Raki pustelniki

Cykl: Saga rodziny Neshov (tom 2) | Seria: Arcydzieła literatury norweskiej
Wydawnictwo: Smak Słowa
Eremittkrepsene
Ag2S

Po burzliwych wydarzeniach – śmierci matki i ujawnieniu rodzinnych tajemnic – bracia Neshov próbują wrócić do codzienności. Margido, właściciel domu pogrzebowego, stara się ułożyć swoje życie osobiste. Pragnienie dziecka powoduje, że Erlend i jego partner stają w obliczu ważnych wyborów. Przepełniony samotnością i goryczą Tor pozostaje w domu i nadal prowadzi rodzinne gospodarstwo. Powrót do...

Powrót do zwykłego życia okazuje się tylko pozorem. Losy bohaterów zostają wywrócone do góry nogami. Margido, Erlend i Tor nie tylko muszą stawić czoła nowym wyzwaniom, lecz także ciążącej na nich tajemnicy oraz skomplikowanym rodzinnym relacjom. Czy spotkanie braci po latach i wspólne przeżycie śmierci matki wystarczy jednak, by rodzinie udało się przetrwać? Anne B. Ragde snuje refleksje o odkrywaniu siebie i sile więzów krwi. Poszukuje odpowiedzi na pytanie, czym tak naprawdę jest rodzina – podporą czy obciążeniem.

Autorka pozostaje wierna literackiemu stylowi, znanemu z pierwszego tomu sagi. Po mistrzowsku kreśli psychologiczne portrety postaci, niespiesznie prowadzi akcję, zachowuje niezwykłą plastyczność opisów. Z dozą czarnego humoru wzburza i skłania do myślenia. Przemijanie i zmienność – rzeczywistości oraz ludzi – wpisuje zaś w naturalny, nieunikniony rytm życia.

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Perzka | 2015-02-01
Przeczytana: 25 stycznia 2015

„Raki pustelniki” Czemu autorka nadała taki tytuł drugiej części powieści o rodzinie Neshov?

Poszukałam w internecie i znalazłam króciutkie wzmianki na temat tych dziwnych zwierzątek.Jak się okazuje są to skorupiaki o dziesięciu odnóżach i miękkim odwłoku. Aby chronić odwłok,ukrywają się w znalezionych muszlach martwych mięczaków. Wprowadzają się tam i zamieszkują dopóki nie urosną. Wówczas przenoszą się do większej muszli. Pierwszy raz spotkałam się z tym ciekawym stworzonkiem. Jak ten fenomen natury ma się do bohaterów powieści?

Erlend, Margido, Torunn wszyscy uciekli z rodzinnego domu, gdzie było duszno, ciasno i ponuro.Każdy z nich próbował znaleźć swoje nowe lokum, szczęśliwy azyl, gdzie przykre wspomnienia pójdą w nie pamięć, a zawita nareszcie miłość i szczęście. Niestety nie wszystkim się to udało...

Po skończeniu pierwszej części byłam bardzo zaintrygowana dalszymi losami rodziny Neshov, że od razu sięgnęłam po kontynuację. Niestety tym razem troszkę się zawiodłam....

Anna | 2018-09-06
Przeczytana: 06 września 2018

Po pogrzebie Anny Neshov i wyjściu na światło dzienne skrzętnie skrywanej przez lata prawdy, trzej bracia i córka najstarszego z nich - Torunn, starają się wrócić do swego dotychczasowego życia i własnych spraw. Chyba wszyscy mają niekłamaną nadzieję, że to trudne, niewątpliwie dla wszystkich, spotkanie, poznanie rodzinnej tajemnicy oraz próba oswojenia się z nią, stały się pierwszym krokiem do zacieśnienia więzi, prowadzenia rozmów, wzajemnego zainteresowania i wspierania.

