Opowiadania o zwierzętach

7 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Er redete mit dem Vieh, den Vögeln und den Fishen
flora i fauna
Johel

"Opowiadania o zwierzętach" to niezwykle ciekawe i zarazem urocze opowiadania napisane ze sporą dozą humoru i autoironii, przez którą przeziera wielka miłość do świata żywej przyrody, są w gruncie rzeczy owocem wieloletnich mozolnych i arcycierpliwych badań uczonego nad zachowaniem się zwierząt. Swoje doświadczenia Konrad Lorenz przeprowadzał przede wszystkim we własnym domu i w Seewiesen (Górna Bawaria), gdzie na łąkach nad jeziorem wzniesiono kilka budynków dla celów naukowych i hodowlanych. Ten wielki uczony jest bowiem zdania, że jedynie traktowane z miłością i zrozumieniem zwierzęta zdradzają badaczowi tajniki swojej natury.

źródło opisu: Wydawnictw Literackie, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Maciej | 2017-11-25
Przeczytana: 03 lipca 2016

Lorenz to niesamowity wariat - oczywiście w pozytywnym słowa znaczeniu. Zamieszkał ze wszystkimi zwierzętami, by poznać i opisać ich zwyczaje. Przygarnął niemalże do swojego pokoju te wszystkie psy, koty, gęsi, świnie i resztę inwentarza, i nie raz obudził się nie obok żony, ale u boku któregoś z kudłatych bądź opierzonych przyjaciół. Bo tak właśnie traktował zwierzęta - jak przyjaciół. Zrobił wszystko, by każdemu z nich było dobrze, ciepło, by żadnemu nie działa się krzywda. Dzięki temu mógł poznać prawdziwą naturę zwierząt. Postawa godna podziwu, wspaniały człowiek! Świetnie, że swoje perypetie związane ze zwierzętami opisał i nam pozostawił.

książek: 1972
Magda | 2017-11-06