Batman: Zjawy z przeszłości

Okładka książki Batman: Zjawy z przeszłości Steve Englehart, Bill Finger, Bob Kane, Dennis O'Neil, Jerry Robinson, Marshall Rogers, Bob Rozakis, Len Wein
Okładka książki Batman: Zjawy z przeszłości
Steve EnglehartBill Finger Wydawnictwo: Eaglemoss Polska Seria: Wielka Kolekcja Komiksów DC komiksy
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
komiksy
Seria:
Wielka Kolekcja Komiksów DC
Tytuł oryginału:
Batman: Strange Apparitions
Wydawnictwo:
Eaglemoss Polska
Data wydania:
2018-01-24
Data 1. wyd. pol.:
2018-01-24
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377186381
Tłumacz:
Tomasz Kłoszewski
Tagi:
batman bruce wayne gotham
Średnia ocen

6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Question Omnibus vol. 2 Denys Cowan, Dennis O'Neil
Ocena 0,0
The Question O... Denys Cowan, Dennis...
Okładka książki Batman: The 1989 Movie Adaptation Dennis O'Neil, Jerry Ordway
Ocena 10,0
Batman: The 19... Dennis O'Neil, Jerr...
Okładka książki The Question Omnibus vol. 1 Denys Cowan, Dennis O'Neil
Ocena 0,0
The Question O... Denys Cowan, Dennis...
Okładka książki Batman Knightfall: Prolog Jim Aparo, Chuck Dixon, Tom Grindberg, Doug Moench, Graham Nolan, Dennis O'Neil, Joe Quesada
Ocena 8,0
Batman Knightf... Jim Aparo, Chuck Di...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Harley Quinn: Preludia i Fantazje Rick Burchett, Rachel Dodson, Terry Dodson, Wayne Faucher, Karl Kesel, Mike Parobeck, Kelly Puckett, Craig Rousseau, Alex Sinclair, Rick Taylor
Ocena 6,2
Harley Quinn: ... Rick Burchett, Rach...
Okładka książki Uniwersum DC – Odrodzenie Gary Frank, Phil Jimenez, Geoff Johns, Ivan Reis, Ethan Van Sciver
Ocena 6,7
Uniwersum DC –... Gary Frank, Phil Ji...
Okładka książki Superman: Brainiac Gary Frank, Sterling Gates, Renato Guedes, Geoff Johns, James Robinson, Pete Woods
Ocena 7,3
Superman: Brai... Gary Frank, Sterlin...
Okładka książki Flashpoint - Punkt krytyczny Geoff Johns, Andy Kubert
Ocena 7,4
Flashpoint - P... Geoff Johns, Andy K...
Okładka książki Wonder Woman: Tom 2 Drew Johnson, Rags Morales, Greg Rucka
Ocena 6,8
Wonder Woman: ... Drew Johnson, Rags ...
Okładka książki Superman: Śmierć Supermana Jon Bogdanove, Tom Grummett, Butch Guice, Dan Jurgens, Jerry Ordway, Louise Simonson, Roger Stern
Ocena 6,5
Superman: Śmie... Jon Bogdanove, Tom ...
Okładka książki Luthor Brian Azzarello, Lee Bermejo
Ocena 7,5
Luthor Brian Azzarello, Le...

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
54 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1272
639

Na półkach: ,

Ten komiks jest przegadany i nie mogłem się wczuć w fabułę.

Ten komiks jest przegadany i nie mogłem się wczuć w fabułę.

Pokaż mimo to

avatar
1934
1372

Na półkach: ,

Dotychczasowe historie z kolekcji osadzone były już po „Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach”. W tomie 38 kolekcji postanowiono sięgnąć po historie o Batmanie z serii „Detective Comics” z lat 1977-1979. Jak się je czyta obecnie?

Tom otwiera starcie Batman z superłotrem Kalkulatorem. Złoczyńca zmęczony ciągłymi porażkami postanawia tym razem zająć się całą Ligą Sprawiedliwości.

