Władca Lewawu

Okładka książki Władca Lewawu Dorota Terakowska
Okładka książki Władca Lewawu
Dorota Terakowska Wydawnictwo: Siedmioróg Seria: Czerwona Biblioteka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Czerwona Biblioteka
Siedmioróg
1996-01-01
1996-01-01
fantasy Kraków Wawel lektura

Gdybyście poprosili mnie o polecenie polskiej młodzieżówki jakiemuś młodszemu czytelnikowi z pewnością poleciłabym coś z powieści Doroty Terakowskiej. Autorka pisała tak pięknym i barwnym językiem, że ciężko nie zachwycić się jej twórczością.

Co prawda wydarzenia opisane w książce momentami są mroczne i straszne, ale myślę, że i tak nie umywają się do scen z pająkami z drugiej części Pottera, którą chyba każde dziecko i nastolatek już widziało : )

Najbardziej utkwił mi w głowie list pisany przez bohatera do swojej mamy. Był tak ciepły i wzruszający, że musiałam przepisać go sobie do pamiętnika, żeby móc do niego czasem wrócić.

Po “Władcy Lewawu” jestem pewna, że przeczytam wszystkie książki autorki : )

OMG.
JAKIM CUDEM to grafomańskie, obleśne 'dzieło' stało się LEKTURĄ SZKOLNĄ??! NO JAKIM CUDEM??!
Dodam, że to ja jestem w domu tym typem, który wynosi na rękach pająki wzbudzające w dzieciach przerażenie, ale mój mózg i tak staje okoniem czytając to SZKARADZTWO...

Czy naprawdę musimy straszyć dzieci tym koszmarkiem??!

Rozumiem przesłanie, jednak buntuję sie z całą mocą przeciwko takim debilnym lekturom. Opisy pająków, które opanowały całe miasto i zabijają ludzi nocami albo i w dzień to GWAŁT NA PSYCHICE DZIECI !!!!
🤬🤬🤬🤬🤬😨😨😨😨🤬🤬🤬🤬🤬
Pokazałam znajomemu, i też czytał to dziełoooo z otwartymi szeroko oczami, i narastającym OBRZYDZENIEM.
DOROSŁY CZŁOWIEK.

Moje dziecko by w tym momencie zapytało "Kogo tak boli??!" ... że wymyśla podobne obrzydliwości...
OHYYDA!!!!!

"Czarodziejska opowieść" - według wydawcy. DOBRE SOBIE!!!
Wydawca i Pani aułłtorka powinni PILNIE zasięgnąć opinii PSYCHIATRY.

Wiele osób zwraca uwagę na fakt, że książka trąci plagiatem...
11-letni chłopiec mówi jak menel spod budki z piwem, i ogólnie używa słownictwa osoby dorosłej.
A korektor nie zauważył błędów.
Brawo, lektura stulecia...!

Dajcie, LC - proszę!!! - minusowe punkty !!!

OMG.

Czy naprawdę musimy straszyć dzieci tym koszmarkiem??!

Rozumiem przesłanie, jednak buntuję sie z całą mocą...

Książka autorstwa Doroty Terkowskiej jest świetną lekturą zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.
🕷️ Autorka ukazała niezwykłą historię trzynastoletniego chłopca z Krakowa, którego rodzice zniknęli w niewyjaśniony sposób.
Pewnego dnia Bartek, bo tak właśnie miał na imię główny bohater, przeżywa niezwykłą przygodę. W Smoczej Jamie w Wawelu odnajduje tajemnicze przejście, które przenosi go do równoległego wymiaru. Zaskakujące jest to, że wszystko nazywa się tam tak, jak w rzeczywistości, jednak czyta się wspak. Żyją tam cudowni ludzie, a miasto jest tak przepiękne, jak ze snu. Wydawałoby się, że jest to idealne życie, jednak mieszkańcy tego miasta nie są w nim szczęśliwi, gdyż borykają się ze strasznym czarodziejem. Ma on ogromną armię olbrzymich pająków, które grasują w nocy po mieście. Mieszkańcy miasta zmuszani są do donoszenia na swoich sąsiadów oraz wykonywania na ślepo wszystkich poleceń "władcy".
🕷️ Czy Bartkowi uda się nakłonić zastraszonych mieszkańców do walki i sprzeciwić się złu? A może w magicznym świecie znajdzie swoich rodziców?
🕷️ "Władca Lewawu" nie jest długą powieścią, jednak bardzo przyjemnie się ją czyta. Jest to godna polecenia młodzieżowa książka, która swoją fabułą porusza wyobraźnię. Łączy w sobie wątki bohaterstwa, strachu i niepewności. Opowiada o potrzebie wolności, przyjaźni oraz pokonaniu zła.

