Ciemne siły

Wydawnictwo: Videograf SA
horror
giovanna

Powieść grozy o losach uczestników polskiej ekspedycji archeologicznej w Rosji. Grupa archeologów podczas prac badawczych niespodziewanie odkrywa starą trumnę, której zawartość wywraca do góry nogami ich dotychczasowe poglądy na historię i racjonalny ogląd świata. Niesamowite odkrycie oraz niejasne intencje niektórych osób z zespołu, a także niezakończone sprawy jeszcze sprzed wyjazdu na wykopaliska generują szereg zaskakujących wydarzeń i problemów, jakim bohaterowie muszą stawić czoło. Oprócz nieprzychylnej postawy lokalnej społeczności archeolodzy muszą uporać się również z tłumionymi na co dzień wyrzutami sumienia, które niespodziewanie dochodzą do głosu właśnie podczas wyprawy.

źródło opisu: http://www.videograf.pl/zapowiedzi.php

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Piotr | 2017-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Lubię debiuty, gdyż wtedy czuję się, jakbym miał otrzymać jajko - niespodziankę, nie wiedząc, jaka zabawka znajduje się w środku. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Ślaskim stworzył powieść grozy. Tak bynajmniej jest w zapowiedziach.

Zacznę od okładki. Przyciąga wzrok, ale niezbyt. Oczywiście można znaleźć analogię do jednej ze scen, ale jest to scena mało znacząca. Ale przecież nie ocenia się książki po okładce.

Fabuła. Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się takiego horroru, na takim poziomie. A ten jest wysoki. Nie będę się rozpisywał i dublował opisywania akcji itd.

Piekiełko sięgnął po niezwykle ciekawy pomysł i potrafi go "sprzedać". Archeologia, wykopaliska, Rasputin, Rosja, odludzie, tajemnice zniknięcia. Na podstawie tych słów można stworzyć horror, który wymyka się utartym schematom. Autor nie skupia się tylko na codziennych wydarzeniach, pozwala zrozumieć co wydarzyło się w przeszłości, również warstwa obyczajowa jest bez zarzutu.

"Ciemne siły...

Tomek | 2017-11-16

Powiem szczerze;:mam trochę mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Akcja i sam pomysł bardzo ciekawy, mam takie wrażenie że autor chciał ją napisać prostym i przystępnym językiem lecz niepotrzebnie szczególnie w pierwszej połowie książki nagminnie wplatał w zdania wiele trudnych i nie do końca pasujących do sytuacji wyrazów. Dało się odczuć że to debiutant i trochę na siłę stara się upiększyć opowieść. Dotrwałem jednak do posłowia w którym pisarz dziękuje takim jak ja więc jest ok: )
Poczekam na kolejną książkę Pana Jacka..

Edyta Zawiła | 2017-12-09
Przeczytana: 07 grudnia 2017

"...Jesteśmy Nowymi Chrystusami, odrodzonymi ponownie, z jeszcze doskonalszą nauką niż ta, o której możecie wyczytać w książkach.
Zapewne słyszeliście o wielu wyznaniach dzisiejszej Rosji, o mniej znanych wissarionowcach, żyjących w zonie na południu Kraju Krasnojarskiego, o sekcie Muna(...) Jednak to my, Nowi Chłyści, posiadamy bogatą tradycję, którą potrafimy stopić z czymś niebywałym.
Zgłębiając naukę chłystowską, okazało się , że dzięki niej można udoskonalić bioenergoterapię i za jej pośrednictwem czynić cuda..."

“(…) nie był to zwyczajny sarkofag. Wieko trumny zabite zostało grubymi gwoźdźmi i zamknięte zardzewiałymi klamrami. Wyglądało na to, że ktoś dołożył wszelkich starań, aby osoba leżąca w trumnie nigdy się nie wydostała. Nawet po śmierci…”

Debiut Jacka Piekiełko okazał się niezłą mieszanka kilku gatunków; grozy / horroru / akcji / sensacji.
Fabuła dwutorowa dotyczy dwóch płaszczyzn czasowych współczesnej Rosji i okresu przed wyjazdem z Polski...

