Wielka czwórka

Okładka książki Wielka czwórka Agatha Christie
Okładka książki Wielka czwórka
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Herkules Poirot (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
Herkules Poirot (tom 5)
The Big Four
Wydawnictwo Dolnośląskie
2017-03-23
2017-03-23
Jolanta Bartosik

Widzę, że ta książka nie ma zbyt przychylnych ocen, gdyż ze strony autorki był to lekki skok w bok. Faktycznie fabuła różni się od jej innych powieści, mamy tu coś w rodzaju masonerii, która próbuje zawładnąć światem. Nie jest to typowy kryminał o rozwiązywaniu zagadek, ale raczej powieść sensacyjna. Jednak mi się ta książka podobała i to bardzo. Jest tak samo dobrze napisana jak poprzednie książki Agathy Christie, które czytałam, wręcz mam wrażenie, że lepiej mi się ją czytało, bo akcja rozgrywa się szybko. Polecam!

,,Dla ciebie, Hastings - powiedział - wszystko, co nie zrodziło się w twojej głowie, jest przesadą”.

Podobało mi się - po przeczytaniu już kilkunastu książek autorki, miło było przeczytać coś, co nie szło schematem trup-śledztwo-drugi trup-zmyłka-finał.
Książka obfitowała w akcję; bez typowego przebiegu wydarzeń czytało mi się ją dobrze; w końcu nie było takiej oczywistości, że Poirot na pewno da radę. Plusem było też to, że przeciwnicy małego Belga byli równie inteligentni, co on, oraz starali się przewidzieć ruchy przeciwnika. To na duży plus.
Nie, w tej części nie było schematu, a Poirot kilka razy mocniej się potknął, źle zadecydował czy źle przewidział następny ruch przeciwnika, co nie jest znowu takie częste w jego przygodach.

Oczywiście, pojawiały się momenty naiwne; niektóre dialogi czy sceny niezbyt realne, skrótowe rozwiązania, ale z drugiej strony, nie psuły mi one frajdy z czytania tej książki. ^^

Osłuchany audiobook powiem tak bardzo mi się podobało taka powieść szpiegowska w lekkim stylu. Choć mam zgrzyt że do postaci Poirota to tak średnio pasuje. Hercules Poirot to postać pod przyjemne niedzielne popołudnie gdzie mamy kolejną historie gdzie lord George zabił lady Rebbece lub na odwrót etc. Myślę jednak że to były początki twórczości Agathy Christie i sama autorka badała w co pójdzie z Poirotem i jednak ten styl niedzielnego popołudnia jest lepszy. Nie że nie doceniam tego stylu bo osobiście go bardzo lubię nie jest męczący jak powieści gdzie co chwilę coś wybucha a bohater co chwilę ratuje świat.Zresztą Poirot jako James Bond to trochę dziwny pomysł.Mimo to polecam gorąco jest to Hercules Poirot w bardziej sensacyjnej szpiegowskiej formie choć dobrze że autorka nie poszła tą drogą .

Taka trochę inna niż pozostałe kryminały z Herkulesem. Tutaj akcja bardziej dynamiczna i miało się wrażenie że wszystko kręci się wokół tytułowej Wielkiej Czwórki i nasi bohaterowie (jakżeby inaczej!) znajdują się akurat w centrum wydarzeń. Miejscami Poirot denerwujący z tą swoją arogancją ale to przecież cały on! ;D

Wielka czwórka to osoby, które chcą zdominować świat. Herkules gdy po raz pierwszy spotkał się z ich działalnością wiedział, że może być to jeden z najcięższych przypadków w jego karierze.

Stopniowo przerodziło się to w posesję, która zaczęła zawładnąć jego życiem. Wszędzie się doszukiwał ich działalności. Zazwyczaj podobałaby mi się tego typu historia jednak coś mi tutaj nie zagrało. Mimo szybkiego czytania, nie było tutaj nic za bardzo rozpisane abym mogła się wystarczająco wczuć w to zagrożenie. Nawet gdy dotarliśmy do pewnego strasznego momentu, to było dość oczywiste, że nie jest to prawda, więc nawet nie było po co się smucić.

Nie tym razem, pani Królowo.

Choć Poirot prześciga sam siebie w tej książce, to “Wielka czwórka” zupełnie nie leży w moim guście. To dobrze napisana historia z perspektywy pana Hastingsa, który jak nikt inny stara się zrozumieć genialnego detektywa, ale dla mnie fabularnie to była niezwykle ciężka przygoda. Wynika to tylko z faktu, że zupełnie nie leżą mi w tego typu lekkich kryminałach, do jakich przyzwyczaiła mnie Christie, tematy związane z teoriami o związku światowym, o spiskach największych ludzi na świecie i tym podobne elementy. Zatraca do dla mnie pewnego rodzaju kameralność, dzięki któremu książki Królowej są dla mnie relaksującymi.

Poirot nie siedzi mi zwyczajnie w takich “wielkoskalowych” śledztwach. Nie pasuje mi to niego fingowanie śmierci, nie pasuje mi wybuchowe zakończenie, bo jest za bardzo odmienne od tego, co znam. Mimo, że to ogólnie jest przyjemna książka i doceniam, że Christie nie zatraciła poirotowości w Poirocie do końca.

Nie tym razem, pani Królowo.

Czwórka ludzi postanowiła zawładnąć światem. Na ich drodze staje Herkules Poirot i jego wierny przyjaciel, kapitan Hastings.
W książce opisano wiele potyczek jakie Poirot stacza ze swoimi wrogami i które nie zawsze wygrywa.
Nasuwa się myśl , że ta opowieść może być prototypem historii Jamesa Bonda. Nie ma tu wprawdzie szaleńczego tempa i nie zwiedzamy połowy świata , ale wiarygodność fabuły jest podobna - nikła. Są punkty styczne: -tajemnicza , zbrodnicza organizacja , kierowana przez wpływowych ludzi
- złoczyńcy , mimo starań , bez powodzenia usiłują wyeliminować głównego przeciwnika , - pewnego razu bohaterowie unikają śmierci , wyzwalając się za pomocą niecodziennego gadżetu.
" Wielka czwórka" została wydana w 1928 r , a pierwszy Bond ukazał się w r. 1953.
Początek książki jest intrygujący , poszczególne zagadki pomysłowe - w stylu Agathy Christie. Uwierało mnie jednak małe prawdopodobieństwo światowego spisku w wykonaniu 4 osób. Jeśli komuś nie przeszkadzają teorie spiskowe i dość wolne tempo , a lubi Poirota i Hastingsa - powinien się dobrze bawić.

Niestety jest to książka Christie, która totalnie nie przypadła mi do gustu. Wypadła słabo w porównaniu do innych jej dzieł. Brakuje mi mrocznego klimatu i jej typowej zagadki z zaskakującym zakończeniem.

W pani Agacie podoba mi się ta numeryzacja...
Super kryminał z posępnym Herkulesem, który zawsze trafia w punkt!

W pani Agacie podoba mi się ta numeryzacja...
Super kryminał z posępnym Herkulesem, który zawsze trafia w punkt!

Kolejna świetna pozycja od mojej drugiej ulubionej autorki, tuż po Panu Nesbo : ) Wielką Czwórkę czyta się kapkę inaczej niż poprzednie odsłony przygód Herkulesa Poirot, ale nie oznacza to, że gorzej. Dłuższa recenzja książki już lada dzień na moim bookstagramie na IG : @adreed_bookz

• Agatha Christie
  • Kryminał