Droga Krzyżowa Jezusa. Historia prawdziwa

Edycja Świętego Pawła
2017-01-01
2017-01-01
męka Jezusa Chrystusa

wciągająca, przenosi w tamten czas rzeczowo tłumacząc przy tym pewne zjawiska i ich następstwa

O męce Jezusa można pisać zbyt naturalistycznie lub zbyt patetycznie. Ks. Andrzej Zwoliński zwracając uwagę na "smaczki" treści biblijnych przenosi nas w swojej książce do scenerii wydarzeń pasyjnych osadzając je w realiach ówczesnej kultury. Autor powołuje się m.in. na starożytne pisma (Plutarch, Plaut, manuskrypt Szem Tow i in.). Oczywiście ks. Zwoliński nie poprzestaje na faktach z przeszłości, ale przedstawiając bohaterów Pasji ukazuje ich postawy we współczesnym świecie, w mechanizmach psychologiczno-socjologicznych czy zachowaniach społecznych.
Z lektury książki dowiemy się np. że droga krzyżowa Jezusa przebiegała inną trasa niż ta, która obecnie jest wyznaczona w Jerozolimie (szkoda, że nie ma chociaż prostej mapy z zaznaczonymi obiema trasami). Poznamy teorię dwóch Golgot oraz dowiemy się ile ważyło patibulum, czyli pozioma belka krzyża. Ciekawa jest również kwestia dotycząca prawdopodobieństwa ukrzyżowania członków Sanhedrynu, gdyby Piłat uniewinnił Jezusa.
Wartościowa lektura i klucz do zrozumienia realiów epoki Jezusa, nie tylko dla wierzących.

• Zainteresowany

Dodaj cytat z książki Droga Krzyżowa Jezusa. Historia prawdziwa