Historia to głównie jednak wielka walka. Można docenić pomysłowość Kalkulatora i poszczególnych bohaterów w starciu z nim. Jednakże poza tym nie ma tu wiele więcej treści.

O wiele ciekawsza jest następna historia. Bruce Wayne pod pretekstem leczenia postanawia zbadać ekskluzywną klinikę Graytowers. Tam napotka swojego dawnego wroga.

Batman musi tutaj zmierzyć się ze swoimi traumami, a także walczyć o zachowanie tożsamości. Przeciwnik nie jest potężny fizycznie, ale jest bardzo sprytny i wie jak uderzyć w najczulszy punkt bohatera. Podkreślone jest tu też jego szaleństwo. Przy tym też scenarzysta nie boi się nawiązywać do komiksów ze Złotej Ery, ale jednocześnie udaje mu się uniknąć kiczu. Szkoda tylko, że ostateczne rozwiązanie problemu jest dosyć leniwe.

Następna historia to bardzo typowa zagadka detektywistyczna związana z Pingwinem. Śledztwo jest poprowadzone bardzo logicznie, a zakończenie jest autentycznie zaskakujące.

W „Rykoszecie Deadshota” Batman musi się zmierzyć z tytułowym płatnym zabójcą. Walka jest bardzo dynamiczna i dobrze pomyślana. Warto wspomnieć, że tutaj debiutuje kostium Deadshota, który ten nosi w trochę zmienionej formie nawet obecnie.

Trochę rozczarowuje za to starcie z Jokerem. Jest to opowieść znana z innych wersji i adaptacji, gdzie Książę Zbrodni stara się wprowadzić na rynek ryby ze swoim uśmiechem. Najbardziej efektownie wypadają tu kolejne morderstwa, którym Batman usiłuje zapobiec. Ostatecznie jednak nie jest to nic więcej niż kolejne starcie dwóch przeciwników.

Bardziej podobała mi się za to opowieść o debiucie trzeciego Clayface’a. Przeciwnik jest tu bardzo niepokojący. Z jednej strony może budzić współczucie i stara się unikać niepotrzebnych zabójstw, ale z drugiej strony jest naprawdę niebezpieczny i zrobi wszystko żeby przetrwać. Przywodzi na myśl najlepsze horrory. Moim zdaniem najlepsza opowieść tomu.

Ostatnią historią w tym tomie jest „Bilet do tragedii”. Jest to dynamiczna pogoń za bandytą w pociągu. Nie jest to jednak wyłącznie sama akcja i znalazło się też trochę miejsca na wątki detektywistyczne.

Za rysunki w tych historiach odpowiada Marshall Rogers. Jego kreska jest bardzo dokładna, a także udaje mu się oddać emocje bohaterów. Sceny akcji w jego wykonaniu są bardzo dynamiczne. Podobają mi się też jego projektów kostiumów jak np. Deadshota czy Clayface’a.

Dodatkową historią w tym tomie jest pierwsze starcie Batmana z Hugo Strangem w „Detecitive Comics” #36. Wprawdzie przeciwnik jest tu karykaturalnie przerysowany, ale sama fabuła nie jest specjalnie śmieszna czy kiczowata. Jest to bardzo typowa opowieść sensacyjna.

Historie z tego tomu zaskakująco dobrze się trzymają po latach. Są tu pewne kiczowate elementy jak pierwsza opowieść czy zbyt dojrzały chłopak w stroju Robina, ale ogólnie opowieści są bardzo wciągające i potrafią wywołać emocje. Część z nich doczekało się remake’ów czy adaptacji, chociażby w serialu animowanym „Batman: The Animated Series”. Polecam lekturę osobom, które uważają, że nie da się czytać komiksów z lat 70.

