Indonezja. Po drugiej stronie raju

Wydawnictwo: Bezdroża
Indonezja, podróże, egzotyka
elfijka

Palmy kokosowe pochylające się nad zalanymi słońcem piaszczystymi plażami, wokół intensywnie turkusowa woda i kolorowe łódki uśmiechniętych rybaków. Indonezja – tropikalny raj, idealna sceneria egzotycznych wakacji na końcu świata. Ale czy ten raj pozostanie bez skazy, jeśli poznamy go lepiej? Anna Jaklewicz zabiera nas w głąb świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywa jego...

Anna Jaklewicz zabiera nas w głąb świata położonego z dala od turystycznych kurortów, odkrywa jego mniej znane oblicze – zaskakujące, czasem nawet mroczne. Pokazuje obraz Indonezji bez retuszu.

Czy istnieje piąta płeć? Jak indonezyjskie duchy pomagają swatać? Do czego służą cukierki z cyjanku potasu? Kto pokłada bomby w oceanie? Jak wiele krwi przelano za goździki i gałkę muszkatołową? Czy można mieszkać trzy lata ze zmarłym? Dlaczego bawół jest droższy od samochodu? Ile talerzy warta jest śmierć dziecka?

By się tego dowiedzieć, autorka bierze udział w szamańskich rytuałach, ceremoniach pogrzebowych, mieszka z morskimi cyganami w domach na palach i z ludźmi lasu w głębi dżungli. Próbuje zrozumieć i opisać ich świat, unikając jednoznacznych ocen. Jej książka to mistrzowskie połączenie autorefleksyjnej prozy podróżniczej, pasjonującego szkicu antropologicznego i frapującego reportażu.
W książce:

PIĄTA PŁEĆ - Opowieść o androgenicznych szamanach, odsłaniająca konflikt między świętością a naturą ludzką
MORSCY CYGANIE - Legendarni ludzie-ryby i rybacy uwikłani w międzynarodowy proceder nielegalnego połowu ryb przy pomocy cyjanku potasu i bomb własnej produkcji
WYSPY KORZENNE - Historia krwawych podbojów kolonialnych i konfliktów etnicznych, rozgrywająca się w cieniu drzew muszkatołowych i wonnych goździkowców
ŚMIERĆ W TANA TORAJA - Świat, w którym pogrzeby są ważniejsze niż wesela, zmarli traktowani jak żywi, a ceną za pozaziemski raj jest śmierć setek bawołów
LUDZIE LASU - Spotkanie z rdzennymi mieszkańcami lasów tropikalnych, których dziewiczy świat ulega szybkim zmianom pod wpływem kontaktów z cywilizacją

źródło opisu: http://bezdroza.pl/ksiazki/indonezja-po-drugiej-st...(?)

źródło okładki: http://bezdroza.pl/ksiazki/indonezja-po-drugiej-st...»

iwonagwozdz | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

Świetna książka. Polecam wszystkim, którzy lubią literaturę podróżniczą i nie tylko. Bardzo ciekawie napisana książka składająca się tak naprawdę z 5 osobnych historii. Każdą z nich niezwykle wciągająca nawet jeśli z czymś się wcześniej spotkałam ( z drugą historią morskich cyganów spotkałam się już wcześniej ) . Do tego piękne zdjęcia. Naprawdę warto przeczytać.

Dociekliwy_Kotek | 2018-05-02
Przeczytana: kwiecień 2018

I co tu powiedzieć, skoro w ekstremalnych przypadkach świeżo upieczony wycieczkowicz, nabywca rajskiego all inclusive na niebiańskiej wyspie Bali jest zaskoczony, że Bali to nie samoistny twór zawieszony w przestrzeniach cieplutkiej lazurowej wody, tylko część Indonezji? Taka sama część, jak Jawa i Borneo?
Albo co tu powiedzieć, jeśli na dźwięki nazw "Jawa", "Bornego", "Bali" a choćby i "Celebes" coś tam dzwoni (egzotyka, ciepło, plaże, może przyprawy i ostre jedzenie), ale już skojarzenia z samą Indonezją naprawdę trudno podać? Co tu napisać, skoro samo wyrażenie "przeciętny Indonezyjczyk" brzmi jakoś nienaturalnie, jeśli wziąć pod uwagę zabójczą kulturową, językową, wyznaniową i etniczną mozaikę rozrzuconą na mniej więcej 17 tysiącach wysp?

Albo jak z tej mozaiki wybrać choćby pięć - już nawet bez kolonizatorskiego wartościowania na najciekawsze albo najbardziej egzotyczne - i uniknąć przy tym wmawiania czytelnikowi, że ten wycinek jest reprezentacyjny dla całości?

Nie wiem,...

Pawel | 2017-12-30
Przeczytana: 2017 rok

Po wizycie w Indonezji zacząłem czytać różne książki o takiej tematyce. Ta okazała się jedną z ciekawszych!

Katarzyna | 2017-08-16
Przeczytana: 2017 rok

Świetnie napisany reportaż pani Ani po odbyciu wyprawy do Indonezji. Przejrzysty, przyjemny i co najważniejsze - bardzo rzeczywisty obraz wyspy, bez koloryzacji i podsycania. Do tego lekki, prosty język, więc czyta się szybko i przyjemnie. Miło spędzony czas z lekturą.