Książka dla młodzieży, jednak i ja, jako dorosła osoba, z wielką ciekawością zagłębiłam się w świat przedstawiony przez autorkę.
Co prawda paru spraw mogłam się domyślić, mimo to ciekawie było słuchać o akcji dziejącej się w Krakowie i "Krakowie".
Fabuła minimalnie przypominająca "Stranger Things" jednak jest to wciąż autorski pomysł, co zostało przedstawione w tej książce.

Polecam młodym, a i starszym jeżeli potrzebują czegoś lekkiego do poczytania pokroju fantasy.

Miło się zaskoczyłam tą książką, będącą niewiele młodszą ode mnie ;) Nie trafiłam na nią wcześniej, teraz miałam okazji ją wysłuchać dzięki akcji Czytaj Kraków.
Polecam w interpretacji Anny Dereszowskiej :)

Polecam w interpretacji Anny Dereszowskiej :)

❗TW: pająki

Nienawidzę tego, jak wszystko wskazuje, że właśnie będzie koniec książki, happy end, wszystko super, a chwilę później pojawia się jakaś kolejna losowa i niepotrzebna akcja. To wygląda tak, jakby ktoś stwierdził, że książka jest za krótka, więc zamiast ją skończyć, dopisze jeszcze 100 stron.

Poza tym książka dla dzieci, więc pewnie jakbym była dużo młodsza to by mi się spodobała. Teraz strasznie mi się dłużyła.

❗TW: pająki

Poza tym książka dla dzieci, więc pewnie jakbym była dużo młodsza to...

Książka z 1982 roku, więc czytana dziś ma dla mnie dwa poziomy. Jeden historii chłopca walczącego z przeciwnościami i swoimi słabościami. Drugi - wolność, co jest lepsze spokój i dobrobyt w zniewoleniu, czy wolność z cieniami i blaskami.
Książkę wysłuchałam (pani Anna Dereszowska jest świetna) dzięki akcji "Czytaj Kraków"
Myślę, ze jest warta uwagi młodych ludzi w każdym wieku.

Myślę, ze jest warta uwagi młodych ludzi w każdym...

Nie jestem wielką fanką Terakowskiej, ale muszę przyznać, że ta książka dla młodych czytelników jest warta polecenia.

Wysłuchałam audiobooka w ramach akcji Czytaj.pl Kraków lipiec 23

Wysłuchałam audiobooka w ramach akcji Czytaj.pl Kraków lipiec 23

Doroty Terakowskiej nie czytałem już bardzo długo, więc miło było wrócić do jej prozy. "Władca Lewawu" to miła historyjka, którą czyta się błyskawicznie. Pod płaszczem fantastyki jednak kryje głębsze przesłanie. Czytałem gdzieś recenzję, że z racji daty wydania można interpretować ją w kontekście komunizmu i stanu wojennego. Dostrzegam taką możliwość, choć z ogromnym trudem. Dla mnie "Władca Lewawu" to opowieść o chłopcu z domu dziecka, który szuka siebie, swojej tożsamości i miejsca na świecie. Goni za swoją przeszłością, próbując się z nią zmierzyć. Szuka korzeni, oparcia, podstawy, na której będzie mógł budować swoje dorosłe życie. To przepiękna opowieść mająca pozytywne przesłanie. Szukajcie siebie, bo warto. Błądźcie, bójcie się, ale idźcie przez siebie :).

Bardzo przyjemna książka dla dzieci. Doceniam brak ilustracji

Bardzo przyjemna książka dla dzieci. Doceniam brak ilustracji