Sekrety Watykanu

Amber
2017-03-07
2003-01-01
Ewa Morycińska-Dzius

Rok 2021 zacząłem od bardzo przeciętnej książki. Długo się z nią męczyłem. Pomimo kilku ciekawostek, które udało mi się z niej wychwycić, to bardzo przeszkadza formo w jakiej została napisana (pytanie - odpowiedź). Może gdyby ją napisać w zupełnie innej formie, to ocena byłaby wyższa, a tak...więcej gwiazdek dać nie mogę :(

Dość ciekawa chociaż rozczarowująca. W jednym komentarzy przeczytałam,że powinna mieć tytuł "Ciekawostki Watykanu" i absolutnie się z tym zgadzam

Jestem troch zawiodziony książką. Nie podobała mi się forma użyta do jej napisania, mianowicie pytania i odpowiedzi. Sama treść nie budziła ani ciekawości ani uczucia naintrygowania. Tytuł "Sekrety Watykanu" jest tutał niedopowiedzeniem. Ot "Ciekawostki Watykanu" zdecydowanie bardziej pasuje

Mnie podpasowała. Ksiazka jest ciekawą pozycją aby poznać różne ciekawostki na temat Watykanu. Czyta się ją szybko i w miarę przyjemnie. Dla mnie, fana Mindhunetra oraz profilowania, a także Mossadu i szeroko pojętego wywiadu to była ciekawa odskocznia aby zmienić trochę tematykę i poczytać "coś innego".

Ciekawa lektura wprowadzająca lekko, łatwo i przyjemnie w zasady działania Watykanu. Myślę, że założeniem autora było zachęcenie do dalszego zdobywania wiedzy na temat jednego z najbardziej tajemniczych państw na świecie. Świadczy o tym zarówno forma (pytania i odpowiedzi, które równie dobrze można czytać "na wyrywki") jak i dobór tematów, stanowiących istną mieszankę elektryzujących ciekawostek podlanych rzeczowymi wyjaśnieniami zasad działania poszczególnych instytucji watykańskich.

Chyba jednak nie tego spodziewałam się po tym tytule. Trochę się zawiodłam.

Chyba jednak nie tego spodziewałam się po tym tytule. Trochę się zawiodłam.

Tytuł ten to takie małe kompendium wiedzy, w którym odnajdziemy wiele ciekawostek o najważniejszych papieżach oraz tych mniej znanych. Dowiemy się z niej m.in.: jak wyglądał typowy dzień pracy Jana Pawła II, czym są Tajne Archiwa Watykańskie i co zawierają, jaki polski pisarz/poeta przewidział wybór Polaka na tron papieski, czym jest Święte Przymierze, z jakimi problemami dręczącymi Kościół musiał poradzić sobie papież Polak, ilu było papieży, jakie najczęściej wybierali imiona, który papież sypiał tylko 3 godziny na dobę, który podróżował z 65-cioma skrzyniami pełnymi książek, który miał asystentkę, jaką władzą dysponuje papież, kim jest antypapież, czym jest konklawe i na jakich zasadach się odbywa, kim jest kamerling i jakie są jego obowiązki, który pontyfikat był najdłuższy a który najkrótszy, od kiedy papieże noszą biały strój, jakie instytucje znajdują się na terenie miasta – państwa Watykan, gdzie w pobliżu Watykanu znajduje się tzw. Ziemia Niczyja, jak powstała i czym jest gwardia szwajcarska, kiedy i za czasów jakiego papieża doszło do konfliktu wewnętrznego w szeregach gwardii szwajcarskiej, jakie media związane są z Watykanem, który papież zmienił i poprawił formułę dotyczącą egzorcyzmów, na jakie dolegliwości cierpiał papież Jan Paweł II, za co krytykowano papieża Polaka i co było bezpośrednią przyczyną jego śmierci 2 kwietnia 2005. Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w "Sekretach Watykanu".

W dodatkach mamy listę wszystkich papieży wraz z latami ich posługi, schemat organizacyjny Watykanu, testament Jana Pawła II, tekst homilii Benedykta XVI wygłoszonej na pogrzebie papieża Polaka.

Ogólnie książkę czyta się szybko, ponieważ występują tu pytania i poniżej odpowiedzi na nie. Mój egzemplarz pochodzi z roku 2003 więc nie jest do końca aktualny, gdyż papieżem jest teraz Franciszek, a nie Benedykt.

Myślę, że może to być ciekawa pozycja zarówno dla katolików, osób religijnych jak i dla tych, którzy lubią po prostu mimo wszystko przeczytać takiego typu lekturę.

Sięgnąłem po tę pozycję, tylko dlatego, że wcześniej czytana przeze mnie inna książka tego autora "Święte przymierze" okazała się bardzo dobrą. W nadziei na poznanie jak to jest podane na okładce niniejszej książki fascynujących faktów i ciekawostek z za kulis Watykanu zabrałem się za czytanie. I co ? Czytam, czytam czytam i nic... nagle koniec książki. Ta pozycja to jakaś kpina. Przez niecałe 200 stron autor tym razem zarzuca nas tylko domysłami, teoriami na które nie ma żadnego poparcia, w których jest brak spójności. Książka bardzo nie ciekawa i nie warta przeczytania.

• Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • 2017
  • 52 książki 2022