Imperium mrówek

Tłumaczenie: Marta Olszewska
Cykl: Trylogia mrówcza (tom 1)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Les fourmis

Faktem jest, że cywilizacja mrówek jest niedościgniona, jeśli chodzi o budowę i organizację miast. Nie wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, jak potężne królestwa zdołała przez wieki stworzyć, jak zadziwiające technologie opracować i jaką sztukę wojenną posiąść. Bernard Werber swoją bestsellerową powieścią otwiera przed nami drzwi do alternatywnej rzeczywistości pełnej niezgłębionych do tej pory tajemnic i zagadek. To zaproszenie do świata, po którym co dzień stąpamy, a którego zdajemy się nie dostrzegać. Pozwala spojrzeć na człowieka spojrzeniem nie-człowieczym, z perspektywy stworzeń dużo mniejszych. Bo kim my, ludzie, jesteśmy dla mrówek? Siostrzeniec słynnego entomologa Jonatan Wells dostaje w spadku po wuju kamienicę oraz pisemny zakaz schodzenia do piwnicy. Choć bardzo się cieszy z przeprowadzki, z dnia na dzień coraz bardziej intryguje go zagadkowa prośba zmarłego. Jakie sekrety kryć może zamknięta piwnica? Werber w mistrzowski sposób wplótł w fabułę swojej powieści fascynujące teorie naukowe oraz rozważania filozoficzne na temat ludzkich społeczeństw. Nic dziwnego, że czytelnicy na całym świecie oszaleli na punkcie jego książek.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

jatymyoni | 2015-04-30
Przeczytana: kwiecień 2015

Fascynująca książka s-f, a jednocześnie kryminał i thriller biologiczny. Ciekawe jest przesłanie książki. W jaki sposób zamierzamy porozumieć się z przybyszami z obcych galaktyk, jak nie potrafimy porozumieć się z istotami obok nas. Może myślimy, że jak w filmach, będą mówić po angielsku.
Równolegle toczą się dwa wątki. Jonatan Wells dostaje w spadku po swoim wuju, znanym i ekscentrycznym entomologu Edmundzie Wellsie, kamienicę. Wuj jednak postawił warunek, aby nie schodzić do piwnicy tej kamienicy. Mimo ostrzeżeń siostrzeniec schodzi do piwnicy i nie wraca. Zostaje wezwana policja, która próbuje rozwikłać zagadkę znikających ludzi w piwnicy. Czy tą zagadkę rozwiążą? Drugi wątek jest też fascynujący. Akcja dzieje się w mrowisku, gdzie poznajemy społeczność mrówek. Poznajemy ich życie, sposoby komunikowania się, sposoby walki. Jesteśmy świadkami bitew i wojen, a także obrony mrowisk przed intruzami. Widzimy to oczami paru mrówek, które chcą rozwikłać zagatkowe śmierci mrówek, a...

Krzysztof Baliński | 2013-03-21
Przeczytana: 21 marca 2013

Zadziwiła mnie ta książka, bo jakim czortem można napisać książkę naprawdę fascynującą książkę o mrówkach. A jednak jak się okazuje można napisać nie dość, że dobrą książkę o mrówkach, ale naprawdę wybitną. Naprawdę duży szacunek dla Bernarda Werbera za napisanie tej książki i pozostałych dwóch części trylogii mrówczej.*

Mrówka, co to jest za dziwne owadzie urządzenie, każdy wie…
I co w takim małym badziewiu jest takiego fascynującego?

Właśnie to, że mrówka jest zwierzęciem społecznym, tworzy genialną, doskonale zorganizowaną cywilizacje, i co ciekawe te mrówcze cywilizacje są zadziwiająco trwałe, tych cywilizacji nie sposób wykończyć, mrówki radzą sobie praktycznie w każdych warunkach, są praktycznie wszędzie,. Nawet atomówka nie jest w stanie wykończyć mrówczej cywilizacji. Z punktu widzenia cywilizacji mrówczej istnienie człowieka na ziemi to raptem króciutki epizod. Mrówki były sto milionów lat przed nami, i będą sto milionów lat po nas! Szok! Ale coś w tym jest!

Jest...

'' Zabijają jedynie te , które stawiają opór - w mrówczym świecie nie zabija się bez powodu ''.

Aż chciałoby się rzec jakież to '' ludzkie '' , jacy jesteśmy podobni , ale czy na pewno ? Czy ludzie też zabijają tylko tych którzy stawiają opór ? czy w świecie ludzi nie zabija się bez powodu ? A co z bezdomnym zabitym dla zabawy ? z dzieckiem porwanym wykorzystanym i zabitym ? Z kobietą zgwałconą w metrze i zadźganą nożem ? Nie mówię tu o coraz bardziej niepojętych i krwawych pomysłach na thriller czy kryminał , tak naszych polskich jak i obcych autorów . Mówię o tym co codziennie otrzymujemy w mediach , o zalewie bestialstwa które nie jest w stanie czasami pojąć ludzki umysł . Tak wiem , coraz więcej ludzi nie ogląda telewizora , ale to że nie oglądamy i udajemy że tego wszystkiego nie ma , nie powoduje że to rzeczywiście znika . Niektórzy opiniujący piszą , jaki to świat owadów jest straszny , okrutny , ohydny . Ale czy nasz , ludzki jest lepszy ? Nie sądzę , my , ludzie mamy po...

