śląsk, śląski, obóz zgoda, godka
historyczna
Justyna Wydra

źródło okładki: Oficyna Śląska

Justyna Wydra | 2017-03-13
Przeczytana: 11 marca 2017

Przez pół życia zgłębiać temat dwudziestowiecznych totalitaryzmów i dopiero niedawno zainteresować się ich wpływem na ludzi najbliższych – własną rodzinę, dziadków znajomych, sąsiadów z miasta, okolicy, regionu… Cóż, ostatni rok upływa mi na przyglądaniu się Ślązakom – ich mentalności, kulturze, specyfice języka, powiązaniom śląsko-polskim i śląsko-niemieckim (nieśmiało: śląsko-czeskim) oraz niezwykłej historii.

Górnoślązak to nie jest Polak. Górnoślązak to nie jest Niemiec. Górnoślązak to jest Ślązak. I jako taki obrywa równo z każdej strony, tym bardziej, że ma nieszczęście żyć w regionie bogatym w złoża naturalne. Uprzemysłowionym terenie, stanowiącym obiekt pożądania… Sam Ślązak także jest pożądany, choć niekochany. Jako pracownik, jako żołnierz, jako siła witalna. Żywotna, gotowa do wykorzystania tkanka narodu. Tylko którego narodu?

Podpisać, czy nie podpisywać nazistowskiej Volkslisty?

Jak sie niy wpiszesz, Twoja...

iwonaiwona | 2018-11-02
Przeczytana: 16 października 2018

Szkoda, że książka ta została wydana w tak małym nakładzie i jest praktycznie nie do kupienia. Powinna to być lektura obowiązkowa w szkołach na Śląsku.

Jestem Ślązaczką i mieszkam w Świętochłowicach. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że dowiedziałam się o tym strasznym miejscu dopiero w czasie, gdy powstawały pierwsze tablice pamiątkowe na bramie obozu. Dookoła tej bramy powstały ogródki działkowe, gdzie niczego świadomi ludzie odpoczywają i bawią się na grobach, na miejscu kaźni wielu niewinnych ludzi. Bo czy winą jest urodzić się Ślązakiem - nie Polakiem i nie Niemcem?

Agulka7 | 2017-10-17
Przeczytana: 01 października 2017

Bardzo fajna, godna polecenia. Pokazuje trochę inne, mniej znane oblicze świata po wojnie. Ciekawa i bardzo poruszająca !!!!

morświn | 2017-06-20
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Życie w najmocniejszych odsłonach.

ani | 2018-02-06
oceuce | 2018-03-22
mariola | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Angelus 2018 – lista zakwalifikowanych książek

Ogłoszono listę 51 książek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu. Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS – najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski – stanowi bezpośrednie nawiązanie do wielowiekowych tradycji Wrocławia jako miasta spotkań i dialogu.