Ale przyszłości nie da się przewidzieć w stu procentach i wszystkiego zaplanować. Tor po śmierci matki, poznaniu bolesnej prawdy o niej i wyjeździe bliskich, boryka się z samotnością, kłopotami finansowymi oraz trudnościami z ogarnięciem gospodarstwa. Coraz częściej popija w ukryciu, aż pewnego dnia dochodzi do nieszczęścia; rozcina sobie siekierą udo.
Torunn, zmęczona rozpaczą matki po opuszczeniu jej przez męża oraz zawodem ze strony swego nowego partnera, postanawia pojechać do Byneset, czując się...

Izabela Pycio | 2017-10-15
Przeczytana: 14 października 2017

"...chociaż każdy na co dzień chodzi i zajmuje się swoim życiem i znojem we własnym gospodarstwie - to w chwili, gdy coś się stało, byli razem, byli jedną wioską."

Wspaniałe zanurzenie w surowych i nieco smutnych norweskich klimatach, ale z jak mocno ciepłymi sercami głównych bohaterów. Wciągająca i uwodząca powieść, magnetycznie przyciąga prawdziwymi i wiarygodnymi barwami użytymi do zilustrowania ludzkich losów. Bezpośrednie odwołanie do naturalnych i autentycznych emocji, niezakłamane opisywanie każdego detalu. Postawy i czyny bohaterów brzmią niezwykle przekonująco, sugestywnie, mamy wrażenie jakby historia dotyczyła faktycznych postaci, ludzi głęboko osadzonych w dziedzictwie, którego nic nie jest w stanie w nich zagłuszyć.

Rodzina przytłoczona wybrzmiewaniem świeżo ujawnionych tajemnic, starająca się poradzić sobie z nową odsłoną rzeczywistości. Staranne omijanie prawdy nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Rzeczy dotąd budowane na kłamstwie wytraciły stabilne podłoże i...

Anika | 2013-06-01
Przeczytana: 18 maja 2013

Druga część norweskiej sagi Anne B. Ragde jest równie dobra jak pierwsza, czyli "Ziemia Kłamstw". Dalsze losy rodziny Neshov naprawdę wciągają. Wielkim plusem powieści jest prawdziwość wykreowanej rzeczywistości, brak zbędnego lukru i upiększeń. Opisy niektórych zdarzeń są wręcz naturalistyczne i mogą być trudne w odbiorze dla wrażliwszego czytelnika, ale tak właśnie czasami wygląda prawdziwe życie.

boziaczek | 2015-07-28

Druga część Trylogii z Neshov jest również smakowitym kąskiem dla czytelnika jak "Ziemia kłamstw". Czytanie powieści p. Anne B. Radge to czysta przyjemność. Wszystko tu ma swój czas i miejsce, autorka świetnie wykorzystała swój pomysł. Bohaterowie są różnorodni, tak jak środowiska, w których żyją, co zostało tutaj uchwycone w każdym szczególe.
Polecam z całego serca to niesamowitą opowieść o poszukiwaniu swojego bezpiecznego miejsca na ziemi, odkrywaniu siebie i swoich pragnień, a wszystko to dzieje się w przepięknym klimacie "surowej" Norwegii.

Anna | 2018-01-13
Przeczytana: 02 stycznia 2018

"Raki pustelniki" różni się od swojej poprzedniczki... W "Ziemi kłamstw" dominuje poczucie beznadziei, zagubienie, w "Rakach pustelnikach" zaś optymizm, wiara w lepsze jutro, spełnianie marzeń, siła do naprawy tego, co uszkodzone... W pierwszej części wszystko przytłaczało, w drugiej - wszystko zostaje okraszone zdrową dawką lekkiego humoru. W tle "Ziemi kłamstw" tkwiła tajemnica - w "Rakach pustelnikach" jej nie ma... bohaterowie są odmienieni: silniejsi, dojrzalsi, bardziej otwarci... jednak czy im się wszystko poukłada??? Druga powieść Ragde należy do tych książek, które "czytają się same", a z drugiej strony nie dają się określić mianem "fajnego czytadła". To powieść z większymi ambicjami i przykład naprawdę dobrej literatury. Wciąga, wzburza, skłania do myślenia... Polecam :)

