Marcin Sendecki, poezja
poezja
monweg

W nowym tomie Marcin Sendecki nieustannie odsyła czytelnika do przeszłości, do konkretnych osób i miejsc, konstruuje wiersze-historie, wiersze-anegdoty. Z drugiej strony poeta wciąż problematyzuje zasadność i możliwość autobiograficznej opowieści, w jaką układają się kolejne epizody tego dziwnego poematu.

źródło opisu: http://www.biuroliterackie.pl/ksiazki/w/

źródło okładki: http://www.biuroliterackie.pl/ksiazki/w/

tivrusky | 2018-04-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 kwietnia 2018

Po tomik „W” Marcina Sendeckiego sięgam tak, jak chciałbym sięgać po każdą poezję: zaskoczony, znienacka zaciekawiony i wciągnięty.

W dziale „poezja” który jakimś cudem odrodził się w miejscowej księgarni (nie wiem, czy to sama księgarnia, czy też partyzanckie działania zaczepne poetów pochowanych po lasach) wynajduję kilka losowych książek, otwieram na chybił trafił i czytam. „W” chwyciło mnie kilkoma niezwykle błyskotliwymi tekstami, z pogranicza słownego kalamburu i mniej lub bardziej wnikliwej obserwacji świata. Kupiłem, przeczytałem cały.

Całościowa lektura niestety nie wyszła tomikowi pana Sendeckiego na dobre, w porównaniu z pierwszym wrażeniem, jestem mocno rozczarowany. Dzieje się tak głównie dlatego, że tomik jest relacją z życia poety, z wydarzeń, w których nie brałem udziału, których nie znam. Autor rozlicza się tu trochę z przeszłością, mnie nic te rozliczenia nie mówią.

Poza tym jest to poezja, która ucieka od obrazów i narracji. Jak inny Marcin, Świetlicki, pisze...

Bosy_Antek | 2018-04-10

Ja się z miejsca przyznam - nie lubię poezji Marcina Sendeckiego. O ile pierwszy, legendarny już tom ("Z wysokości"), był dla mnie prawdziwym odkryciem nowego idiomu - zimnej, chropowatej, zdystansowanej i (a jednak) zbudowanej na kontemplacji świata liryki, to kolejne tomy Sendeckiego ilustrowały coraz wyraźniej to, co mnie we współczesnej polskiej poezji drażni. Autor odwrócił się tyłem do czytelnika, wysyłał coraz bardziej zakodowane sygnały, hermetyczność tej poezji mnie odrzucała i sprawiała tyle samo przyjemności, co rozczytywanie kodów QR. Chcąc nie chcąc Sendecki i jemu podobni stali się dla mnie symbolami całego zła, jakie rozrosło się w literaturze, symbolami awangardowej ściemy, której nijak obiektywnie obronić się nie da, ba!, nawet nie da się przyzwoicie spozycjonować, gdyż nie ma czytelnych i wspólnych kryteriów jakiejkolwiek oceny.

(Stąd też poezją takiej Bargielskiej całe stado profesorów mogłoby się zachwycać, ale mnie nie ruszają te jej "przeszywające"...

monweg | 2017-03-12

Z poezją Marcina Sendeckiego spotkałam się przy okazji jego poprzedniego tomu poetyckiego Lamety; lektura okazała się zarówno intrygująca, jak i frapująca. Lamety okazały się zbiorem wierszy trudnych w odbiorze, silnie intertekstualnych. Stąd też z ciekawością i skrywaną obawą sięgnęłam po W, najnowszy tom w dorobku gdańskiego poety. Chociaż, czy Sendeckiego możemy uznać za gdańskiego twórcę? Choć urodzony w Gdańsku, Sendecki dorastał w Tomaszowie, a większą i tę najbardziej twórczą część życia spędził w Warszawie i to Warszawa (W) stanowi swoiste spoiwo tomiku.

Kompozycja całego tomu jest niezwykle przemyślana. Dedykacja wskazuje na osobisty charakter zbioru, a autobiograficzny rys uwidacznia się choćby w liczbie wierszy (49), która odpowiada wiekowi autora w chwili powstawania W. Motto, pochodzące ze Smutku tropików Claude’a Lévi-Straussa, co chyba oczywiste, nie pojawia się przypadkowo, ale stanowi niejako klucz do całego tomu. Przez pryzmat tej myśli możemy patrzeć na W jako...

Leonarda | 2018-05-26
tyberiusz | 2018-04-24