Badania laboratoryjne i obrazowe dla pielęgniarek

Tłumaczenie: Wojciech Rowiński
Wydawnictwo: Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich
Nurse's Manual of Laboratory and Diagnostic Tests
9788320030846
zdrowie, medycyna

W podręczniku zawarto informacje niezbędne do prawidłowej opieki pielęgniarskiej nad pacjentem, u którego wykonywane są badania laboratoryjne oraz testy diagnostyczne, powszechnie stosowane w codziennej praktyce klinicznej. Książkę podzielono na dwie części. W części pierwszej przedstawiono najważniejsze testy i badania laboratoryjne, m.in. hematologiczne, dotyczące układu immunologicznego, analiz biochemicznych krwi, moczu i płynu mózgowo-rdzeniowego. W części drugiej omówiono powszechnie wykonywane procedury diagnostyczne, np. badania endoskopowe, radiologiczne, ultrasonograficzne, z wykorzystaniem izotopów, tomografii komputerowej oraz testów skórnych. Pięć dodatkowych rozdziałów zawiera natomiast informacje o zasadach prawidłowego uzyskiwania różnego typu próbek krwi i moczu, a także izolacji chorych w szpitalu i planowania postępowania pielęgniarskiego w stosunku do pacjentów, u których będą wykonywane badania diagnostyczne. Atutami podręcznika są: przejrzysty i zrozumiały układ materiału, połączenie teorii z praktycznym zastosowaniem każdego z badań, liczne tabele i rysunki uzupełniające tekst oraz szczegółowy skorowidz, który umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnych informacji. Publikacja jest przeznaczona dla studentów studiów pielęgniarskich wszystkich typów. Szeroki zakres omawianych problemów sprawia, że będzie ona również bardzo przydatna w kształceniu podyplomowym na różnego rodzaju kursach specjalistycznych.

źródło opisu: PZWL

źródło okładki: PZWL