Batman: Strange Apparitions
batman, bruce wayne, gotham
komiksy
MuMin84

Joker, Doktor Phosphourus, Hugo Strange, Rupert Thorne, Pingwin, Deadhost, Clayface - oto najgroźniejsi przeciwnicy Batmana. Każdy z nich o mało nie stał się przyczyną zguby Mrocznego Rycerze, ale tylko jeden zdołał przechytrzyć śmierć. Czy Batman będzie w stanie obronić się przed wrogiem zza grobu, czy też ulegnie złowieszczym siłom zjaw z przeszłości?

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: Własne

The_5nake | 2018-05-28
Przeczytana: 28 maja 2018

'Zjawy z przeszłości' to zbiór luźno powiązanych ze sobą historii o Batmanie, które wydawane były pod koniec lat 70. Jest to o tyle istotne, ponieważ historyjki są dosyć naiwne. Ostrożnie dobierane słowa (żeby nikogo nie urazić), pełen euforii ton narracji i prowadzenie czytelnika za rękę. Jednak w niczym to nie przeszkadza.
Ten tom komiksu to po prostu świetna zabawa dla fanów Batmana. Autorzy serwują nam tutaj spotkanie z klasycznymi przeciwnikami Batmana, dostajemy gościnny udział członków ligi sprawiedliwości i Robina, który ratuje życie Bruce'owi Wayne'owi.
Rysunki niosą ze sobą ducha lat 70, ale nadal są rewelacyjne. Pomijając brak spójnej historii i infantylności komiks jest rewelacyjny. Dobrze się to czyta, a fani znajdą dla siebie kilka smaczków, które przywołają uśmiech na twarz.

Piotr | 2018-02-23
Na półkach: Przeczytane, Komiksy, WKKDC

Tom jest zbiorem kilku zeszytów z przeróżnymi krótkimi historiami o Batmanie, które tylko lekko łączą się fabularnie. Zwykle strasznie marudzę, jeśli w danym tomie są historie wyrwane ze środka on-goinga pozbawione kontekstu, ale tutaj nie mam powodów do narzekań. Nawet jeśli mamy coś co jest konsekwencją działań poprzednich zeszytów nie będących w zbiorze, nie przeszkadza to- często jest to wytłumaczone, historie wyraźnie nie na tym się skupiają, a wydarzenia łączące zeszyty są bardziej w formie małej nagrody dla wiernych czytelników, niż czymś co sprawia, że komiks jest niezrozumiały bez kontekstu. Nawet gdy pojawia się tajemnicza postać, której tożsamość mamy poznać w "kolejnych zeszytach" jest ona tylko przez chwilę i nie wpływa na historię.

Komiks ma w zasadzie jeden problem, który może być dla niektórych plusem- zestarzał się. O dziwo nie widać tego z rysunków- czuć w nich mocny klimat retro, ale nie na tyle by były kompletnie przestarzałe. Najbardziej odbija się to w...

LupusArctos | 2018-01-27
Przeczytana: 2018 rok

Sięgając po "Zjawy z przeszłości" miałem nadzieję na klimatyczne i mroczne historie na wzór znakomitej antologii "Przysięga zza grobu". Tymczasem 38 tom WKKDC otwiera żenująca opowiastka "Bitwa rozumnych maszyn", w której Batman wraz z Ligą Sprawiedliwości musi powstrzymać złoczyńcę o pseudonimie... Kalkulator (sic!). Całe szczęście później jest już lepiej. Pojawia się cała plejada mniej i bardziej znanych łotrów, na czele z Jokerem (świetna interpretacja tej postaci), Batman częściej jest detektywem niż sztampowym mięśniakiem w rajtuzach, nie zabrakło ciekawego wątku z życia prywatnego Bruce'a Wayne'a. Znalazło się też miejsce dla zjawisk nadprzyrodzonych... Ogółem czyta się całkiem nieźle, pod warunkiem że jest się miłośnikiem takich ramotek. Zamieszczone w tym tomie historie pochodzą z końca lat 70., aczkolwiek momentami bije od nich naiwnością charakterystyczną dla komiksów wydawanych co najmniej 10 lat wcześniej. Na pozytywną ocenę zasługują rysunki - elegancka i klasyczna...

magick32 Domagalski | 2018-06-11
Przeczytana: 12 kwietnia 2018