Dotychczasowe historie z kolekcji osadzone były już po „Kryzysie na Nieskończonych Ziemiach”. W tomie 38 kolekcji postanowiono sięgnąć po historie o Batmanie z serii „Detective Comics” z lat 1977-1979. Jak się je czyta obecnie?

Tom otwiera starcie Batman z superłotrem Kalkulatorem. Złoczyńca zmęczony ciągłymi porażkami postanawia tym razem zająć się całą Ligą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
381
269

Na półkach: , , ,

MROCZNY DETEKTYW

Zjawy z przeszłości - zbiór opowiadań z 1977-79 roku autorstwa amerykańskich pisarzy komiksów: Boba Rozakisa (m.in.: "Teen Titans"),Steve Englehart ("Justice League"),Len Wein Śp. 1948-2017 ("Swamp Thing") i Dennis O'Neil ("Batman").

+
Batman drugiej połowy lat siedemdziesiątych, to ten mniej znany Człowiek Nietoperz, wykorzystujący umysł na równi z mięśniami i gadżetami, przeżywający zawody miłosne i poważnie rozważający porzucenie wcielenia nocnego mściciela.
W niektórych miejscach można napotkać naprawdę ciekawą i dobrze poprowadzoną kryminalną intrygę, a czarne charaktery, które się pojawiają (m.in. Joker, Pingwin, Clayface, Rupert "Boss" Thorne i Hugo Strange) tradycyjnie podnoszą poziom fabuły.

-
Nad serią pracowało wielu autorów przez co jest nierówna. Miejscami szwankuje logika i wkrada się naiwniejsza strona treści.

=
Batman "na niebiesko" z lat 70-ych być może nie ma tak dopracowanej fabuły, jak późniejsze opowiadania, ale klimat pozostaje niezapomniany.

A teraz ciekawostka:
Na końcu wydania znajduje się debiut jednego z najstarszych wrogów Batmana, Hugo Strange'a z 1940 roku.

MROCZNY DETEKTYW

Zjawy z przeszłości - zbiór opowiadań z 1977-79 roku autorstwa amerykańskich pisarzy komiksów: Boba Rozakisa (m.in.: "Teen Titans"),Steve Englehart ("Justice League"),Len Wein Śp. 1948-2017 ("Swamp Thing") i Dennis O'Neil ("Batman").

+
Batman drugiej połowy lat siedemdziesiątych, to ten mniej znany Człowiek Nietoperz, wykorzystujący umysł na równi z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
7927
6782

Na półkach: , ,

HUGO STRANGE POWRACA

Na długo zanim Matt Wagner w swojej znakomitej miniserii Batman i ludzie potwory, w Polsce wydanej w tomie Batman: Świt mrocznego Księżyca, zajął się na powrót postacią Hugo Strange’a, powstała ta znakomita opowieść. Owszem, z perspektywy współczesnego, przyzwyczajonego do obecnej komiksowej stylistyki czytelnika może się ona wydawać archaiczna i momentami ciężka w swej naiwności. Jednak jej waga i jakość wciąż robią wielkie wrażenie, choć od premiery minęło 40 lat, a przez ten czas powstało tyle wielkich komiksów z Gackiem. I dlatego właśnie miłośnicy Mrocznego Rycerza koniecznie powinni poznać ten album i przekonać się, dlaczego zyskał on tak kultowy status.

Rupert „Boss” Thorne to jeden z radnych Gotham. Słynący z łapówek i wszelkiej maści nieczystych interesów polityk zdaniem większości rządzi radą miasta, zdaniem niektórych zaś rządzi całym miastem. W jego działaniach przeszkadza mu Batman. Thorne postanawia się go pozbyć, raz na zawsze.