McRap1972 | 2017-12-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2017
Przeczytana: 27 grudnia 2017

Dość ciekawa i wciągająca powieść grozy. Początek niezbyt dobry ale później fabuła robiła się stopniowo coraz ciekawsza. Widać tu liczne błędy debiutanta. Bardzo mnie rozbawiła ekspedycja archeologiczna składając się z 4 osób. Panie autorze, na przyszłość sugeruję przygotować się merytorycznie przed pisaniem powieści. Mimo wszystko książka jest udana i mimo wielu potknięć, czytałem z zainteresowaniem.

Polecam :)

marindek | 2017-12-18
Na półkach: Przeczytane, Horror

Całkiem udany debiut na polskiej scenie literatury grozy. Zgrabnie napisany horror, w którym może nie ma za wiele czystej akcji i hektolitrów krwi, ale jest to, co najważniejsze w tego typu książkach: napięcie i tajemnica, która jest rozwijana na kolejnych stronach powieści. "Ciemne siły" opowiadają o losach polskiej ekspedycji archeologicznej w Rosji, która znajduje coś, czego kompletnie nie spodziewała się odkryć, co w konsekwencji prowadzi do tragicznych skutków. Nie chcę za wiele spojlerować, ale jeżeli ktoś chce się przekonać do twórczości polskich pisarzy, niech sięgnie po tę książkę. Trafiłem na nią w bibliotece, a zachęciło mnie dodatkowo to, ze Pani bibliotekarka powiedziała o niej: "O, to ta książka którą mój mąż przerwał w trakcie czytania. Tak się bał...". To mnie jeszcze bardziej zachęciło :D

Amarisa | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł. Wierzcie mi – naprawdę warto! Jest mroczny, klimatyczny, naprawdę dobry! Mnie debiutanckie dzieło Jacka Piekiełko przekonało do tego stopnia, iż postanowiłam objąć je patronatem medialnym. Dlatego też na tylnej okładce znajdziecie logo mojego bloga (obok takich popularnych serwisów i portali jak Kostnica, Okiem na horror czy Bestariusz), z czego jestem naprawdę dumna <3 Trzeba promować dobrze rokujących pisarzy, zwłaszcza tych rodzimych, a Jacek Piekiełko bez dwóch zdań do nich należy!

Cała recenzja dostępna na moim blogu:

Maja | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Polska grupa archeologiczna wyrusza do Rosji. Podczas prac badawczych archeologowie niespodziewanie trafiają na starą trumnę. Jej zawartość wywraca ich dotychczasowe życie do góry nogami i na zawsze zmienia ich światopogląd. Lokalna społeczność nie jest zbyt przychylna ekipie. Mało tego, niejasne intencje niektórych osób z zespołu, a także niezakończone sprawy jeszcze sprzed wyjazdu na wykopaliska generują szereg zaskakujących wydarzeń i problemów, jakim bohaterowie muszą stawić czoło. Dokąd zaprowadzą ich wykopaliska?

Dość długo unikałam jak ognia polskich powieści grozy. Wiecie jak to jest. Autor za wszelką cenę stara się nas wystraszyć i średnio mu to wychodzi. Po debiutancką powieść Jacka Piekiełka sięgnęłam z pewną dozą niepewności. Nie wiedziałam, co mi zaprezentuje, ale postanowiłam zaryzykować. Tym bardziej, że autor jest tylko o rok ode mnie starszy i studiował na tej samej uczelni co ja, więc jest duże prawdopodobieństwo, że kiedyś minęliśmy się na korytarzu. Nie...

Michał Laskowski | 2018-08-21

Ta wyprawa miała odmienić ich zawodowe życie. Miała przynieść rozgłos i ogólne zainteresowanie. Zdecydowanie, to się udało ;)
Grupa polskich archeologów wyrusza na poszukiwania do rosyjskich lasów i ... i na tym kończy się ich dobra passa. Zamiast skarbów, wykopują trumnę. Okoliczni mieszkańcy nie ukrywają swojej wrogości. I to poczucie, że ktoś ciągle ich obserwuje. Że wie.
Nie nudziłem się, historię odkrywamy stopniowo, coraz szerzej pojmując ogólną wizję.
Jest ok !

eva43 | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Wielka pomyłka! Jak dla mnie nie do przyjęcia styl i temat. Powieść grozy ?! Nie polecam.

Tomek1132 | 2018-07-01

Dobry początek, potem niestety coraz słabiej. Mimo wszystko dam jeszcze szansę autorowi i kupię kolejną książkę. Dobre czytadło bez szału.