Tinkerbelle | 2017-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2017

Podchodziłam do tej pozycji z obawą. Co też autorka może nam powiedzieć po tak krótkim pobycie. Mile się zaskoczyłam. Książka w zasadzie składa się tylko z kilku rozdziałów, za to bardzo ciekawych. Nie odczuwam w tej książce ściemy i próby kreowania się na eksperta. Jestem na tak.

dobrerecenzje | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Książka Anny Jaklewicz „Indonezja. Po drugiej stronie raju” jest zajmującą opowieścią o życiu w tym chyba mało znanym rejonie świata. Jest to zbiór reportaży opisujących różne aspekty życia w Indonezji. Autorka wprowadza nas w świat szamanów i uzdrowicieli, pokazuje jak mieszkańcy wysp zarabiają (konstruując na przykład bomby przy pomocy których łowią ryby, często narażając przy tym własne życie) uświadamia czytelnikowi, że kraj ten kojarzony głównie z wakacjami i słońcem ma swoje problemy, jak chociażby ochronę środowiska. Opis dna morskiego, a raczej tego co można w nim znaleźć w czasie odpływu jest jaskrawym dowodem, na to że raj ma też swoją ciemną stronę. Całość barwnej opowieści dopełniają piękne zdjęcia ilustrujące i dokumentujące tekst autorki. Możemy więc zobaczyć kolorowe stroje żałobników uczestniczących w pochówku zmarłych (podobno zmarły w Indonezji czeka na swój pogrzeb trzy lata, a cała uroczystość trwa ponad tydzień) ale także piękną młoda parę w czasie wesela....

Northman | 2017-04-15
Przeczytana: 12 kwietnia 2017

Piękno i mrok w jednym z najbardziej malowniczych zakątków świata.

Właśnie tego rodzaju książki o tematyce podróżniczej cenię sobie najbardziej... To nie jest przewodnik turystyczny pełen miejsc do polecenia, peanów na cześć piękna przyrody, kurortów, całkowicie pomijający ludzi i świat, do którego na kilka lub kilkanaście dni wkroczy przyszły turysta... Ta książka pokazuje, jak żyją ludzie, jak i gdzie można ujrzeć mroczne strony pięknych miejsc oraz próbuje uchwycić istotę rzeczy, istotę mentalności, by jak najwierniej oddać rzeczywistość pewnego zakątka świata... Takie książki naprawdę warto czytać.

"Indonezja. Po drugiej stronie raju" to tak naprawdę bardzo rozbudowany, wydany w formie książki refleksyjny reportaż pełen faktów i wartościowych opisów... miejsc, ludzi, zwyczajów... zagrożeń... ciemnej strony raju... Według mnie tak właśnie powinien brzmieć tytuł tej książki: "Indonezja - po mrocznej stronie raju". Mroku tu bowiem wiele... Od dramatycznej nieraz codzienności...

Qulturasłowa | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Inna perspektywa
Na Indonezję można patrzeć przez pryzmat kolorowych folderów biur podróży i przepięknych zdjęć lazurowej wody, piaszczystych plaży i palm. Takie wyjazdy dla wymagających podróżników mają swoją cenę, ale w zamian turyści otrzymują możliwość pobytu niemalże w raju. Organizatorzy kuszą wspaniałymi wschodami słońca nad wulkanem Kelimutu, jednymi z najpiękniejszych raf koralowych świata, endemicznymi gatunkami zwierząt, wizytami na plantacjach przypraw czy degustacjami najdroższej kawy świata – Kopi Luwak. Ta przesłodzona wizja Indonezji niewiele ma jednak wspólnego z prawdziwym życiem i prawdziwym obliczem tego wyspiarskiego państwa.
O tym, jak wygląda mieszkanie w tym „rajskim” zakątku świata, frapująco pisze podróżniczka Anna Jaklewicz w swojej książce – reportażu „Po drugiej stronie raju”. Dzięki opublikowanej nakładem wydawnictwa Bezdroża relacji z prawie dwuletniej wędrówki autorki, mamy okazję poznać Indonezję dogłębnie, również od strony jej niechlubnej...

Szkolny_Klub_ | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

Książka „Indonezja. Po drugiej stronie raju” jest opisem wrażeń po podróży do Indonezji. Człowiek po tej lekturze może dojść do wniosku, że Indonezja to wyjątkowy kraj, który warto odwiedzić. Powieść składa się z opisów zdarzeń, osób, rytuałów, z jakimi zetknęła się główna bohaterka.

Dzięki tej książce można poznać Indonezję trochę z innej strony. Nasza podróżniczka poznaje to miejsce, nie od strony kurortów, ale z perspektywy zwykłego prostego człowieka, który żyje tam na co dzień. W Indonezji większość mieszkańców wyznaje Allacha, ale tuż obok muzułmanów występują mniejszości religijne. Wielu ludzi także wyznaje islam z domieszką wierzeń zachowanych sprzed kilkudziesięciu, a nawet setek lat. Rdzenni mieszkańcy wierzą, że istnieje pięć różnych płci. Nie zdradzę w swojej recenzji jakich, ponieważ nie chce psuć Wam przyjemności z czytania lektury.

Anna poznała wielu szamanów. Dowiedziała się, jak wygląda normalny dzień takiego człowieka. Oprócz tego, że obchodzi ON różne święta,...