Monika | 2019-01-20
Przeczytana: 2019 rok

Inne spojrzenie. Opowieść o Obcych bez uciekania się do kosmitów lub stworów z innych wymiarów. Opowieść o Obcych żyjących tuż obok nas, z ich własnej perspektywy, ich własnym okiem widziana. A jednak, jak każda niemal nasza opowieść o Obcych, jest tak naprawdę opowieścią o nas samych. Bo cóż z tego, że autor bohaterami uczynił Obcych, jeśli w swej opowieści nadaje im ludzkie cechy?
Mamy garść ciekawych i nie każdemu znanych faktów dotyczących mrówek, ich świata i innych jego mieszkańców, ale tej naukowej rzetelności nie starczyło na wszystko, mrówki Werbera myślą, czują i zachowują się jak ludzie, autor nie zdołał ani odtworzyć prawdziwego umysłu mrówki, ani wymyślić nieprawdziwego, ale wiarygodnie nieludzkiego umysłu Obcego.
A zatem otrzymujemy nieco tylko innych niż zwykle bohaterów, których mimo ich inności doskonale rozumiemy.
A za ich pośrednictwem dostajemy tajemnicę, śledztwo, intrygę polityczną, jakąś bitwę, mrożące krew w żyłach przygody nie gorsze niż w heroic fantasy i...

kareena | 2011-01-03

Książka nietypowa, gdyż akcja dzieje sie z pesperktywy świata mrówek. Nie każdemu sie ona spodoba, ja jednak mam zacięcie "biologiczne" wiec mi pasuje. Nie zawsze czyta sie lekko, ale wg mnie warto, bo przedstawiona historia jest ciekawa i pozwala sie dowiedzieć czegoś o zwierzątkach na ktore przeważnie sie nie zwraca uwagi. A przecież tworzą całą cywilizację, w której kazdy ma swoje zadanie :) Nigdy mi nie przyszło do głowy niszczyc mrowiska, a po przeczytaniu książki tym bardziej tego nie zrobie ;)

Legs | 2010-02-26

Książka jest genialna! Początkowo męczyły mnie opisy zwyczajów mrówek, bardziej interesował mnie wątek ludzki, ale już po kilkunastu stronach nie mogłam się doczekać powrotu do mrówczych problemów. Dawno tak wciągającej książki nie czytałam.

Monika | 2016-02-21
Przeczytana: 04 lutego 2016

Ten światowy bestseller, to w moim odczuciu książka wyjątkowo ohydna!

Marta | 2010-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 30 czerwca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Całkiem niezła książka. Zwłaszcza wątek Edmund Wellsa, entomologa, który zafascynowany życiem mrówek tworzy podziemne centrum badań, by po latach odkryć sposób porozumiewania się z nimi. Coś z gatunki sf., tyle że w roli UFO występują mrówki. Sporo tajemnic, zagadkowe zniknięcia, no i bogate opisy mrówczych wojen. Do polecenia.

Beremis | 2014-03-07

Jeszcze opisy ze świata mrówek są ciekawe, ale wtrącenia ze świata ludzi mnie rozbiły i zniechęciły. Pożyczyłem dwa tomy na raz a jeden ledwo zmęczyłem. Do drugiego już nie zajrzałem.

Poppapraniec | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Przeczytanie tej powieści niesie ze sobą również poznanie podstawowych zasad funkcjonowania mrówek. Uczymy się całe życie, a przysłowie to idealnie pasuje do "Imperium mrówek". Co lepsze autor nie zarzuca nas mnóstwem naukowych pojęć, których zwykli zjadacze chleba rozgryźć nie potrafią. Wszystkie informacje zostają podane bardzo przystępnie tak, by przyswojenie nowej wiedzy przyszło nam z łatwością. Ponadto powieść ta zmusza nas do zatrzymania się na chwilę i pomyślenia nas istotą całego świata. Autor zadaje nam między innymi pytania takie jak: W jaki sposób mamy skontaktować się z istotami pozaziemskimi, skoro nie potrafimy porozmawiać z tymi, które żyją na naszej planecie? Czy mrówki nie są zagrożeniem dla całej ludzkości? W końcu są bardzo bystre, a ich mrowiska przypominają ludzkie metropolia. Jedyne co nasz różni to wielkość.

Na sukces tej książki składa się również język jakim opowiedziana została ta historia. Prosty, przystępny z wieloma barwnymi opisami. Chociaż z...