Wileński pierścień śmierci. Dramatyczne dzieje Wilna i Ziemi Wileńskiej 1939–1945

Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza CB
historia
Orchaid

Książka dr Jacka E. Wilczura ukazuje nieznane większości współczesnych Polaków, a zwłaszcza młodemu pokoleniu, tragiczne dzieje ludności polskiej na Wileńszczyźnie w latach II wojny światowej. Na podstawie źródeł, dokumentów, meldunków wywiadowczych Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej Delegatury Rządu na Kraj oraz zachowanych dokumentów niemieckich z czasów wojny i zagłady Autor pokazuje udział litewskich formacji policyjnych w masowych egzekucjach, głównie w podwileńskich Ponarach, ale również w innych miejscowościach na Wileńszczyźnie. Formacje litewskie - Sauguma (policja bezpieczeństwa) i Ypatyngas Burys (podlegająca Gestapo) - popełniały straszliwe zbrodnie ma Polakach, Żydach, Rosjanach i innych mniejszościach narodowych żyjących na Litwie. W latach 1941-1944 członkowie tych formacji zamordowali w Ponarach ponad 100 tysięcy ludzi. Książka zawiera m.in. tabele, wykazy zamordowanych, a także fragmentaryczne listy imienne sprawców zagłady.

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Wilenski-pierscien-smierci,68426784,p.html

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Wilenski-pierscien-smierci,68426784,p.html

Orchaid | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Badania