Tymczasem Batman na swojej drodze znów spotyka Hugo Strange’a, wroga, który zginął dawno temu. Jak wrócił zza grobu? I co przyniesie starcie z nim? Gdy Mroczny Rycerz trafia w sam środek coraz bardziej szalonych i niebezpiecznych wydarzeń, rozgrywających się na różnych polach, na jego drodze stają kolejni wrogowie, z którymi będzie musiał sobie poradzić. Joker, Doktor Phosphorus, Kalkulator, Pingwin, Deadshot, Clayface, wszyscy oni chcą tylko jednego – zabić obrońcę miasta…

Całość mojej recenzji na portalu GWD: https://www.gothamwdeszczu.com.pl/blog/wkkdc-zjawy-z-przeszlosci/

HUGO STRANGE POWRACA

Na długo zanim Matt Wagner w swojej znakomitej miniserii Batman i ludzie potwory, w Polsce wydanej w tomie Batman: Świt mrocznego Księżyca, zajął się na powrót postacią Hugo Strange’a, powstała ta znakomita opowieść. Owszem, z perspektywy współczesnego, przyzwyczajonego do obecnej komiksowej stylistyki czytelnika może się ona wydawać archaiczna i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
912
572

Na półkach: , , ,

'Zjawy z przeszłości' to zbiór luźno powiązanych ze sobą historii o Batmanie, które wydawane były pod koniec lat 70. Jest to o tyle istotne, ponieważ historyjki są dosyć naiwne. Ostrożnie dobierane słowa (żeby nikogo nie urazić),pełen euforii ton narracji i prowadzenie czytelnika za rękę. Jednak w niczym to nie przeszkadza.
Ten tom komiksu to po prostu świetna zabawa dla fanów Batmana. Autorzy serwują nam tutaj spotkanie z klasycznymi przeciwnikami Batmana, dostajemy gościnny udział członków ligi sprawiedliwości i Robina, który ratuje życie Bruce'owi Wayne'owi.
Rysunki niosą ze sobą ducha lat 70, ale nadal są rewelacyjne. Pomijając brak spójnej historii i infantylności komiks jest rewelacyjny. Dobrze się to czyta, a fani znajdą dla siebie kilka smaczków, które przywołają uśmiech na twarz.

'Zjawy z przeszłości' to zbiór luźno powiązanych ze sobą historii o Batmanie, które wydawane były pod koniec lat 70. Jest to o tyle istotne, ponieważ historyjki są dosyć naiwne. Ostrożnie dobierane słowa (żeby nikogo nie urazić),pełen euforii ton narracji i prowadzenie czytelnika za rękę. Jednak w niczym to nie przeszkadza.
Ten tom komiksu to po prostu świetna zabawa dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
162
118

Na półkach: , ,

Tom jest zbiorem kilku zeszytów z przeróżnymi krótkimi historiami o Batmanie, które tylko lekko łączą się fabularnie. Zwykle strasznie marudzę, jeśli w danym tomie są historie wyrwane ze środka on-goinga pozbawione kontekstu, ale tutaj nie mam powodów do narzekań. Nawet jeśli mamy coś co jest konsekwencją działań poprzednich zeszytów nie będących w zbiorze, nie przeszkadza to- często jest to wytłumaczone, historie wyraźnie nie na tym się skupiają, a wydarzenia łączące zeszyty są bardziej w formie małej nagrody dla wiernych czytelników, niż czymś co sprawia, że komiks jest niezrozumiały bez kontekstu. Nawet gdy pojawia się tajemnicza postać, której tożsamość mamy poznać w "kolejnych zeszytach" jest ona tylko przez chwilę i nie wpływa na historię.

Komiks ma w zasadzie jeden problem, który może być dla niektórych plusem- zestarzał się. O dziwo nie widać tego z rysunków- czuć w nich mocny klimat retro, ale nie na tyle by były kompletnie przestarzałe. Najbardziej odbija się to w narracji i sposobie pisania dialogów. Ciężko to wyjaśnić, ale ten komiks czyta się inaczej niż te nowsze i momentami może być to męczące jeśli jesteśmy do tego nieprzyzwyczajeni. Do tego dochodzą momentami pewne głupotki i naiwność charakterystyczna dla bardzo starych komiksów. Przykładem tego jest pierwsza historia, z bardzo Silver Age'owym przeciwnikiem, która jest strasznie głupia. Plusem jej jest jednak to, że jest ona bardzo krótka, nie ma wpływu na resztę i służy bardziej jako zabawny dodatek na początek. Nie zniechęcajcie się nią, bo reszta historii ma mroczny klimat Batmana (tzn. na tyle mroczny na ile mógł być w tamtych czasach).