Ag2S | 2011-08-29
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

„Raki pustelniki” to druga część trylogii o rodzinie Neshov.
Bardzo długo na nią czekałam. Miała zostać wydana w czerwcu, potem w lipcu, aż w końcu w sierpniu wpadła w moje łapki:)
Tym razem autorka niczym mnie nie zaskoczyła.
Napisała po prostu kolejną znakomitą powieść. Ten sam mroźny klimat, oszczędny, prosty język, wspaniale prowadzona narracja, interesujący styl powieści.
Książka pełna spokoju, melancholijna, a w środku panuje burza...
Autorka przedstawia dalsze losy członków rodziny, którzy wciąż odlegli i sobie nawzajem nieznani, starają się zbliżyć do siebie i odbudować wzajemne relacje.
A zakończenie... eh... Jak można w takiej sytuacji zostawić czytelnika??
Mam tylko nadzieję, że szybko zostanie wydana kolejna część:)

Druga część niezwykle ciekawej historii rodziny Neshov , wcale nie jest napisana gorzej , a może i nawet jest jeszcze lepsza od pierwszej części . Nie da się za dużo powiedzieć o tej książce nie zdradzając fabuły , ale mogę zaręczyć , że tą pochłonęłam również z wypiekami na twarzy , a jej realizm bez zbytniego słodzenia zrobił na mnie duże wrażenie . Znani nam z pierwszej części bohaterowie wiodą swoje życia . Każdy zajmuje się swoimi sprawami , swoją pracą , swoimi związkami , lub ich brakiem . Różnica jest taka , że teraz rodzina się ze sobą kontaktuje , dzwoni i spotyka . Co oczywiście generuje różne relacje i reakcje na siebie nawzajem Wydarza się sporo różnych spraw , wymuszających różne nie konieczne dobre decyzje . Zastanowiło mnie pytanie zawarte w opisie tej książki , z tyłu na okładce . '' Czym jest dla siebie rodzina - podporą , czy obciążeniem ? '' Ale na to pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć . Wszak , wszyscy jesteśmy rakami pustelnikami , które w pewnym wieku...

Miał być spokój. Miało być pojednanie. Wyznanie grzechów, pokuta, zadośćuczynienie win. A może odrodzenie? Tego spodziewa się czytelnik po pierwszym tomie. Cóż. Jest jak jest.

W relacjach braci z pozoru nic się nie zmieniło. Każdy wrócił do swojego codziennego życia. Aczkolwiek mały kamień, prędzej czy później pociąga za sobą wielką lawinę. Lawiny u Neshov'ów (?) następują cyklicznie. Nic odtąd nie jest już takie samo. Stare i bezpieczne.

Koleje życia opowiedziane tak prosto, bezpośrednio, dziewiczo. Jak w porach roku. Po Zimie powinna być Wiosna. Wszystko należycie w swoim czasie, następuje po sobie. Odradza się, stawia małe kroczki, ożywa.
Losy pisane rodzinie Neshov wiosną nie pachną. Wiatr przynosi zapach smutku, rozgoryczenia, a w końcu rezygnacji.

Pomimo całego tego wisielczego nastroju drugi tom bije na głowę pierwszą część. Chylę czoła pisarce. Kunszt na najwyższym, światowym poziomie. Autorka w niczym nie ustępuje Henningowi Mankellowi i jego "Włoskim...

elapior | 2018-01-22
Na półkach: E-book, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2018

Druga część opowieści o rodzinie Neshov. Jesteśmy świadkami wydarzeń z życia bohaterów pełnych lęku i obaw przed nieznanym. Aby nie było tak pesymistycznie pojawia się malutkie światełko nadziei, którą jednak gasi tragedia na końcu drugiej części.
Opowieść głęboka i szczera aż do bólu. Pierwsza część wspaniała, druga bardzo dobra. Polecam z czystym sumieniem.