielogłosowością autorów, po drugie wielowątkowością treści, po trzecie, dobrze aby stała się trwałą pozycją w kanonie lektur współczesnych przywódców.

Autorzy (Zygmunt Bauman, jego córka Irena Bauman, Monika Kostera i Jarzy Kociatkiewicz) dyskutują o kondycji zarządzania płynną nowoczesnością, czyli interregnum (sytuacji, w której jeden typ sprawowania władzy już się wyczerpał, a następny jeszcze nie nastąpił).

W interesującym wielogłosie wątków i opinii wszyscy polemiści zgadzają się co do jednego: obecnie kryzys zarządzania dotyka niemal każdego typu organizacji. Co przestało działać i dlaczego? Rozmówcy podają powody związane z :kryzysem ekonomicznym, neoliberalnym podejściem do współżycia społecznego, postawą uncare (mnie to nie dotyczy) w kwestii katastrofy klimatycznej, która dzieje się na naszych oczach.

Jakie jest z wyjście ze stanu płynności?...

Marcin | 2017-08-04
AnnaSikorska | 2017-07-08