Komiks ten jest bardzo fajnym doznaniem dla osób, które chcą się dowiedzieć jak dawno temu wyglądały komiksy a nie mogą znieść rzeczy z Golden Age i Silver Age. To fajna ciekawostka i dobry komiks, jak na swoje czasy. Komiks nie spodoba się jednak czytelnikowi, któremu nie zależy na historii komiksów, jest przyzwyczajony do współczesnych komiksów i to je lubi przede wszystkim.

Tom jest zbiorem kilku zeszytów z przeróżnymi krótkimi historiami o Batmanie, które tylko lekko łączą się fabularnie. Zwykle strasznie marudzę, jeśli w danym tomie są historie wyrwane ze środka on-goinga pozbawione kontekstu, ale tutaj nie mam powodów do narzekań. Nawet jeśli mamy coś co jest konsekwencją działań poprzednich zeszytów nie będących w zbiorze, nie przeszkadza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1104
72

Na półkach:

Sięgając po "Zjawy z przeszłości" miałem nadzieję na klimatyczne i mroczne historie na wzór znakomitej antologii "Przysięga zza grobu". Tymczasem 38 tom WKKDC otwiera żenująca opowiastka "Bitwa rozumnych maszyn", w której Batman wraz z Ligą Sprawiedliwości musi powstrzymać złoczyńcę o pseudonimie... Kalkulator (sic!). Całe szczęście później jest już lepiej. Pojawia się cała plejada mniej i bardziej znanych łotrów, na czele z Jokerem (świetna interpretacja tej postaci),Batman częściej jest detektywem niż sztampowym mięśniakiem w rajtuzach, nie zabrakło ciekawego wątku z życia prywatnego Bruce'a Wayne'a. Znalazło się też miejsce dla zjawisk nadprzyrodzonych... Ogółem czyta się całkiem nieźle, pod warunkiem że jest się miłośnikiem takich ramotek. Zamieszczone w tym tomie historie pochodzą z końca lat 70., aczkolwiek momentami bije od nich naiwnością charakterystyczną dla komiksów wydawanych co najmniej 10 lat wcześniej. Na pozytywną ocenę zasługują rysunki - elegancka i klasyczna kreska Marshalla Rogersa może budzić skojarzenia ze stylem Johna Byrne'a. "Zjawy..." to zdecydowanie lektura dla koneserów staroci. Młodsi, niewyrobieni czytelnicy mogliby się rozczarować.

Sięgając po "Zjawy z przeszłości" miałem nadzieję na klimatyczne i mroczne historie na wzór znakomitej antologii "Przysięga zza grobu". Tymczasem 38 tom WKKDC otwiera żenująca opowiastka "Bitwa rozumnych maszyn", w której Batman wraz z Ligą Sprawiedliwości musi powstrzymać złoczyńcę o pseudonimie... Kalkulator (sic!). Całe szczęście później jest już lepiej. Pojawia się cała...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    70
  • Chcę przeczytać
    29
  • Posiadam
    29
  • Komiksy
    20
  • WKKDC
    5
  • 2018
    4
  • Komiks
    4
  • Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics
    3
  • 2019
    3
  • Wielka Kolekcja Komiksów DC
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Batman: Zjawy z przeszłości


Podobne książki

Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 6,7
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna Niemczyk
Ocena 7,0
Wasp. Małe światy Al Ewing, Katarzyna...

Przeczytaj także