Witkacy! czyste dusze w niemytej formie

Wydawnictwo: Instytut Witkacego
czasopisma
Krzysiek

Pierwszy, wyjątkowy numer półrocznika „Witkacy!”. To pismo – w niemytej, choć bardzo atrakcyjnej formie – dedykowane Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, jego twórczości, a także jego środowisku. Wydawca – Instytut Witkacego – spełnia marzenie Mistrza, które czekało na realizację od 90 lat. W numerze między innymi: eseje, wywiady, artykuły najwybitniejszych witkacologów, znawców i miłośników sztuki Witkacego. Wśród autorów między innymi: Janusz Degler, Lech Sokół, Alain van Crugten, Wojciech Sztaba, Krzysztof Dubiński i Tomasz Pawlak. Wszystko to na ponad dwustu bogato ilustrowanych stronach.

Szanowni Czytelnicy,

oddajemy w Wasze ręce półrocznik Instytutu Witkacego. To pierwsze pismo naukowo-artystyczne poświęcone w całości Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Jego redakcję tworzą w większości witkacolodzy młodszej generacji, ale w Radzie Naukowej zasiadają także doświadczeni badacze twórczości Witkacego o wielkim i szanowanym dorobku. Pismo nie jest jednak zorientowane wyłącznie na witkacologów, ponieważ chce być pomostem łączącym różne pokolenia ludzi nauki, krytyków i twórców. Chce być miejscem, w którym spotykać się będą autorzy rozmaitych profesji, bo kolejne konferencje naukowe pokazują, jak dalece środowisko witkacologów staje się interdyscyplinarne i jak wyraźna jest potrzeba znalezienia dla niego wspólnej płaszczyzny integracyjnej. Na łamach pisma Witkacy! – czyste dusze w niemytej formie, adekwatnie do tej wielokierunkowości, publikujemy zarówno recenzowane rozprawy naukowe, artykuły o charakterze publicystyczno-popularyzatorskim i biograficznym oraz różnorodne teksty kultury inspirowane estetyką, sztuką czy życiem Witkacego.
Zależy nam również na promowaniu twórczości Witkacego za granicą, jak i na współpracy z międzynarodowymi ośrodkami badawczymi, zainteresowanymi tym nowoczesnym artystą, którego dzieło i myśl pozostają wciąż aktualne
w paradygmacie współczesnej kultury polskiej i europejskiej. Od 1924 r. Witkacy próbował założyć własne pismo, jak wiemy, bez powodzenia. Jego projekty i starania stanowią dla nas ważny punkt odniesienia, ponieważ w symbolicznym sensie czujemy się kontynuatorami tego zamysłu, aczkolwiek mamy własną linię programową. W czerwcu 1992 r. Fundacja im. Stanisława Ignacego Witkiewicza wydała pierwszy numer „The Witkacy Newsletter” i z powodów niezależnych
od redakcji na tym poprzestała, mimo, że drugi numer był już przygotowany. „Witkacy!“ – czyste dusze w niemytej formie podejmuje kolejną próbę stworzenia pisma par excellence witkacologicznego, ale w zamiarze skierowanego
do szerokiej rzeszy czytelników. Do trzech razy sztuka!

Redaktor naczelna
Małgorzata Vražić

źródło opisu: piw.pl/shop/witkacy-czyste-dusze-w-niemytej-formie/

źródło okładki: piw.pl/shop/witkacy-czyste-dusze-w-niemytej-formie/

• Widzę cię
  • Indeks szczęścia Juniper Lemon
  • Milion odsłon Tash
  • Droga do ciebie
  • Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
  • Wielki marynarz
  • Zaklinacz ognia
  • Mężczyzna, który gonił swój cień
  • Błękit

7,6 (72 ocen i opinii)
Droga do ciebie
J.P. Monninger

7,02 (51 ocen i opinii)
Droga do Rio. Historie polskich emigrantów
Aleksandra Pluta

7,67 (3 ocen i opinii)
Wielki marynarz
Catherine Poulain

6,68 (22 ocen i opinii)
Zaklinacz ognia
Cinda Williams Chima

6,38 (39 ocen i opinii)
Mężczyzna, który gonił swój cień
David Lagercrantz

8 (1 ocen i opinii)
Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki
Colson Whitehead

7,16 (204 ocen i opinii)
Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury
Tristan Gooley

8 (7 ocen i opinii)