Świętokrzyskie widoki. Kieleckie i Sandomierskie w dawnej fotografii z kolekcji Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości

Wydawnictwo: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
albumy
welesxxi

W albumie znajduje się 280 unikalnych dawnych fotografii z przełomu XIX i XX wieku, w większości niepublikowanych. Przedstawiają one wygląd ponad sześćdziesięciu wsi, miasteczek i miast ziemi sandomierskiej i kieleckiej. Dla orientacji zamieszczono również mapę tych wszystkich miejscowości. Na czarno-białych ilustracjach utrwalono podobizny mieszkańców oraz widoki obiektów zabytkowych, sakralnych, zamków, pałaców i ich ruin, a także domów i zabudowy gospodarczej. Przeważnie były to drewniane, pobielone, kryte gontem i słomą domostwa. Całe rozdziały poświęcono na fotografie Chęcin, Kielc, Wąchocka, Świętego Krzyża, Bodzentyna, Opatowa, Staszowa, Zawichostu oraz okolic Sandomierza. To widoki miast, poszczególnych zabytków, ich detali architektonicznych, obrazów, malowideł, rzeźb oraz wyrobów rzemieślniczych. Na uwagę zasługuje fakt, że często obiekty te już nie istnieją lub zostały przebudowane. Prócz widoków przedstawiających zabytki, fotografowie utrwalali – celowo, lub niejako przy okazji ludzi wówczas żyjących. Oglądanie tych obrazów, to prawdziwa wyprawa w czasie, pokazująca zajęcia tych ludzi, stroje i sytuacje w jakich przyszło im się znaleźć. Można zobaczyć zarówno kościelne święta, odpusty, procesje, jak i wesela, codzienną pracę i warunki bytowe. Wśród mniejszych miejscowości z okolic Sandomierza utrwalonych na fotografiach należy wymienić: Czyżów Szlachecki, Goźlice, Góry Wysokie, Janików, Jankowice Kościelne Sandomierskie, Klimontów, Koprzywnicę, Kurozwęki, Łukawę Kościelną, Malice Kościelne, Olbierzowice, Ossolin, Połaniec, Rytwiany, Samborzec, Skotniki, Sulisławice, Szydłów, Tarłów, Ujazd, Wiśniową, Włostów i Wojciechowice. Będzie to prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników regionu! Zapraszamy do wycieczki do nieistniejącego już świata!

Spis treści:

Dziedzictwo przeszłości